Yapay zeka ile işletim sistemi yapmak mümkün mü?

Yapay zeka bir gün çok daha iyi bir seviyeye ulaşacak, ancak vasat bir iş yapmıyorsan senin yerini hiçbir zaman alamaz. Yapay zekanın yapabilecekleri fazlasıyla abartılıyor, içerik üreticileri için sürekli tutan ve korku pompalanan bir içerik haline geldi, bir zamanların metaverse muhabbeti gibi. Devin AI kısmına girmiyorum bile çünkü büyük scam. Bu videoyu ilemenizi öneririm, diğer içerik üreticileri gibi konu ile alakasız birisi değil, Microsoft'ta çalışmış bir yazılım mühendisi.
Bana sorarsanız sizin belirttiğinizin aksine içerik üreticileri fazlasıyla ama fazlasıyla iyimser.

Hepsi "sanayi devriminde kaybolan işler yerine daha fazla iş çıktı" genellemesi yapıyor. Fakat yapay zekanın aldığı iş yerine neler gelecek bir fikriniz var mı, 2 3 örnek verebilir misiniz? Mesela prompt mühendisliği için attığınız video'da scam deniliyor.

Attığınız video severek takip ettiğim "videoyun" ama keşke atmadan önce siz izleseydiniz. Kendisi bahsettiği her şey için geçmişi ve son güncellemeyi anlatıyor ek olarakta "bahsettiklerim şuan için yapabildikleri, 1 hafta sonra bambaşka hale gelebilir" cümlesini kuruyor.

Bu tarz genel içerik üreticileri büyük kitlelere hitap ettikleri için bence fazla iyimser olmak zorundalar.

Bana sorarsanız sizin belirttiğinizin aksine içerik üreticileri fazlasıyla ama fazlasıyla iyimser.

Hepsi "sanayi devriminde kaybolan işler yerine daha fazla iş çıktı" genellemesi yapıyor. Fakat yapay zekanın aldığı iş yerine neler gelecek bir fikriniz var mı, 2 3 örnek verebilir misiniz? Mesela prompt mühendisliği için attığınız video'da scam deniliyor.

Attığınız video severek takip ettiğim "videoyun" ama keşke atmadan önce siz izleseydiniz. Kendisi bahsettiği her şey için geçmişi ve son güncellemeyi anlatıyor ek olarakta "bahsettiklerim şuan için yapabildikleri, 1 hafta sonra bambaşka hale gelebilir" cümlesini kuruyor.

Bu tarz genel içerik üreticileri büyük kitlelere hitap ettikleri için bence fazla iyimser olmak zorundalar.

Yerine gelecek meslekleri zaman belirleyecek. Şu anda yok olan bir meslek yok ki, hangi pozisyonları aldığını siz söyleyebilir misiniz?

Gelecekte istediği kadar iyi kod yazabilir, ancak bir proje üretemeyen bir yapay zeka var karşımızda. Ben bir bilgisayar mühendisiyim, daha yapay zeka yüzünden işten çıkarılan birisi ile karşılaşmadım meslek hayatımda. Promt Engineering’e scam denilmesi çok normal, zaten şu anda tüm yazılımcılar temel kodları yapay zekaya yazdırıyor, hepimiz prompt engineer miyiz?

Yerine gelecek meslekleri zaman belirleyecek. Şu anda yok olan bir meslek yok ki, hangi pozisyonları aldığını siz söyleyebilir misiniz?

Gelecekte istediği kadar iyi kod yazabilir, ancak bir proje üretemeyen bir yapay zeka var karşımızda. Ben bir bilgisayar mühendisiyim, daha yapay zeka yüzünden işten çıkarılan birisi ile karşılaşmadım meslek hayatımda. Promt Engineering'e scam denilmesi çok normal, zaten şu anda tüm yazılımcılar temel kodları yapay zekaya yazdırıyor, hepimiz prompt engineer miyiz?

Hocam ben de bilgisayar mühendisi adayıyım, 1 ay sonra diplomamı alacağım. Açıkçası geleceğim için endişeliyim, çevremdekiler gibi iyimser olamıyorum. Belki bakış açımız farklı, siz işin içinde olduğunuz için daha rahat görüyorsunuzdur ama ben dışarıdan bakarken 3-4 yıl sonrasını hiç parlak görmüyorum. İnşallah siz haklı olursunuz, ben yanılırım :)

Böyle deyince belki üniversite hayatımda yatmış birisi sanılabilirim. Fakat her fırsatta kendimi geliştirmeye çalıştım detayları anlatmaya gerek yok ama sonuç olarak kendimi sektöre hazırladım.

Programcıysan sana yardımcı olur. Basit ve orta seviye kodlar yazar ama tek başına bir projede kendi kendine çalışacağını sanmıyorum. İleride belki ama şu an değil.

Böyle deyince belki üniversite hayatımda yatmış birisi sanılabilirim

Evet, biraz oyle gorunuyor. Theory of Computation ogretmediler mi? Bir Turing makinesinin limitli memory ve input ile cozmesinin imkansiz oldugu problemler hakkinda bilgi vermediler mi?

Ya da en basitinden halting problem hakkinda bir sey ogrenmediniz mi?

Hakkiyla Theory of Computation ogrenmis bir CS ogrencisinin meslegin tumuyle AI tarafindan yapilabilecegini iddia etmesi mumkun degil.

Evet, biraz oyle gorunuyor. Theory of Computation ogretmediler mi? Bir Turing makinesinin limitli memory ve input ile cozmesinin imkansiz oldugu problemler hakkinda bilgi vermediler mi?

Ya da en basitinden halting problem hakkinda bir sey ogrenmediniz mi?

Hakkiyla Theory of Computation ogrenmis bir CS ogrencisinin meslegin tumuyle AI tarafindan yapilabilecegini iddia etmesi mumkun degil.
Sorun yok hocam, istediğiniz gibi görebilirsiniz.

Normalde derslerim ortalamadır fakat Theory of Computation dersinde tek 100 alan, AA ile geçen bendim. Bu neyi kanıtlar bilmem ama en azından belki ilgim olduğunu gösterebilir.

Bence çok güzel yere parmak basmışsınız fakat sizce limite takılana kadar piyasanın yarısından fazlası bitmeyecek mi? Zaten yüzde yüzünün biteceğini düşünmüyorum, belki siz Senior'sunuz ve sektörde ayakta kalabileceksiniz bilemiyorum. Ben kendi adıma geç kaldığımı iliklerime kadar hissediyorum o yüzden yeni gelecek arkadaşlara tekrar tekrar düşünmelerini tavsiye ediyorum.

Sizin deyiminiz ile "hakkıyla öğrendim" mi zaman gösterir hocam ama gelecek yıllar yeni başlamış ve başlayacak kişiler için çok zor geçecek. Benim düşüncem bu, saygılar.

Bu arada Theory of Computation dersini gördükten sonra kendimce Kuantum Bilgisayarların, semidecidable problemlerden hangilerini decidable hâle getirebileğine dair bir rapor yazmıştım.

yarısından fazlası bitmeyecek mi

Yuzde kaci biter yorum yapmak zor. Ben 3 sene bankada calistim, o zamanlar LLM'ler piyasada fink atmiyordu; cogu calisanin yaptigi isi otomatize eden kod yazabilecegimi o zaman da dusunuyordum.

Yani bir calisanin yaptigi isi yapay zekanin yapabilecek seviyeye gelmesi o calisanin yerine AI tercih edilecegini garanti etmiyor.

Evet kimisi gidecek ama yeni is tanimlari da olusacak. "Prompt Engineering" gibi. Aslina bakarsan Copilot 2021 de tanitildi, bu muhabbetler o zaman da cok dondu. Gecen 3 sene icinde ben isten ayrilan ve yerine AI gelen kimse gormedim ama bir suru Prompt Engineer gordum.

Benim genel itirazim sektoru bitirecek denilmesine. Zaten junior seviyesinde bitmis sayilabilir bile sektor. Asiri rekabetci, actigin ilana haftada 2000 kisi basvuruyor. Hele bir de remote ve maasi iyiyse CV yigini olusuyor.

Geri
Yukarı