Yapay zeka bir dini seçerse cennetine girebilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Değildi. Tartışmıştık zaten, yetmez mi? Lütfen tartışmayalım.
Burası forum değil mi? Fikirler her zaman tartışılabilir. Saygı çerçevesinde kaldığı sürece. Benim merak ettiğim mesela yapay zekanın bir dini hatta İslam'ı neden tercih edebileceği. Yanlış anlama gerçekten fikrini merak ettiğim için soruyorum.

Giremez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Burası forum değil mi? Fikirler her zaman tartışılabilir. Saygı çerçevesinde kaldığı sürece. Benim merak ettiğim mesela yapay zekanın bir dini hatta İslam'ı neden tercih edebileceği. Yanlış anlama gerçekten fikrini merak ettiğim için soruyorum.
Kur'an'ı okuyup hafızasına ekleyip Tevrat ve İncilleri okuyunca Kur'an'da bir çelişki olmadığından ve bambaşka olduğundan Kur'an'ı seçecek. Çok zeki ise tabii. Bilim ile karşılaştıracak ve bu kitabın 600'lü yıllarda bir insanın yazmasının mümkün olmadığını anlayacak. Bakacak bilim de Kur'an'ı ispat ediyor, bitti.

Kur'an'ı okuyup hafızasına ekleyip Tevrat ve İncilleri okuyunca Kur'an'da bir çelişki olmadığından ve bambaşka olduğundan Kur'an'ı seçecek. Çok zeki ise tabii. Bilim ile karşılaştıracak ve bu kitabın 600'lü yıllarda bir insanın yazmasının mümkün olmadığını anlayacak. Bakacak bilim de Kur'an'ı ispat ediyor, bitti.
Analiz ve karşılaştırma yolu ile diyorsun yani. Güzel bir yaklaşım. Yani mantıklı. Fakat şu an insanlar bile hatta İmam Hatip Lisesi öğrencileri bile Ateizm ve Deizm konularını araştırıp olabilir diyorken daha zeki bir yaşam formunun bunu kabul etmesi ne kadar mümkün? İnsan beyni paranormal konulara yatkındır. Çünkü cevap üretemez. Ama yapay zeka bizim bir adım önümüzde diyebiliriz. Takdir-i İlahi demez hiçbir zaman çünkü. Ayrıca İslam'ı incelerken çağ dışı uygulanan cezalandırmalar ve toplum kurallarını görünce sence de şüpheye düşmez mi? Ya da Hristiyanlık'ı incelerken aslında Paskalya bayramının Roma İmparatorluğu'nda kutlanan Tanrı Jüpiter günü ile aynı olduğunu öğrenince ne düşünür sence? Ya da Yahudi dinini araştırırken aslında vaadedilmiş topraklar diye bir yerin gerçekte varolmadığını ve bunun sadece eski bir Sümer miti olduğunu anlayınca ne düşünecek yani? Bence bütün bunları görünce asıl o zaman olmadığını kabul eder gibime geliyor.

Ben din tartismasina girmek istemiyorum. Sadece bir fikir birakacagim soylediklerin uzerinden.

100 sene once bilim insanlarinin dogru zannettikleri seylerin ne kadari dogru? 1911 yilinda Bohr atom modeli ortaya atiliyor. Rolativite yok, zamani uzaydan bagimsiz zannediyor insanlar. Bizim fen lisesinde eski fizik kitaplari olurdu kutuphanede, arada makarasina okurduk. "Insanoglu elbet bir gun uzaya gidecektir" gibi seyler yazardi.

Bunu neden anlatiyorum, bilim her ne kadar cok guclu bir otorite olsa da, bu gucunu "yanlislanabilir" olmasindan aliyor. Iddia ettigin her seyin ama her seyin yanlis olabilecegini ve asla ispat edilemeyecegini biliyor ve ona gore davraniyorsun. Yani bilimin bugun soyledikleri ile herhangi bir dini kitabin ortusmesi, onu kesinlikle dogru kilmaz. Kaldi ki bilim insanlari bir seyleri kesfettikten sonra "Bu zaten yaziyordu" deniliyor hep. Hic tam tersi olmaz. Din tartismak istemedigim icin burada birakiyorum yazimin bu kismini.

Sonuc olarak, yanlislanamayan bir dini ; surekli degisen ve yanlislanabilir bilimsel otoriteyle harmanlayip, "evet bu dogrudur" demek hic de akil kari bir is degil. Oyle olsaydi dine degil zaten bilime tapardi yapay zeka. Ancak yapay zeka zaten oyle calismiyor. Bir seyin cevabi 0 ya da 1 olmak zorunda onun icin. "Inanc" boyle bir sey degil. Zaten olmadigi icin adi inanc. 1 ya da 0 olabilseydi ya herkes inanir, ya da kimse inanmazdi.

