Çözüldü Yapay zeka müzisyenliği bitirir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Yer
O'nun peşinde
Dün şöyle bir konu gördüm:

Konuda artık yapay zekanın anlam vurgusunu yavaş yavaş çözebildiği yazıyordu.

(Not: Tüm yazdıklarım benim uydurduğum bir teoriden ibaret, size mantıklı gelmiyor olabilir ama bana geliyor, eğer yorum yaparsanız teorimdeki mantıksızlıkları da açıklar mısınız?)

Anlam vurgusunu çözebiliyorsa bu yapay zeka ileride duyguları da çözebilir ki zaten müzikte formüller ile duyguları göstermekte (En azından bana göre müziğin tanımı böyle.). Yapay zeka formülleri insanlardan yüzlerce daha iyi kullanabilecek, değil mi? Formülleri daha etkili kullanarak, duyguları daha etkili hissettirebilir bence.

O zaman yapay zeka bu işi insanlardan daha hızlı, daha iyi ve daha masrafsız yapacak.

O zaman artık müzisyenlik biter bence.

Özellikle de @Single_factor hocamın bu konu hakkındaki görüşünü merak ediyorum.

Çözüm
Tuşe önemli bir faktör.
Kemancının yay a uyguladığı kuvvet, onu çekme hissiyatı, tellere basışı. Gitarcının penaya uyguladığı kuvvet, hatta penayı vuruş açısı gibi bir çok mekanik unsura ben ne makinaların ne de yapay zekanın ulaşabileceğini sanmıyorum. Müzisyene doğallılı ve özgünlüğü katan şeyler bu ve benzeri unsurlardır.

Eğer müzik yazmak ise o iş çok kolay ve zaten yapılıyor. Müzisyenlerin seçimlerini çözmek, ve uygulamak hiç te zor değil.
Türkiye'de 20 yıl önceki müzik, 50 yıl ilerideki müziklerden çok daha iyidir. Kimse asla bir Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Müslüm Gürses, Bülent Ersoy, Ferdi Özbeğen, Ferdi Tayfur olamayacak. Bu insanlara dil uzatacak seviyede bir insanın olduğunu da sanmıyorum. Siyasi fikirleri belki tartışılır ama sanatlarında üstlerine tanımam. Lütfen kelimelerinizi doğru seçin.
2000 li yılların müzikal üstünlüğünden mi bahsediyoruz? Öyle ise neden bahsettiğinizin bilincinde olduğunuzu sanmıyorum. 60-70ler deseydin taktir edebilirdim.

Örnek verdiğiniz insanlara dil uzatıldığı ile ilgili bir tartışma mı var bu başlık altında?
Dün şöyle bir konu gördüm:

Konuda artık yapay zekanın anlam vurgusunu yavaş yavaş çözebildiği yazıyordu.

(Not: Tüm yazdıklarım benim uydurduğum bir teoriden ibaret, size mantıklı gelmiyor olabilir ama bana geliyor, eğer yorum yaparsanız teorimdeki mantıksızlıkları da açıklar mısınız?)

Anlam vurgusunu çözebiliyorsa bu yapay zeka ileride duyguları da çözebilir ki zaten müzikte formüller ile duyguları göstermekte (En azından bana göre müziğin tanımı böyle.). Yapay zeka formülleri insanlardan yüzlerce daha iyi kullanabilecek, değil mi? Formülleri daha etkili kullanarak, duyguları daha etkili hissettirebilir bence.

O zaman yapay zeka bu işi insanlardan daha hızlı, daha iyi ve daha masrafsız yapacak.

O zaman artık müzisyenlik biter bence.

Özellikle de @Single_factor hocamın bu konu hakkındaki görüşünü merak ediyorum.
Aiva'dan bahsediyorsunuz sanırım. Bildiğim kadarıyla o şu an sadece besteliyordu.

