Yavru Ebabil kuşuna nasıl bakılır?

umutcan@home

Hectopat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
İyi akşamlar, yaklaşık 1 saat önce dışarıda evimin önünde uçamayan bir yavru ebabil kuşu bulduk. Dışarıdaki çocuklar da zarar vermesin diye eve getirdik. İnternette nasıl besleneceğini araştırdım ama aşırı bir bilgi kirliliği var, Yaban Hayvanlar İlkyardım Hattını aradık ama onlarda saat geç olduğu için bakmıyorlar. Şu ana dek su verdik ve geniş bir karton kutuya koyduk, uyuyor. Tam olarak nasıl besleyeceğimizi veya ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz, bilgisi olan arkadaşlar yardım edebilirse çok sevinirim.

Ebabil kuşları ile ilgili bilgim yok ama sultan papağanlarında yavrulara şırınga ile bebekler için sıvı şeklinde yemek yapıp şırıngayla ağızlarına veriyorlardı. Eğer daha büyük ise kanaryayemi yeşillik meyve falan verebilirsiniz meyve ve yeşilliği fazla kaçırmayın ishal olabilir.

Hocam bıraktığım kaynağa göre adam böcek ile besliyor. Cırcır böceği, arı, larva tarzı yiyecekler veriyor.
Hocam bıraktığınız kaynakta "Successful Recovery" kısmında adam kuşu eline almış ve camdan dışarı tutmuş, kuş kendiliğinden uçup gitmiş. Şimdi bende aynısını yapmayı denerdim ama sıkıntı şu ki hemen 10 metre önümde başka bir apartman var, uçarken oraya çarpmasını istemem ama başka bırakabileceğim bir yer de yok. Mecbur çarpmamasını umup kuşu özgürlüğe bırakacağız.

Bugün tekrar İlkyardım Hattını arayıp sormayı deneyeceğim, yol gösterirler zannediyorum.

Saçından ve sakalindan tutup çekin yani ağzını açın.Sonra eti ağzına koyun.
Başka türlü yemez. Ağzı göründüğünden büyüktür. Bu arada parmağınızı suya batırın sonra kuşun burun deliklerine koyun su içer o şekilde.
Aynen öyle yaptım zaten hocam, çenesinden tutup gagasını açıp vermeye çalıştım ama yemedi, ya kafasını çevirdi yada geri çıkardı hemen. Suyu ise şırınga yardımıyla hafifçe damlatarak verdik.

Ebabil etçil bir kuştur. Herhangi bir böcek ile besleyebilirsiniz.

Ayrıca Ebabil kuşunu belediyeye teslim ederseniz çok daha iyi olur. Daha önce ben de bulmuştum. Direkt olarak belediyeye teslim ettik. Uçabileceği evreye kadar bakımları yapılıyor. Hayvan Koruma Barınağı'na yerleştiriliyor.

Ebabil etçil bir kuştur. Herhangi bir böcek ile besleyebilirsiniz.

Ayrıca Ebabil kuşunu belediyeye teslim ederseniz çok daha iyi olur. Daha önce ben de bulmuştum. Direkt olarak belediyeye teslim ettik. Uçabileceği evreye kadar bakımları yapılıyor. Hayvan Koruma Barınağı'na yerleştiriliyor.
Bu uçurma riskini almaktan daha iyi duruyor. Tam olarak belediyeden kastınız nedir, belediyenin hangi kurumuna götürmem lazım?

Geri
Yukarı