Yapay zeka çalışmaları neden durdurulmalıdır?

Aras the Great

Hectopat
Yarınki münazara yarışmam için bilgi almak istedim yapay zeka çalışmaları neden durdurulmalıdır? Karşı taraf ise durdurulmamalıdır savunuyor önemli olan konun doğruluğu değil karşı tarafın tezini çürütme ve kendi tezini oluşturma tez için yardımlarınızı bekliyorum.

Hocam baya taraflı olmuş bu, eğer yapay zekanın şuan bize belirgin bir zararı olsa belki kazanabilirdiniz ama ikna etmek zor olacaktır, saçma gelecek ama bir fikrim var belki olur.

Dünyayı ele geçirecekler gibi şeylere girmiyorsak: Kendi dillerini yaratmalarının tehlikesi, iş gücüne olumsuz etkisi (onlar da yeni iş olanakları yaratacağını söylerler kesin), manipülasyonun tehlikesi, duygudan yoksunluğu, geliştirme maliyeti, kötü amaçlı insanların amaçlarına hizmet edebilecek olması...

Detroit Become Human oyunun oyna veya seyret, bir şeyler çıkartabilirsin.
Münazarada fikirleri biraz anlık üretmen gerekiyor. Örnek veriyorum ilk onlar başlayacak 3-5 argüman sunacak. Sonra senin önce onları çürütmen gerekecek sonra da kendin argüman sürmen gerekecek. Buradan sadece senin sunacağın argümanlara destek çıkabilir.

Yarınki münazara yarışmam için bilgi almak istedim yapay zeka çalışmaları neden durdurulmalıdır? Karşı taraf ise durdurulmamalıdır savunuyor önemli olan konun doğruluğu değil karşı tarafın tezini çürütme ve kendi tezini oluşturma tez için yardımlarınızı bekliyorum.

Kanka zor tarafı savunuyorsun bence yani denebilecek hiçbir şey yok burada yani. Bir arkadaş da demiş zaten yapay zekada bizden öğreniyor suçlu kim o zaman diye ve çok doğru demiş. Yüksek ihtimalle kaybedeceksin ama sende hazırlanmış ve çalışmış gözükebilmek için en azından şu şekilde karşılık vermeye çalış yapay zekanın insan hayatını kolaylaştırmasından insanların yapamadığı işleri kolayca yapmalarından bahsedeceklerdir kesinlikle ve siz de yapay zekanın iş kollarında aktifleşmesinin insanların işsizleşmesine neden olduğunu vs söyleyebilirsin. Bir tasarımcının yapıp para kazandığı görseli yapay zeka kullanılarak seri bir şekilde yapılmasından ve bu tasarımcının para kazanamasından vs bu tarz örneklerle destekle işte ne kadar tutarsa artık. Distopyatik şeyler konuşabilirsin bir insanın yaptığı bir yapay zekalar kendisini birçok alana sızdırıp internetin her alanı kameralar radyo frekansları... Bu şekilde yaratıcısının ona verdiklerinden fazlasını öğrenebilip insanlardan güçlü olup kötü sonuçlara yol açabilirler vs de ama yapılacak çok bir şey yok yani abi zor taraftasın

Makineler kendi hedeflerini belirlemeye ve yapmaya programlandıkları şeyi yapmak yerine kendi belirledikleri hedeflere göre hareket etmeye başladıklarında bilinçlenecekler.
Bu, bağımsızlıktan farklı bişey mesela otomatik bir araba, yine ona belirtildiği gibi A noktasından B noktasına gidecektir.

Bir yapay zeka bizim için tehlikeli olması için Yapay zeka işlediği veriye dair farkındalık kazanmalıdır. Bu ise çok zor. Şuana kadar farkındalığın beyin/sinir cephesinde nasıl oluştuğuna dair doğru düzgün bir fikir bile geliştirilmedi. Sadece sinirsel geri besleme yoluyla farkındalığın oluşuyor olabileceğine dair fikirler ileri sürülmekte ki bunlar hali hazırda çok yetersiz durumda.

Kısaca yapay zeka bir çok insanı işinden edebilir hatta insan gücünü bitirme noktasına getirebilir ama bilinçlenmesi çok zor yani insanlığın yerine geçemez.

Bence durmamalı aksine daha da yapay zeka ileri gitmesi lazım insan gücüne ihtiyaç bitince mecbur olarak ülkeler sosyalist ekonomi modeline geçmek zorunda kalacaklar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı