Yapay zeka gelistirmede neden Python kullanilir?

aseoduss

Picopat
Daha fazla  
Neden C++ gibi hizli bir dil yerine Python kullaniliyor yapay zeka gelistirmede? Ozellikle bazi yapay zekalar cok islem yapiyor bu da Python ve C++ arasinda cok fazla bir hiz farki yaratmaz mi? Tercih edilme sebebi basitligi mi yoksa farkli bir şey mi?

Tercih meselesi. Yaratici ekibe bagli yani. Ve C++ Python'dan daha hizli bir dil degil maalesef. Python'cu degilim aksine sevmedigim bir dil ama bu da bi gercek.

Tercih meselesi. Yaratici ekibe bagli yani. Ve C++ Python'dan daha hizli bir dil degil maalesef. Python'cu degilim aksine sevmedigim bir dil ama bu da bi gercek.
Hocam herhangi bir speed test izleyin. Atiyorum 1milyon sayi sayma hizda cok fark var. Ve ram kullanimi da cok farkli diye biliyorum.

Hocam herhangi bir Speedtest izleyin. Atiyorum 1milyon sayi sayma hizda cok fark var. Ve RAM kullanimi da cok farkli diye biliyorum.

Olay sadece hesaplamadan ibaret değil hocam. Dizisel işlemlerde hız ve çeşitlilik için karşılaştırabilirsiniz. Sağladığı kolaylıkların yanında C++'a göre Dezavantajları çok daha az.

Cunku AI gelistirme yaparken datayi zaten tek makinede process etmiyorsun. GPU ya da cluster makinede big data isliyorsun. ( Tensor, spark, pytorch vs )

Train sirasinda agir CPU gerektiren noktalarda R ya da Python uzerinden daha low-lvl diller cagirildigi olsa da genelde veri islenirken limitleyen sey I/O islemleri oluyor.

Bu islemler sonucunda kullaniciya sundugun sey zaten hazir model oluyor, bu da zaten matris islemi yapiyor genelde yalnizca, O(1~n) islemler. Kullanicinin gordugu kisim burasi.

Ustelik scripting dili oldugu icin yazmasi ve dagitmasi basit. 3 satirda logreg yapiyorsun.

Memory problem degil, gelistirme yaparken zaten datanin subsetinde calisiyorsun. Gercek datayi isleyen cluster icin de memory ve disk space zaten sorun degil.

Son düzenleme:
Arkadaşlar zaten doğru cevabı vermiş.

Tercih meselesi. Yaratici ekibe bagli yani. Ve C++ Python'dan daha hizli bir dil degil maalesef. Python'cu degilim aksine sevmedigim bir dil ama bu da bir gercek.

Saçmalama scripting bir dil nasıl C++'dan daha hızlı olsun, C++ elbette Python'dan daha hızlı. Tabii bu kastettiğim pure-logical performans olarak böyle, diğer programlama paradigmaları ve geliştirme süresi gibi etmenleri hariç tutuyorum.

Cunku AI gelistirme yaparken datayi zaten tek makinede process etmiyorsun. GPU'ya da cluster makinede big data isliyorsun. ( tensor, spark, pytorch vs )

Train sirasinda agir CPU gerektiren noktalarda r ya da Python uzerinden daha Low-seviye diller cagirildigi olsa da genelde veri islenirken limitleyen şey I/O islemleri oluyor.

Bu islemler sonucunda kullaniciya sundugun şey zaten hazir model oluyor, bu da zaten matris islemi yapiyor genelde yalnizca, o(1~n) islemler. Kullanicinin gordugu kisim burasi.

Ustelik scripting dili oldugu icin yazmasi ve dagitmasi basit. 3 satirda logreg yapiyorsun.

Memory problem degil, gelistirme yaparken zaten datanin subsetinde calisiyorsun. Gercek datayi isleyen cluster icin de Memory ve disk space zaten sorun degil.

Hocam bir şey soracagim algoritma ogrenirken de karsima cikmisti bu kullandiginiz "o(1~n)" ve benzeri(cunku bunun farkli turunu de gormustum) terimler nedir Google da nasıl aratabilirim? Ayrica cevap veren herkese teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı