Yazılım için tavsiyeler

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
Bu konuda söylemek istediklerinizi yazın ki diğer insanlar da sizi görsün.Aklınıza geleni söyleyin. Sosyal bir ortam olsun.
Hem ben hem başkaları yazılımcı insanlarla tanışabilsin.
Bu yüzden kaç yıllık olduğunuzu, ne iş yaptınızı ve yapabildiğinizi ve yazılım dünyası hakkındaki düşüncelerinizi yazarsanız güzel olur.

Benim sorularım:
1- Nasıl yazılımcı oldunuz? Onca yıl kendimi zeki biri gibi gözüksem de şu an aptal gibi hissediyorum. Bir türlü öğrenemiyorum veya ders çalışamıyorum.
Website yapmak konusunda biraz başladım ama gerisini getiremedim.
2- Kaç yıldır yazılımla uğraşıyorsunuz ve ne kadar para kazandınız?
3- Öğrendiğinizden itibaren neler yaptınız ? Mesela ilginç bir olay ile karşılaştınız mı?
4- Yazılımcı olmak için gerekenler var mı? Bu mesleği kime tavsiye etmezsiniz?
5- Araştırma yapma konusunda düşünceleriniz nedir? Neler yapıyorsunuz?
Mesela sürekli internette bir şey araştırmaya gerek var mı? Bir şeyi araştırabilmek için bilmemiz gereken brieşyler oluyor mu? Mesela ben hiç araştırma yapamıyorum.
6- Şu an yazılımcıların muhebbetleri sanki yabancı dil gibi geliyor bana. Şu an İngilizce biliyorum ve İngilizce konuşan herkesi Türkçe konuşuyor gibi algılayabiliyorum. Ama yazılımcılar Türkçe konuşsalar bile anlamıyorum. Siz hiç böyle hissettiniz mi? Bu durumu nasıl düzeltebilirim?
7- Olabildiğince basit şekilde yazılımı öğreten bir yer biliyor musunuz? Bebeklere çocuklara öğretir gibi. Asıl isteğim bol bol örnekli ve açıklayarak anlatılan bir eğitim.
Veya karşımıza çıkacak her sorunu önceden söyleyerek ilerde karşımıza sorun çıkmasını engelleyecek şekilde eğiten biri bu sayede bir sorun çıktığında canımız sıkılmaz.
8- Yazılım fikirleriniz var mı? Benim var birkaç tane. Ama genelde var olan bir uygulamayı upgrade tarzında oluyor. Ya da web sitelerde belli bir konuya özel ve arşiv tarzı site fikirleri oluyor.
9- Hem eğlenceli hem yazılımla alakalı bir şeyler biliyor musunuz?
10- Benim teorime göre yapılan veya yapılması düşünülen her yazılım bir amaca hizmet etmesi gerekiyor. Birinin aklına bir yazılım fikri geliyorsa illaki bir işe ihtiyaca yarıyordur.
Bu görüşe katılıyor musunuz? Katılıyorsanız hangi ihtiyaçlar ile karşılaştınız ki bunun hakkında birşeyler yapılsın? Kısaca yazılımlar hangi işlere daha yarayabilir?(Şuan olmayan yazılımlar)

Son olarak en çok kullandığınız yazılımları yazın. Benimkinler Google keep, Notion, N11, Epey, Google fotolar, Mimind, Blender. Adobe Aİ : Paint yerine kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bulunduğumuz devir içerisinde yazılımcı olmak çok kolay. Bir şey mi yapmak istiyorsun. İki Google araması ile hemen tutorial bulabiliyorsun. Fakat deneyimli yazılımcı olmak çok zor. Bir dilden benzer başka bir dile geçtiğin zaman kolay adapte olabiliyorsan iyi bir yazılımcısındır.

Ayrıca yazılımcı olmak istiyorsan, araştırmaya çok hevesli olman gerekiyor. Ben günlük iş hayatımda zamanın büyük bir kısmı araştırma için harcıyorum. Örneğin bir hata için araştırma yaparken pek çok yeni şey öğreniyorum.

