Yapay zeka tehlikeli mi?

Yapay zeka tehlikeli mi?

• Evet.

Oy: 74 50,3%
  • Hayır.

Oy: 47 32,0%
  • Bilemiyorum!

Oy: 26 17,7%

• Oy verenlerin toplamı
    147
Bu konu hakkında çok fazla şey bilmiyorum. Ama henüz tehlikeli değiller. Yani, bazı engeller var. Örneğin, Çin Odası deneyini duymuşsunuzdur. Turing Testi'ne karşı olarak geliştirilmiştir. Bir makinenin Turing Testi’ni geçmesinin ‘düşünen makine’ olması için yeterli olduğu söylenir. Makine, kendisine sorulan cevaplar karşısında, jüri heyetini kandırabilirse, düşünen makine vasfını kazanır.

Fakat felsefeci John Searle şöyle sorar: ''Bilinçli olmak, yöneltilen sorulara sadece belirli hesaplamalar ve algoritmalar doğrultusunda cevap verebilmek midir?''

Searle'nin savına göre düşünmek belirli bir algoritmaya ve formel hesaplara indirgenemeyecek kadar karmaşık bir olaydır.

Deneyin ana kahramanı Çince bilmeyen ancak İngilizce bilen bir adamla ilgilidir. Bu adam, kapıdaki posta deliğinden sürekli Çince mesajlar almaktadır ve adamın odasında çeşitli Çince fişler ile bu fişleri açıklayan İngilizce kullanım kılavuzu bulunmaktadır. Adam kullanım kılavuzundan yardım alarak fişleri gelen mesaja uygun bir cevap olacak şekilde sıralar ve yeni bir mesaj üretir. Sonrasında ürettiği yeni mesajı diğer posta deliğinden atarak iletişimi sağlamış olur.

Dışardan bakıldığında bu adam, bir programın deyimini gerçek hayata uygulamaktadır ve bu uygulama sırasında aslında ne yaptığını bilmemektedir. Searle işte bu noktada, bir makinenin bazı davranışları kopyalamasının ve bazı işlemler sonucunda bunları uygulamasının akıllı olduğu anlamına gelmediğini savunmaktadır.

Yani, yapay zeka dediğimiz olay, henüz kendi kendine yeten bir seviyede değildir. Buna benzer birtakım teknik engeller sözkonusudur.

Tabii bir gün, bunların aşılamayacağını da söylemekten kaçınırım.

2000 yıl önce yaşasaydın bu günü hayal edebilir miydin?
Bu konu hakkında çok fazla şey bilmiyorum. Ama henüz tehlikeli değiller. Yani, bazı engeller var. Örneğin, Çin Odası deneyini duymuşsunuzdur. Turing Testi'ne karşı olarak geliştirilmiştir. Bir makinenin Turing Testi’ni geçmesinin ‘düşünen makine’ olması için yeterli olduğu söylenir. Makine, kendisine sorulan cevaplar karşısında, jüri heyetini kandırabilirse, düşünen makine vasfını kazanır.

Fakat felsefeci John Searle şöyle sorar: ''Bilinçli olmak, yöneltilen sorulara sadece belirli hesaplamalar ve algoritmalar doğrultusunda cevap verebilmek midir?''

Searle'nin savına göre düşünmek belirli bir algoritmaya ve formel hesaplara indirgenemeyecek kadar karmaşık bir olaydır.

Deneyin ana kahramanı Çince bilmeyen ancak İngilizce bilen bir adamla ilgilidir. Bu adam, kapıdaki posta deliğinden sürekli Çince mesajlar almaktadır ve adamın odasında çeşitli Çince fişler ile bu fişleri açıklayan İngilizce kullanım kılavuzu bulunmaktadır. Adam kullanım kılavuzundan yardım alarak fişleri gelen mesaja uygun bir cevap olacak şekilde sıralar ve yeni bir mesaj üretir. Sonrasında ürettiği yeni mesajı diğer posta deliğinden atarak iletişimi sağlamış olur.

