Yazılım için iyi bir üniversite şart mı?

BayramS

Kilopat
Daha fazla  
11.sınıf anadolu lisesi öğrencisiyim. Şu sıralar javaya başladım. Hedefim yazılım mühendisi olmak. Fakat hem dersler hem bu ikisi bir arada olmuyor. Sizce kendimi hem ingilizce hem programlama hemde azıcık ders yönünden mi geliştirmeliyim yoksa sadece derslerime odaklanıp iyi bir üniversiteye mi gitmeliyim? Üniversitenin iyi olmasının ek getirisi vardır illaki fakat hangisi daha önemli ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de bu konuda epeydir düşünüyorum, düşüncem şu ki Yazılım üniversiteden daha çok kişisel gelişime bağlı. Technopatta üniversiteye gidip hala basit bir algoritmayı halledemeyen var. Eğer bu alana yeni başladıysan kendini ingilizce ve derslerinde ilerlemeni öneririm ki ingilizce olmadan çok az yol kat edersin, yazılımı üniversitede öğrenirsin.

Yazılım İngilizce, matematik gerektiren konular ve kafa lazım. Okumak istersen bu konularda en gelişmiş ülkelerin başında bildiğim kadarıyla Hindistan gelir. Ama dediğim gibi İngilizce ve iyi matematik şart.
Okulda yazılım dersi görüyorum ama çok küçük kısmını. Eğer yazılım işi beni cezbediyor, seviyorum diyorsan üniversite şart. Dediğim gibi okulda sadece küçük kısmını gösterirler asıl yazılım üniversitede.

Şimdi seni yanlış yönlendirmeyim ama üniversiteye bile gerek yok. Tayfun Erbilen diye aratırsan meslek lisesi çıkışlı üniversite okumamış bir abimiz ama buna rağmen Prag'da (yanlış hatırlıyor olabilirim) ünlü bir firmada çalışıyor. Diploma her şey değildir kendini geliştirmeye bak.

Bilgisayar Mühendisliğinde sadece Java görmüyorsun kanka.

Ben Bilgisayar Programcılığı okuyorum ve 2.sınıfımın konularını biliyorum. Yarın muafiyet sınavı olsa girer ve tüm dersleri veririm, ama yapacak bir şey yok.

Önemli olan 3-5 kod öğrenmek değil. Onu herkes yapar. Seni, diğerlerinden ayıran şey sorunu görmen, sorunu çözecek kadar stratejik hamleler ile o sorunu nasıl çözeceğini, en az efora karşı en fazla verimliliği nasıl alacağın önemli.

Yoksa seninle benim aramda fark yok yani.

Üniversite ile yazılımın alakası olduğunu düşünmüyorum. Çok yakın arkadaşlarım var üniversite okumayıp yazılımda çok iyi konumda olan. Sadece azim etmen gerekiyor.

Yurt dışında yaşıyor olsan başvuru yapacağın 10 firmanın ancak 1-2 tanesi diplomana göz ucuyla bakardı. Dışarıda %90 ne yapabildiğine bakıyorlar. Ama Türkiye'de - benim canım memleketimde diplomaya biraz daha takık insanlar var :) Yani "Diploması olsun, iş yapmasa da olur" kafasında bazı şirket sahipleri.

Bundan ötürü şuan iyi bir üniversite kazanman; senin yararına olacaktır. Önem sırasında, yazılımdan yukarıya koyamazsın; en azından şimdilik. Sen derslerine çalış, 4 senelik üniversite süreci boyunca gayret edip çok şey öğrenebilirsin. Yazılım oldukça basit bir iş - gözünü korkutma.

Ben de iyi bir üniversiteden mezun değilim bu arada :)

Ben de Üniversite'nin gerekli olduğunu düşünüyordum. Ama çok çok iyi Üniversite'de okumayacaksan önemi yok. Ben İÜ bilgisayar mühendisliği okuyorum, Udemy'de daha iyi anlatıyorlar. Okulu bırakacağım zaten hem de masraf resmen. Seneye uzaktan eğitime yazılıcam hem okuyup hem çalışırım. İngilizce kursuna giderim, yazılım kursu falan. Okul varken bunların hiçbirini yapamıyorsun

Geri
Yukarı