Yazılımı şu an öğrenebileceğin en güzel yerlerden biri YouTube, Udemy ve W3schools.

Bu konuda söylemek istediklerinizi yazın ki diğer insanlar da sizi görsün. Aklınıza geleni söyleyin. Sosyal bir ortam olsun.
Bu yüzden kaç yıllık olduğunuzu, ne iş yaptınızı ve yapabildiğinizi ve yazılım dünyası hakkındaki düşüncelerinizi yazarsanız güzel olur.

Benim sorularım:
1- nasıl yazılımcı oldunuz? Onca yıl kendimi zeki biri gibi gözüksem de şu an aptal gibi hissediyorum. Bir türlü öğrenemiyorum veya ders çalışamıyorum.
2- kaç yıldır yazılımla uğraşıyorsunuz ve ne kadar para kazandınız?
3- öğrendiğinizden itibaren neler yaptınız? Mesela ilginç bir olay ile karşılaştınız mı?
4- yazılımcı olmak için gerekenler var mı? Bu mesleği kime tavsiye etmezsiniz?
5- araştırma yapma konusunda düşünceleriniz nedir? Neler yapıyorsunuz?
Mesela sürekli internette bir şey araştırmaya gerek var mı? Bir şeyi araştırabilmek için bilmemiz gereken brieşyler oluyor mu? Mesela ben hiç araştırma yapamıyorum.
6- şu an yazılımcıların muhebbetleri sanki yabancı dil gibi geliyor bana. Şu an İngilizce biliyorum ve İngilizce konuşan herkesi Türkçe konuşuyor gibi algılayabiliyorum. Ama yazılımcılar Türkçe konuşsalar bile anlamıyorum. Siz hiç böyle hissettiniz mi? Bu durumu nasıl düzeltebilirim?
7- olabildiğince basit şekilde yazılımı öğreten bir yer biliyor musunuz? Bebeklere çocuklara öğretir gibi. Asıl isteğim bol bol örnekli ve açıklayarak anlatılan bir eğitim.
Veya karşımıza çıkacak her sorunu önceden söyleyerek ileride karşımıza sorun çıkmasını engelleyecek şekilde eğiten biri bu sayede bir sorun çıktığında canımız sıkılmaz.
8- yazılım fikirleriniz var mı? Benim var birkaç tane. Ama genelde var olan bir uygulamayı upgrade tarzında oluyor. Ya da web sitelerde belli bir konuya özel ve arşiv tarzı site fikirleri oluyor.
9- hem eğlenceli hem yazılımla alakalı bir şeyler biliyor musunuz?
10- benim teorime göre yapılan veya yapılması düşünülen her yazılım bir amaca hizmet etmesi gerekiyor. Birinin aklına bir yazılım fikri geliyorsa illaki bir işe ihtiyaca yarıyordur.
Bu görüşe katılıyor musunuz? Katılıyorsanız hangi ihtiyaçlar ile karşılaştınız ki bunun hakkında bir şeyler yapılsın? Kısaca yazılımlar hangi işlere daha yarayabilir?(şu an olmayan yazılımlar)

Son olarak en çok kullandığınız yazılımları yazın. Benimkinler Google keep, notion, N11, epey, Google fotolar, mimind, Blender. Adobe Ai: Paint yerine kullanıyorum.