Dışardan bakıldığında bu adam, bir programın deyimini gerçek hayata uygulamaktadır ve bu uygulama sırasında aslında ne yaptığını bilmemektedir. Searle işte bu noktada, bir makinenin bazı davranışları kopyalamasının ve bazı işlemler sonucunda bunları uygulamasının akıllı olduğu anlamına gelmediğini savunmaktadır.

Yani, yapay zeka dediğimiz olay, henüz kendi kendine yeten bir seviyede değildir. Buna benzer birtakım teknik engeller sözkonusudur.

Tabii bir gün, bunların aşılamayacağını da söylemekten kaçınırım.
Katılıyorum,fakat felsefe ile olacak iş değil bu şefim. Felsefe karnı tok adamın işidir. Emek verip, birşeyleri açığa kavuşturmazlar.

Çoğu felsefeci kulağa anlamlı gelen şeyler söyler. Lakin bakış açısını değiştirip uzaktan bir bakış attığınızda, saçmaladığı fark edilebilir. Ama söylediği şeylerin doğru veya kısmen doğru olan felsefecilerde vardır. Ve yorumuna katılıyorum. Konu kaymış olabilir fakat aldırmayabilirsiniz :)

Tabiki... Genelde tahmin edilebilir durağan bir akış var. Aadamlar oled için bile erken diyorken... Bence bazı şeyleri çok abartıyorlar.
Ciddi misin? Tabiki diyorsun bir de şefim :D Öyleyse şimdiki zamanımızda 2000 yıl sonrasını görmek,2000 yıl önce, bu günü görmekten daha kolaydır. Bize anlat öyleyse 2000 yıl sonrasını...?

@GamerTechnoSli

Katılmıyorum. Searle bir felsefecidir. Fakat farazi konuşmamıştır. Bugün birçok mühendis Searle'ın savı ile ilgili, bu savı haksız çıkarabilecek teknolojiler üzerinde çalışıyor. Yani adam felsefeci diye, illa boş konuşuyor anlamına gelmez. Ben tam da mühendislere yol gösterecek bir bilimsel muhalefet içerisinde olduğundan yanayım Searle'ın. Hususan sana sorayım, Çin Odası Deneyi fikrini saçma yapan nedir? Madem karşı çıkıyorsun?

@GamerTechnoSli

Katılmıyorum. Searle bir felsefecidir. Fakat farazi konuşmamıştır. Bugün birçok mühendis Searle'ın savı ile ilgili, bu savı haksız çıkarabilecek teknolojiler üzerinde çalışıyor. Yani adam felsefeci diye, illa boş konuşuyor anlamına gelmez. Ben tam da mühendislere yol gösterecek bir bilimsel muhalefet içerisinde olduğundan yanayım Searle'ın. Hususan sana sorayım, Çin Odası Deneyi fikrini saçma yapan nedir? Madem karşı çıkıyorsun?
Şefim yanlış anladınız. Ben Searl hakkında yani onun kişiliğine istinaden demedim. Genel olarak felsefeciler için konuştum :D

Ben bu tarz komplo teorilerine hiç inanamıyorum. Mesela uzaylılara da inanmıyorum. Neyse yapay zekadan bir şey olmaz.

Açıkçası yapay zekanın kimseye zarar veremeyeceğini zanneden veya buna inananlar; yapay zekanın gücünü idrak edememişler demektir henüz :) Kendi ellerinle, kendinden daha üstün bir varlık yaratıyorsun. Günümüz teknolojisinde yapay zekayı "İnsanlığa faydalı olacak şekilde" verimli olarak kullanamıyoruz henüz. Zarar verebilme aşamasına geçmeden önce "Fayda sağlama aşamasının atlatılması" gerekiyor bana göre. Öncelikle tıp - astronomi gibi alanlarla etkin olarak kullanılmaya başlanmalı. Ardından geliştirilecek olan askeri modellerde beklenmedik gelişmeler olacak ve bu şekilde kendini gösterecektir bana sorarsanız. Yani askeri amaçlı üretilen modeller ciddi zararlar verebilir ileride. Bunu asla ihtimal harici görmemek gerekiyor, 2018 yılı erken bir tarih olsa bile hayatımızın son demlerinde buna tanık olacağız diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı