Yazılım için neden İngilizce öğrenmek gerekli?

Dillerin sıralandığı yerde ne varsa o bende şimdi baktım dart yok aynen.

Peki bana başka bir dil önerebilir misiniz W3schools da olan bir dil tek çalışacağım macOS iOS Windows Android tüm platformlara yarmayı planlıyorum bir de biraz kolay olsun böyle bir dil var mı? Swift nasıl Xcode uygulaması ile.

Cunku diger muhendislerle iletisim kurdugum dil Ingilizce. Teknik tartismalar ingilizce. Terminoloji ingilizce. RFC'ler ingilizce -> https://datatracker.ietf.org/doc/html/rfc791

Mulakatlar Ingilizce. Keyword'ler Ingilizce. Seminerler, fikirler, sunumlar Ingilizce.

Ek olarak Turkce'ye ceviremezsin. Security, Safety, Idempotency, Interoperability, Ledger gibi terimlerin Turkcesi yok. Daha dogrusu Turkcesi bu diye soylenen seyler sacma sapan anlamsiz karsiliklar.

Betik, Yonga, Andaç gibi poker masası kafasıyla yapılmış isimlendirmeler. Lexical kelimesi "sozcuksel" diye cevrilmis, "Token" ise andac. Fakat "lexical token" -> "Sozcuksel Birim". Issiz 2-3 anadaolulu akademisyenin eline vermisler zirvalayip birakmis.

Ingilizce bilmeyen birisi yazilim dunyasini kalin cerceveli amele gozlugunun arkasindan seyrediyor sadece.

Son düzenleme:
Ek olarak Turkce'ye ceviremezsin. Security, Safety, Idempotency, Interoperability, Ledger gibi terimlerin Turkcesi yok. Daha dogrusu Turkcesi bu diye soylenen seyler sacma sapan anlamsiz karsiliklar.
Security ve safety olayı hep bana komik gelmiştir. İkiside "güvenlik" Türkçe'de, ancak İngilizce'de bambaşka güvenlik durumunu anlatıyorlar.

Çoğu kaynak ingilizce olduğu ve anlamak için genelde çeviri gibi vasat ürünlere değilde kendinizin anlamasına ihtiyacınız olduğu için. Kesinlikle zorunlu değil, yanlış anlamayın ama bilseniz her şey sizin için daha kolay olur.

Security ve safety olayı hep bana komik gelmiştir. İkiside "güvenlik" Türkçe'de, ancak İngilizce'de bambaşka güvenlik durumunu anlatıyorlar.

Obscure, obfuscate, fuzzy, prevention, prohibition, authentication, authorization vs gibi kavramlar da yakin fakat farkli konseptleri ifade eden seyler, Turkce'de ayni seyleri soyleyip hata yapip duruyorlar. Gunluk konusmada onemli degil de mesleki konusmada sacmaliktan baska bir sey degil. Ben Turkce kastiran meslektaslarimin neden bahsettigini bu yuzden anlamiyorum. Betik koşturuyorlar sürekli.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı