Yavru kediler evcilleşmiyor

Elandeer

Kilopat
Benim dükkana bir kedi yavruladı 4 tane. Paletin altında yaşıyorlar. 2 ay oldu kocaman oldular hala beni görür görmez kaçıyorlar. Su, süt, ton balığı falan veriyorum bunlara. Anneleri beslesin diyebilirsiniz ancak anneleri terk etti.

Sıkıntım ise beni veya herhangi bir başkasını gördükleri gibi hemen saklanıyorlar. Ne yapmam lazım evcilleştirmek için? Yavru kediler için yem öneriniz var mı?

Düzenleme: Bir sıkıntıları da olabileceğini düşünüyorum çünkü ortam sessizleşince ciyaklamaya başlıyorlar.

Son düzenleme:
Benim dükkana bir kedi yavruladı 4 tane. Paletin altında yaşıyorlar. 2 ay oldu kocaman oldular hala beni görür görmez kaçıyorlar. Su, süt, ton balığı falan veriyorum bunlara. Anneleri beslesin diyebilirsiniz ancak anneleri terk etti.

Sıkıntım ise beni veya herhangi bir başkasını gördükleri gibi hemen saklanıyorlar. Ne yapmam lazım evcilleştirmek için? Yavru kediler için yem öneriniz var mı?
Petshop yavru kedilerine nazaran sokak yavru kedileri daha yabani. Bunu defalarca tecrübe ettim. Kediyi küçükken baskılayıp alıştırdığını düşünsen de büyüyünce tekrar hırçınlaşıyor, önüne geçeni parçalamaya ve saldırmaya devam ediyorlar. :) Aslında bir yöntem var. Tavsiye etmiyorum ama, sizin sayenizde beslendiklerinin onlar da farkında. Saldırgan veya korkak hayvan beslemiş olanlar bilir eğer yemek vermeyi biraz kesip acıkmalarını sağlarsan mecbur seninle temasa geçmek zorunda kalıyorlar bunu biraz tekrarlayınca da insanlara alışıyorlar.

Petshop yavru kedilerine nazaran sokak yavru kedileri daha yabani. Bunu defalarca tecrübe ettim. Kediyi küçükken baskılayıp alıştırdığını düşünsen de büyüyünce tekrar hırçınlaşıyor, önüne geçeni parçalamaya ve saldırmaya devam ediyorlar. :) Aslında bir yöntem var. Tavsiye etmiyorum ama, sizin sayenizde beslendiklerinin onlar da farkında. Saldırgan veya korkak hayvan beslemiş olanlar bilir eğer yemek vermeyi biraz kesip acıkmalarını sağlarsan mecbur seninle temasa geçmek zorunda kalıyorlar bunu biraz tekrarlayınca da insanlara alışıyorlar.
Hocam çok canice bir yöntem bu. :D
Bu yöntemi uygulayabileceğimi çok sanmıyorum çünkü paletin altından masum masum bakıyorlar içim gidiyor. Eminiz değil mi hocam benim beslediğimin farkında olmaları konusunda?

Kuru mama alabilirsiniz hem saklaması kolay bozulmaz, hem de çok severler tıkır tıkır yerler. Artık her yerde bulunabiliyor kuru kedi maması.

Sizden kaçmaları bir yönüyle iyi. Çünkü hayatta kalmak için tek yapabildikleri kaçmak bunu yadırgamayın. Yaklaşan herkes iyi niyetli olmayabilir vs.

Sürekli mamalarını siz verirseniz alışırlarsa zaman içerisinde kendilerini sevdirmeseler bile yaklaşmanıza müsade edebilirler. Aralarında bir yüzsüz varsa şansınıza sevmenizede müsade edebilir. Bu tamamen hayvana özgü bi durum ve her kedinin tepkisi başka oluyor. Zamana bırakın sakın zorlamayın hayvan neticede ürküp kaçıyorlar sonra :)

Hocam çok canice bir yöntem bu. :D
Bu yöntemi uygulayabileceğimi çok sanmıyorum çünkü paletin altından masum masum bakıyorlar içim gidiyor. Eminiz değil mi hocam benim beslediğimin farkında olmaları konusunda?
Birkaç kez sen yemek verdiysen ve başka bir yerden yemek bulma ihtimalleri yoksa oturacaksın yere yemeği de önüne koyacaksın mutlaka senin yanına geleceklerdir. Aç bırak derken bir deri bir kemik kalsın demiyorum acıkmaları yeterli. Yemeğin yanına geldiklerinde hemen sevmeye çalışma hiçbir şey yapma yemeğini yeyip gitsinler bunu birkaç kez daha tekrarladıktan sonra artık yavaş yavaş yemek yerken sevmeye çalış tek seferde olacak bir iş değil. :D Muhabbet kuşumu bile böyle alıştırmıştım elime gelmiyordu korkup kaçıyordu sürekli, azcık yemi kıstım artık elime gelip elimden yemeye başlamıştı. Keza köpeklerde de bu çok rastlanan bir olay mahallenin en saldırgan köpeği kendini sevmeye çalışanlara falan saldırıyordu baya bir aç kalmış yemek bulamamış galiba sakince yanına yemek götürdüm yanıma kadar gelip güzelce yemeğini yedi ve gitti normalde on defa falan saldırıya geçmesi lazımdı. :)

@Onur Altuğ Sever Dükkanın içinde oldukları için kimsenin bir şey yapmadığına eminim. Sadece gelmiyorlar.
Bir şey yapmak çok farklı şekilde yorumlanabilir. Eğer dükkanın içindeki tek kişi sen değilsen senin yavaşça yaklaştığın kediye başkasının hızlıca yaklaşması bile fark yaratır.

Siz sabırlı olun mamalarını vermeye devam edin, biraz uzun sürebilir.

Dediklerinizi uygulamaya çalışacağım. :)
@Onur Altuğ Sever Dükkanın içinde oldukları için kimsenin bir şey yapmadığına eminim. Sadece gelmiyorlar.
@Aclife Kuru mama alacağım hocam teşekkürler. :)
@Amogaçi Deneyeceğim hocam dediğinizi ancak zor biraz. Bir yandan çalışıyoruz öyle oturma şansım yok maalesef. :) Çok da tatlılar.
Yani karnı tok olan ve paletlerin altında kendini güvende hisseden hayvanların ilk defa karşılaştıkları insanlara yaklaşması çok zor. Bol şans. :D

Geri
Yukarı