Yapay zeka en üst seviyesine gelse bile sadece kopyalayabilir. Yaptığı parçalarda ona yüklenen parçalardan benzerlik görürsünüz. Ancak bir insan yaşadığı tecrübe ile acısı ve tatlısıyla ilhamını ortaya koyup benzersiz bir eser ortaya çıkarabilir. En azından ben böyle düşünüyorum.

Müzisyenlik zaten şuan programların elinde,şu anda hangi şarkı gerçek bir band ile kayıt ediliyor ki. Piyano deseniz bilgisayardan,gitar deseniz yine o şekilde. Sizin kast ettiğiniz şey "bestecilik" ise o konuda haklı olabilirsiniz ama bence kast ettiğiniz şey "artist" olmak ki bunun yakın gelecekte olduğunu sanmıyorum çünkü bir artist sadece şarkı söylemek değil aynı zamanda bir marka olmaktır. Selena Gomez,Britney Spears gibi sanatçılar'ın sesi kötü olmasa da normal standartlarda sesleri bize "way bee" de dedirtmez ama çok ünlüler neden? Çünkü bir markalar. Sesleri iyi olmasada fiziği,yüzü güzel. Robotlar bunu bizden alabilir,evet ancak asla ama asla bir insan gibi olamayacaklar. Onlar duyguları sadece bilip oynayabilirler,duygular bilinmez duygular hissedilir ve şu anki yapay zeka bunun %1'ini bile yapamaz. Sanatçılıktan bahsediyorsanız hayır,Müzik aletlerinden bahsediyorsanız zaten o şekilde,beste de yakın zamanda olabilir diye düşünüyorum.

Şimdi...

Böyle giderse, evet bitirebilir. Ve sadece müzik için değil, tüm işler de bitirir.

Ancak;
Yapay zeka, asla ama asla bir insanın yerini almamalı. Bu buharla çalışan bir makine değil. Bu, kendi düşünebilme yetilerine sahip olan, akıllı bir form. Bu, önce müzisyenlik ile başlar, sonra resim, sonra avukatlık, doktorluk ve gider...
Elbette yapay zeka bize bu alanlarda kusursuz işler çıkarmamıza yarayabilir. Ama iş sadece bununla kalmalı. Yapay zeka bizim yardımcımız olmaktan çıkıp, bizim yerimizi alırsa işte burada bir sıkıntı başlar.
Hiç birimizin bir işi olmadığını düşünün. Ne olur? Neyle alışveriş yapacağız? Bakın 1 yıldır evdeyiz ve hepimiz bunalıma girdik. Aslında bu bizim için bir avantajdı. Yani öyle gördük. Çünkü sevdiğimiz şeylere vakit ayırabilecektik değil mi? Ama işler öyle gitmedi.
Bunun sonucunda anarşi çıkar. Kaos ortamı yaratılır. Eğer bir robota bir doktorun zekasını verirsek bu kaos ve anarşi sadece insanlarla da sınırlı kalmaz...
Elbette. Bu tarz hayati önem taşıyan mesleklerde bir yer edinmesi en iyisi olur. Ama sanatta asla. Kusursuz bir şarkı yapacakmış. Kime göre neye göre? Sanatta kusursuzluk yoktur.

Türkiye Dünya'nın 20 sene gerisinde olduğu için bitmez, endişelenmeyin.
Türkiye'de 20 yıl önceki müzik, 50 yıl ilerideki müziklerden çok daha iyidir. Kimse asla bir Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Müslüm Gürses, Bülent Ersoy, Ferdi Özbeğen, Ferdi Tayfur olamayacak. Bu insanlara dil uzatacak seviyede bir insanın olduğunu da sanmıyorum. Siyasi fikirleri belki tartışılır ama sanatlarında üstlerine tanımam. Lütfen kelimelerinizi doğru seçin.

Kusura bakmayın, Dünya'nın 20 yıl gerisinde yazmışsınız. Yanlış anladım ben.

Yeni konular

Geri
Yukarı