Merhaba,

1-herrşey benim kumandayı parçalayıp içinden tuşa basıldığında yakılan LED'e yanlışlıkla pili değdirmemle başladı. Daha sonrasında merak edip bu işe başladım. Önce bilgisayar içini söktüm, BIOS nedir VRM nedir bayağı araştırdım, içine müdahale etmek istedim. Bunun içinde Assembly gibi çok zor bir dil öğrenmem gerektiğini öğrendim, temellerini araştırırken Python, C, C+ ile karşılaşıp o zamanki kafamın bastığı kadarını öğrendim.
2-yaklaşık 5 yıldır yazılımla uğraşıyorum, bıkmadım. Çok eğlenceli geliyor. Şimdiye kadar bayağı para kazandım, BIOS modladım kazandım, PC tamiri yaptım kazandım, üniversitelerin bitirme projelerini yaptım (Instagram'da sayfam vardı sınavdan dolayı kapattım) oradan kazandım. Yani nereden para geleceği belli olmuyor :D
3-2.maddede belirttim aslında bayağı bir şeyler yaptım.
4-herkes yazılımcı olabilir, araştırmayı seven ve üşengeç olmayanlar daha iyi yapabilir.
5-ben sürekli araştırıp not tutarak kitap gibi bir defterim oldu. Bir şeyi yaparken bazen bu deftere, bazen de stackoverflowa koşuyorum xd.
6-bazı yazılımcılar kısaltmak için o şekilde İngilizce şeyler söylüyor olabilir. Şahsen 3 arkadaşım var yazılım bilen onlarla böyle şifreli gibi konuşabiliyoruz bazen.
7-yaşadığım yerdeki kurslara gittim, okulun kursuna vs. gittim o şekilde hocalara sora sora oldu bu iş tabii temelim Udemy'de. Udemy'de düzgün anlatan kurslar bulabilirseniz gayet açıklayıcılardır.
8-fikirim yok hocam tamamen duruma zamana göre geliyor aklıma.
9-yazılım yaparken eğleniyorum zaten ama oyun yapılabilir.
10-ben katılıyorum, çünkü bir amaca hizmet etmeyecekse neden kodlansın, yapılsın. Önemli olan işlevi.

Discord, yazılım mıdır bilemem stackoverflow, Python idle, emu8086, Arduino idle ve tabii ki de kolaylık için Hackintosh.

C4D AE PS ekleyelim üzülürler.

Lisedeyken bilgisayarı oyun dışında kullanmadım. Bilgisayarla aram iyi diyerek bilgisayar müh yazdım ve yazılımı üniversitede öğrendim. Yani daha öncesinde bir tecrübem yoktu. Fikrimde yoktu.
Tıp veya diş yazsaydım bölümü bitiremezdim bile. İyiki bu bölümü seçmişim.

Yazılımda en önemli şey araştırmak. Tecrübe olsun veya olmasın araştırma ve merak ruhun yoksa bu bölümde işin zor.

Bu konuda söylemek istediklerinizi yazın ki diğer insanlar da sizi görsün.Aklınıza geleni söyleyin. Sosyal bir ortam olsun.

Benim sorularım:
1- Nasıl yazılımcı oldunuz? Onca yıl kendimi zeki biri gibi gözüksem de şu an aptal gibi hissediyorum. Bir türlü öğrenemiyorum veya ders çalışamıyorum.
3- Öğrendiğinizden itibaren neler yaptınız ? Mesela ilginç bir olay ile karşılaştınız mı?
5- Araştırma yapma konusunda düşünceleriniz nedir? Neler yapıyorsunuz?
6- Şu an yazılımcıların muhebbetleri sanki yabancı dil gibi geliyor bana. Şu an İngilizce biliyorum ve İngilizce konuşan herkesi Türkçe konuşuyor gibi algılayabiliyorum. Ama yazılımcılar Türkçe konuşsalar bile anlamıyorum. Siz hiç böyle hissettiniz mi? Bu durumu nasıl düzeltebilirim?
7- Olabildiğince basit şekilde yazılımı öğreten bir yer biliyor musunuz? Bebeklere çocuklara öğretir gibi. Asıl isteğim bol bol örnekli ve açıklayarak anlatılan bir eğitim.
Veya karşımıza çıkacak her sorunu önceden söyleyerek ilerde karşımıza sorun çıkmasını engelleyecek şekilde eğiten biri bu sayede bir sorun çıktığında canımız sıkılmaz.
8- Yazılım fikirleriniz var mı? Benim var birkaç tane. Ama genelde var olan bir uygulamayı upgrade tarzında oluyor. Ya da web sitelerde belli bir konuya özel ve arşiv tarzı site fikirleri oluyor.
9- Hem eğlenceli hem yazılımla alakalı bir şeyler biliyor musunuz?
10- Benim teorime göre yapılan veya yapılması düşünülen her yazılım bir amaca hizmet etmesi gerekiyor. Birinin aklına bir yazılım fikri geliyorsa illaki bir işe ihtiyaca yarıyordur.
Bu görüşe katılıyor musunuz? Katılıyorsanız hangi ihtiyaçlar ile karşılaştınız ki bunun hakkında birşeyler yapılsın? Kısaca yazılımlar hangi işlere daha yarayabilir?(Şuan olmayan yazılımlar)