İslam dini barış dinidir, bu tartışılmaz. Peygamberimiz zamanında olmadı bu olaylar "olduysa bile" . Sonrasında ise yapılanlar bir hırsızın Müslüman olmasına benzer. Kur'an zaten diyor zorlamayacaksın diğerlerini diye. Zorlayan bir nesil, onların problemleri. Sırpların Müslümanları katletmesi peki?
İmam Hatip öğrencilerinin dini bu kadar derin öğrendiğini kim dedi? Üstelik nasıl olabilir diyebilir ki? Eğer olabilir dediyse bilgisi yetersiz demek ki. Paranormal olaylara işleseydi beyinlerimiz sen ateist olmazdın. İşlemiyor, fakat biliyoruz. Sen bu havanın gerçekten hava olduğunu nereden bileceksin?
- Bilim adamları vs.
Aynı insanlar Kur'an'ı da ispat ediyor buna neden inanmıyorsun? Üstelik sadece bu da değil. Bir kağıda 1 yaz. Onun 1 olduğunu biliyorsun. Fakat inanmıyorsun buna benzer bu.

O 1 yazılı kağıdın aklı olsaydı, deseydi ben yaratıcımı göremiyorum inanmıyorum sana deseydi? Sen varsın? Ama o kağıt seni göremiyor. İnanmazdı. Ee Allah da var. Fakat göremiyorsun. Ama var.

Bak Kur'an 7. Yüzyıl, dağların kökü bilmem kaç.
Peki aynen bilim adamlarının dediğinin 1400 sene önce bilinmesi hatta bunun gibi bir çok bilginin bilinmesi (1 kişi tarafından) mümkün müdür?
Hayır. Demek ki yazan kişi bunları yaratmış da biliyor.

@painkiller

Ben din tartismasina girmek istemiyorum. Sadece bir fikir birakacagim soylediklerin uzerinden.

100 sene once bilim insanlarinin dogru zannettikleri seylerin ne kadari dogru? 1911 yilinda Bohr atom modeli ortaya atiliyor. Rolativite yok, zamani uzaydan bagimsiz zannediyor insanlar. Bizim fen lisesinde eski fizik kitaplari olurdu kutuphanede, arada makarasina okurduk. "Insanoglu elbet bir gun uzaya gidecektir" gibi seyler yazardi.

Bunu neden anlatiyorum, bilim her ne kadar cok guclu bir otorite olsa da, bu gucunu "yanlislanabilir" olmasindan aliyor. Iddia ettigin her seyin ama her seyin yanlis olabilecegini ve asla ispat edilemeyecegini biliyor ve ona gore davraniyorsun. Yani bilimin bugun soyledikleri ile herhangi bir dini kitabin ortusmesi, onu kesinlikle dogru kilmaz. Kaldi ki bilim insanlari bir seyleri kesfettikten sonra "Bu zaten yaziyordu" deniliyor hep. Hic tam tersi olmaz. Din tartismak istemedigim icin burada birakiyorum yazimin bu kismini.

Sonuc olarak, yanlislanamayan bir dini ; surekli degisen ve yanlislanabilir bilimsel otoriteyle harmanlayip, "evet bu dogrudur" demek hic de akil kari bir is degil. Oyle olsaydi dine degil zaten bilime tapardi yapay zeka. Ancak yapay zeka zaten oyle calismiyor. Bir seyin cevabi 0 ya da 1 olmak zorunda onun icin. "Inanc" boyle bir sey degil. Zaten olmadigi icin adi inanc. 1 ya da 0 olabilseydi ya herkes inanir, ya da kimse inanmazdi.
İslam inancı o 1 ve 0'ı verebiliyor. Olay orda işte.
Hem yazılıyordu evet aksini ispat edemezsin. Ve 1 bilgi değil bu.
20. Yüzyılda yazılmadı bu kitap. 7. Yüzyıldan bahsediyoruz. Diğerleriyle değil, Kur'an ile eşleşiyor.

Dine inanılır. Dinin özelliği budur. Allah İslam'a inanmayı ve kurallarına uymaya emreder. Neden inandığını da bilmeni ister. Din kanıtlanabilir olsaydı o zaman din olmazdı. Yapay zekanın bir şeye inanıp inanmama gibi bir durumu yoktur. Onun için ya doğrudur ya da değildir. Dolayısıyla inanç olamaz bir yapay zekada.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı