Yavaş yavaş dinden uzaklaşıyorum

Sevenempest

Picopat
Katılım
31 Mart 2021
Mesajlar
40
Çözümler
1
Ya, ne demek istediğim açık işte. Niye farklı yönlere bu kadar çekmeye çalışıyorsunuz ki? Evrenden, çiçeklerden böceklerden doğadan bahsediyorum. Bu kadar. Niye bu kadar kendinizi haklı çıkarma meraklısısınız? İnanmıyorum de geç. Konu Allah'ın var olup olmadığı veya İslam'ın hak olup olmadığı konusu mu? Adam zorlanıyorum demiş, iki tavsiye verdik sadece. Evet gönülden inanıyorum evet bana göre muhteşem. Sana göre olmayabilir. Akıl diye bir şey var. Herkes aynı dine inanmak zorunda da değil.

Hayır efendim, size İslam'ın ne kadar muhteşem olduğunu açıklamaya falan da çalışmayacağım. Kendiniz araştırın bulun.
Ben de verdiğiniz tavsiyenin ve genelde kurulan bu mantığın hatalı yanlarını söyledim. İşi kişisele çekmeye çalışmıyorum. Olaya bahsettiğim şekilde temelinden bakmak ile sizin yaptığınız gibi "sana göre böyle bana göre böyle" sığ bakış açısı çok farklı ve bu konuda geçerli değil. Ayrıca konu dinden uzaklaşma konusu olduğu için tanrının varlığı-yokluğu, İslam'ın doğruluğu gayet de konumuz.

Kendimi haklı çıkarmaya çalışmıyorum zira ortada haklılık yok. İnanmadığımı da söylemedim.

Dediğim gibi ben İslam'ın muhteşem olması onu inanılır kılmaz diyorum ama siz hala açıp bakın diyorsunuz.

Aynı şeyi tekrarlayayım: Bir dine muhteşem diye inanılmaz. Zira bir dinin dini değeri kutsal olmasında yatar. Hz. Muhammet'e o çok iyi birisi olduğu için değil, tanrı tarafından elçi olarak seçildiği için inanıyoruz. O tanrının elçisiyse konu bitmiştir inanan için. Tam da bu yüzden, dinden çıkmaya başlayan birisine dinin ne kadar muhteşem olduğunu göstermek çoğunlukla geçici bir illüzyon yaratır.

Konuya dönersek yapılması gereken şudur: Teist karşıtlığını anlamaya çalışmak. Eğer ki dinden uzaklaşılıyorsa deizmi, ateizmi vs daha iyi anlamak ve kavramak gerekir. Bunu yaparken yanlı davranılmazsa çok daha sağlıklı olur. Bu sorgulamalar sonucu eğer ki deizm veya ateizm (ya da kısaca teist olmayan diğer inanışlar) mantıksız bulunursa olay kapanır, kişi kendi dini dışındaki diğer inanışların kendince geçerli olmadığını görmüş olur (bkz: olmayana ergi yöntemi. Yani bir durumun tam tersinin geçerli olmadığını kanıtlayarak o durumun kendisini geçerli saymak gibi). Ha olur da bu sorgulamalar sonucu deist olursa yine konu kapanmış olur çünkü dinden artık çıkmıştır. Yani kendi içsel sorgulamaları yine bir sonuca varmıştır.

Bir insan İslam'dan uzaklaşmaya başlıyorsa ona illa İslam'ın ne kadar muhteşem olduğunu göstermeye gerek yok, tam tersini gösterdikten sonra ona inanmaması da o kişiyi İslam'a döndürür. Fakat bunu yaparken yanlı olmamak ve bağımsız düşünebilmek önemli. Argümanlar sağlıklı ve felsefi düzlemde olmalı, kişi de bunları sağlıklı düşünebilmeli. Bunun sonucunda hangi kapıya vararsa varsın o kişi için gerçekten sağlıklı bir inanış ortaya çıkar. Aman dinden kopuyorum namaz kılayım demek pek de oturaklı bir düşünce yapısı değil. İyi günler dilerim.
 

razor3758

Femtopat
Katılım
4 Mayıs 2021
Mesajlar
0
Bismillah,
Bilmelisin ki, insanların dediklerine ve yaptıklarına göre dinî inanışını şekillendirmeye çalışırsan çıkmaza girersin ve elbette din hakkında olmaz olası düşüncelere kapılabilirsin. Dinimiz tevhid dinidir, kaynaklarımız Kur'an ve Sünnet dışında bir şey değildir. Mükemmel olan müslümanlar değil, İslam'dır. Dinini Allah'ın Kelâmı'ndan ve Rasûlullah' ın (sav) sünnetinden öğrenmeye gayret edersen Allah'ın izniyle kopması mümkün olmayan sapasağlam kulpa tutunmuş olursun. Sana naçizane birkaç site ve kanal önereyim sen de yolunu bulmaya çalış. İçinde bulunduğumuz günler çok değerli günler, Rabbim değerlendirebilmeyi nasip ederse bin aylık sevap kazanabilir ve bütün günahlarından kurtulabilirsin.

Allah en doğrusunu bilir.

arzusucennetolanlar.com
tevhidgercegi.com


İlgili kanallardan ve sitelerden diğer sosyal medya vs. linklerine "Hakkında" kısımlarından ulaşabilirsin.

(Şunu da söylemek isterim ki, Allah'ın affetmeyeceği tek günah, toplumda bilindiği üzere, kul hakkı değil, şirktir. Dolayısıyla herkes önce şirkin ve çeşitlerinin neler olduğunu öğrenmeli ve dinini anlamaya buradan, yani tevhidden başlamalıdır.)
Edit: Hadisler için güvenilir laynak yazmayı unutmuşum, hadisler için bkz. | www.SAHİHHADİSLER.com |
 

nitalemened

Centipat
Katılım
10 Şubat 2020
Mesajlar
32
Yer
Ankara
Ben de pek muhafazakar değilim. Namaz kılmam etmem, (çoğumuz böyleyiz) ama dini inancım var. Dinin ahlak oldugunu dusunuyorum, dını tercıh etmeyene de ahlaksız demek dogru degıl ama ahlakın dinden geçtiği pek doğru. :D

Dinin ahlaka tek bir faydası yok. Din, size bir şeyleri dikte ettiği için onu yapıyorsunuz diye bu sizi ahlaklı yapmaz. Sadece "Din bunu emrediyor, o zaman yapmalıyım" diyor ve yaptığınız iyi şeyleri karakterinize yüklemiyorsanız o zaman bu işin karakterinize kattığı ahlak nerede? Onu da geçtim dini ahlakın (hepsine göre değişir) doğru olduğu ne malum?

Yazıyı yazdıktan iki dakika sonra fark ettim, konu açılalı aylar olmuş. Uyandırdığım için özür dilerim 😔.
 

Yeni konular

Yukarı