Son olarak en çok kullandığınız yazılımları yazın. Benimkinler Google keep, Notion, N11, Epey, Google fotolar, Mimind, Blender. Adobe Aİ : Paint yerine kullanıyorum.

1) CS okudum. Ustune de master yaptim. Okulunu okuyarak ve yuksegini yaparak.
2) 10+ seneyi gecti. Epey kazandim.
3) Ilginc olay derken nedir kastedilen?
4) Analitik dusunemeyen insanlara tavsiye etmem. Olaylar arasi baglantilari kuramayan, bir seyin nasil calistigini merak etmeyen, bir seyleri oylece kabul eden ( boyle gelmis boyle gider ) insanlara tavsiye etmem. Matematigi beceremeyene tavsiye etmem. Turkiye'deki cogu proje icin 4 islem yeterli olsa dahi, matematiksel dusunme kabiliyeti eksik insan yazilimda da basarili olamaz.
5) Evet. Yeni teknolojileri takip etmeyi, bildigin teknolojilerin gidisatini takip etmeyi bilmen gerekiyor. Ayrica yazilim konusunda atip tutan cok insan var. 2 makale okuyan hemen yorum yapabiliyor. Dezenformasyonu dogru bilgiden ayirt edecek kadar kendine guvenmiyorsan sadece official kaynaklardan bilgi edin. Biraz bilgi sahibi olunca zaten konustugu konudan haberi olmayani sak diye ayirt etmeye basliyorsun.
6) Temel IT bilgi seviyesi eksikligi. Calisarak.
7) Yazilim cok genis bir kavram. Basite indirgemek icin parcalara bolmek gerek. Bilgisayarin calisma prensibi, programlama dilleri, algoritma ve veri yapilari birlestirilerek temel olusturulabilir. Ben belli konseptleri haddinden fazla basitlestirmeye karsiyim. Ogrencinin kompleks seyleri algilayabilecegi noktaya gelmesini beklemek daha mantikli.
8) Herkesin cok iyi oldugunu sandigi fikirleri var.
9) r/ProgrammerHumor
10) Insanlar yazilim eksiklikleri tespitinde cok basarisizlar. Istedikleri seyi yapan seyler genelde oluyor. Ayrica cogu fikir zaman - kazanc - kalite ucgeninde basarili gorunmedigi icin yapilmaya degmez. Son olarak fikirlerini ifade etmek cok zor bazi insanlar icin. Requirement Engineering calisip degerlendirmek gerek. "Benim bir fikrim var, Instagram gibi ama soyle farkli" diye basliyorsa cumleye %99,99 yapilmaz - basarili olmaz.

Ortaokulda PC başında çok zaman geçirip sadece oyun oynuyordum. Orta sonda bunu değiştirdim ve programlamaya yöneldim. İlk başlarda çok fazla bilgim olmadan birkaç şey yapmaya çalıştım ve öğrendiğimi sanıyordum. O zamanlar öğrendiğim tek şey; syntax yazmak olmuştu. Liseye geçtikten sonra bu alana olan ilgili arttırdım ve pandemiyle birlikte daha fazla zaman bulup yoğunlaştım. 2 yıla yakın Front-End (Web) alanıyla uğraştım ve şu anda profesyonel bir şekilde geliştirici olarak çalışıyorum. Pandeminin bana kattığı şeylerin en iyi örneği bu oldu. Fazla emek verdim ve çalıştım, hiçbir zaman hazıra konmamaya çalıştım.

Şu anda devlet siteleri de dahil olmak üzere birçok yerde görev almışlığım var. Freelancer olarak çalışıyorum ama ajanslarla birlikte olduğum için fazla fırsat bulabiliyorum. Hiçbir zaman vazgeçmeyerek bu alanda başarılı oldum.
4 yıla yakındır uğraşıyorum ama bunun ilk 2 yılı çok fazla bir zaman ayırmadan sadece syntax üzerine olmuştu. İlk 2 yıl sadece ufak tefek programlar yapabiliyordum, şu anda ise devlete, firmalara ve kişilere özel web sitesi geliştiriyorum. Kazanç olarak TR standartlarına göre oldukça iyi bir kazancın oluyor zaten. Bu güne kadar hiç oturup hesaplamadım, şu anda hala lise öğrencisi olduğum için kendi temel ihtiyaçlarımı ben karşılamıyorum. Kazandığım parayı sadece kendi işlere kullanıyorum.

Sabırsızlara, inatçı olmayanlara önermem. Bu iş sabır istiyor, emek istiyor. İnatlaşmanız gerekiyor, bir kod çalışmıyor diye ağlamak yerine o kodu nasıl çalıştırabileceğinizi düşünmeniz gerekiyor. Programlama dediğimiz şey; "en aptal makineye" ne yapacağını satır satır anlatmaktan geçiyor zaten. Yapabileceğin şeyler senin hayal gücünle sınırlı bu yüzden iyi düşünebilmen gerekli. Matematiğinin de çoğu projede iyi olması gerekiyor.

(Fazla zamanım olmadığından her soruyu cevaplayamadım, akşama doğru diğerlerini de cevaplayacağım.)

Herkese selamlar,

Madde madde cevaplamayacağım ama genel olarak görüşlerimi belirteyim. 7-8 senedir developer olarak çalışıyorum, lise 2'de Visual Basic 6.0 ile programlamaya adım attım. Sektörde gördüğüm kadarıyla kesinlikle herkes yazılımcı olamıyor, en azından şöyle diyeyim sayısal mantığı olmayan bir kişi yazılımcı olamaz. Saatlerce tutorial izle elin koda bir türlü değemiyorsa, tutorialdeki kodları mesela değiştirip kendi yönteminle yazamıyorsan ya da yazmayı bile düşünmüyorsan kusura bakma ama olamazsın kardeşim. Nasıl olsa her türlü kod internette var bir şekilde bulur ilerlerim diyorsan da sağdan soldan copy paste yaptığın kodları kendi projene de uyarlaman gerekiyor. Uyarlayabilmen için de anlaman gerekiyor yani yine sayısal mantığa dönüyor ibre (vay ibre vay).

Bana göre yazılımcı olmak için önce yazılımın ne olduğunun ve hangi amaçlara hizmet ettiğinin anlaşılması gerekir. Tüm yazılımcıların işi aslında bir ihtiyaca ve ihtiyaçtan doğan problemlere çözüm üretmektir, yani problem çözmek. Hatta Visual Studio'dan örnek vereyim belki görmüşsündür, bir proje oluşturduğunda solution içerisinde oluşur, solution da çözümdür zaten :)

Yetenek ve hayal gücü de mesela bu sektörde çok önemli bir yere sahip. Başka bir deyişle oynadığımız oyunlar da mesela bir yazılım ve çoğu programcı oyun geliştiremiyor, geliştirmek istese de geliştiremiyor. Şimdi bazı arkadaşlar oyun geliştiremez tabii oyun geliştirme takım işi diyecekler evet katılıyorum ama yıllar önce hatırlarsanız rekorlar kıran Flappy Bird'ü tek kişi maksimum 1-2 saatte geliştirebiliyor. Burada da hayal gücünün önemini görüyoruz. Yetenek kısmı ise oyunun gameplay mekaniğinde yani bu arkadaş yetenekli olmayıp kötü bir gameplay ile bu oyunu sunsaydı (bana göre sürükleyici bir core gameplay var) belki şu an oyunun adını bile bilmiyor olurduk.

Sektörde biraz olsun tecrübem olduğu için görüşlerimi belirtmek istedim, herkese sevgiler.

Geri
Yukarı