Yayıncı Olunur mu?

Öncelikle üniversite masrafları için yapıyorum demişsiniz ama sizinde izlenmek için kaliteli bir yayın sunmanız gerekli, ekipmanlar ve bilgisayar bu konuda çok önemli siz üniversite masrafları için bu işe girerken belli başlı ekipmanlar almanız gerekecek eğer kaliteli bir şey alacak olursanız da fiyatı fazla olacak. Siz bu kadar masraf yapıp tutulmaya da bilirsiniz. Ekipmana verdiğiniz para ile kalabilirsiniz. Bu zamanda kolay tutulmak için arkanızda sosyal mecralarda tanınmış bir kişi olması lazım veya başka sosyal ortamlarda sizin tanınmanız lazım. Şuan da ülkemizde oldukça popüler yayıncılar var çoğu insan onlar yayındayken başka birilerine bakmaz ön yargı ile yaklaşır. Çünkü herkesin sevdiği en az bir yayıncı vardır seninde insanların sevdiği bir yayıncı olman için normal yayıncılardan seni ayırt eden farklı bir özelliğin olması lazım mesela bir oyunu çok iyi oynarsın veya mizah anlamında iyi mizah yaparak insanları güldürürsün. Ama bu bir nevi kumar oynamak gibi bir şey dediğim gibi o kadar masraf yapıp hiç karşılığını alamaya bilirsin veyahut iyi bir şekilde yükselirsin ve üstteki arkadaşımızın dediğine katılıyorum YouTube üzerinden kendine kitle kurarsan yayıncılığa geçmen daha kolay olur.

Arkadaşlar telefon alacağım. Derslerime odaklanacağım. Seneye bu zamanda derslerimin durumuna göre bilgisayar alacağım.
Bilgisayar al bence.
Ben TEOG sınavından sonra babam bana bilgisayar alacaktı. Ben telefon istedim. Telefonum vardı. Telefonu seçtim. Bilgisayarım hala yenilenmedi. Pişmanım. Eğer bilgisayar alsaydım. 1 sene gecikçekti belki ama telefonum gene yenilenecekti.
Telefonum hiç yok. Ancak şu an bilgisayarım var.

Arkadaşlar telefon alacağım. Derslerime odaklanacağım. Seneye bu zamanda derslerimin durumuna göre bilgisayar alacağım.

Telefonum hiç yok. Ancak şu an bilgisayarım var.

Telefon üzerinden de YouTube'a başlayabilirsin eğer iyi bir telefon alacaksan "PUBG Mobile" videoları çekerek şuan da biraz yükselebilirsin. Çünkü bu aralar PUBG Mobile çok fazla izleniyor ama belli bir zaman sonra düşecek başka içerik bulman gerekebilir.

@Abraham Lincoln, bilgisayar için yıl sonunu beklemenin bayağı geç olduğunu söylemek zorundayım eğer yayıncılık işinde karar kılmış isen. Hem yeni bileşenler piyasaya çıkar yıl sonuna kadar. Yerinde olsam telefon alırdım.

Bilgisayar ile yapabileceğin şeyler daha fazla elbette, satın alacağın zaman burada işi bozuyor işte. Şu an alma imkanın olsa bilgisayar al derdim.

Okulu da aksatma sakın, üniversite sınavına iyi hazırlan, okumak istediğin bölüm için gerekli bilgisel donanımlara bürünmeye başla şimdiden. Mesela dil konusunda kendini geliştirebildiğin kadar geliştir. Hem ana dilin hem diğer diller için söylüyorum bunu.

Yayıncılık işi zahmetli bir iş, bu işin edit - reklam - hedef kitle gibi önemli faktörleri var. Cidden uzun vakit istiyor. Daha çok detayı var da yazmama gerek yok. Youtube ya da Twitch gibi yayın platformlarında ne kadar aptal insanların yayın yaptığını görüyorsunuz. Çoğu telaffuz konusunda berbat, cümle kurmayı dahi bilmiyor, küfrediyor üstelik. Hedef kitlenin yaşı ufak olursa (15 yaş altı gibi) kanalını büyütmen daha kolay olur.

Belli bir düzeydeki bilgiye ulaşmadan önce yayın işine başlamanı önermiyorum, çektiğin videoları sen dahi beğenmeyebilirsin ilk başta.

Şu telefonu al ki sen de biz de rahatlayalım be kanka. :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı