Yaptığın Bir Şeyi Tekrar Yapma Hastalığı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kardeş takıntı bu. Gözlemlerimde ben de dahil 10'lu yaşlardaki kişilerde olduğunu gördüm. Saçma sapan şeyler yaparız felan. Mesela sınıftan çıkmadan önce sıramın altında kitap kaldı mı diye 5 defa bakardım. Arkadaşım silgiyle silerken kapğdı yırtmak zorunda hissederdi felan filan. Ben açıkçası bunu yapmazsan böyle olur yok onu yapmazsan şöyle olur diyordum kendime.
Yine bir gün takıntıdan bıkmış hade flash belleğimin tüm yüzeyini aynı anda masaya kaydırmadan koymaya çalışırken yeter artık dedim. Hayattan bezdiriyor. Fırlattım flash belleği. Milimetrik olarak düzenlediğim masamın üstünde kabaca duruyordu. (Aynı zamanda simetri hastalığı da vardı) ama aldırış etmedim. Sonra düzeldi

Eğer ben bunu yapamam diyorsan psikoloğa git. Bilinen bir rahatsızlıktır. Kesinlikle yardımcı olacaklardır.

Başına gelmeyen insanlar tuhaf karşılayabilir ama cidden uçuk şekilde takıntı oluyorsunuz. Bir örnek daha vermek gerekirse yatarken birden kalkıp perdenin düzgün durup durmadığını, kapıların kapalı mı açık mı olduğunu kontrol etmek felan. Uykudan ediyordu adamı.

Bu arada ben derslerini merak ettim. Notların nasıl?

Notlarım pek iyi degil ama aynen dedigin gibi yapmasam kötü şeyler olucakmış gibi hissediyorum.

Bana çok saçma geldi sen yapmaktan istemedikten o işi yapmassın, sen kendini kontrol edemiyorsun mesela inatlaş yapmıyorum ulan de eğer işin içine üç harfliler falan girmişse başka ama yinede kendimi senin yerine koyuyorum ben bir şeyi istemedikten sonra o işi kimse bana yaptıramaz yani bence kendinle inatlaş kendini serbest bırak kasma bir kere yaptım de ocağı misal bikere kontrol ettin yeter içinden ikinci veya üçüncü bir istek geldimi şöyle düşün ben kontrol ettim patlarsa da patlasın canı sağolsun :)

İlk olarak hacı hocaya gitmekle bu olmaz dinine sahipsen neleri okuman gerektiğini de biliyorsundur namazından ayrılma. O yazılan şeyleri de gerçek bir cami hocasına okut verilen şeyleri bir hocaya danışarak kaybet.
Şimdi gelelim tıp bölümüne tıpta ve türk dilinde buna takıntı sendromu deniliyor. Bilimsel adı Obsesif kompulsiftir. Sakın adını söyledim diye de gidip bu tür ilaçlar alma. Bir psikoloğa gidip durumunu anlat. Ancak psikoloğa gitmeden önce bir noroloji hekimine görün, görüntüleme teknikleri ile bir incelensin bir şey çıkmaz ise zaten psikoloğa yönlendirecektir. Ancak yaşın daha genç ve bunu kendiliğinden atlatma imkanları da mevcut. Tabi bunu ilk olarak doktor teşhis etsin ona göre de sana gerekli ise ilaç veya seanslarla terapi uygulattırabilir.

Yakında Randevu alacam zaten. Bugün inatlaştım sabah çaya 1 kaşık şeker attım öyle içtim 5 dk sonra aklıma kötü şeyler gelmeye başladı ama gidip birdaha şeker atmadım daha'da inat etmeye çalışcam. Çevremdekiler eğer inatlaşıp yapmazsan o hastalığı yene bileceğimi söylüyorlar dediklerini bu günden ihtibaren uyğulamaya başladım. Zaman ayırıp okuyup ilgilendiğiniz için sizlere teşekkür ederim. Bu gün sonun'da tekrar neler olduğunu yazacam.

Şimdi sana yanlış yönlendirme yapmış olmayayım ancak olayı gerçekleştirdiğin ciism hakkında inatlaşmak olayı ileride daha çıkılmaz hale getirir diye biliyorum. İnatlaşacağın bölüm cisim kısmı değil beyindeki düşünce kısmı. Aklında düşüneceğin şey "ben bunları yapmasam hiçbir şey olmaz", "ben bunları boşuna düşünüyorum", bu zaman kadar hep boş şeyler düşünmüşüm" gibi şeylerle sorunu atlatmaya çalışmak daha doğru olur bunun tekniklerini zaten doktor söyleyecektir. Şuan için burada başka bir şey yapılamayacağından konuyu kilitliyorum geçmiş olsun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı