Yazılım/kodlamaya nereden başlamalıyım?

Yemek mi yapıyoruz yoksa program mı?

Dostum öncelikle araştırmayı öğrenmen gerekli. Böyle daldan dala atlayıp bir mobil bir masaüstü program falan yapmak saçma bir şey.

Masaüstü (Windows form apps) için C# başlayabilirsin. Hem eğlenceli hem de öğrenimi kolay bir dil ama öğrenmek için öğrenirsen başarılı olursun yoksa babanın istediğini yapacağım diye öğreneceksen birçok kaynak var zaten bir tanesi al kodlarını kopyala al sana program :D

Babam olmasa ben yavaştan başlardım ama bana böyle bir şart koydu

Babam olmasa ben yavaştan başlardım ama bana böyle bir şart koydu.
Babanın hiç bilmediği bir işte sana görev vermesi ne kadar mantıklı bunu bir konuş babanla.

Eğer hevesin/ilgin yoksa zaten öğrensen de verimli olmayacak.

Masaüstü uygulaması yerine web sitesi yapsan olur mu? Eğer olursa “Flutter” tam sana göre. Aynı anda Web'e ve Mobile uygulama çıkarabilirsin.

Flutter'ı araştırarak ve YT, Udemy üzerinden kursları izleyerek başlayabilirsin.

Bu dedikleriniz iyi hoş da bilgim 0 bunları nasıl öğreneceğim?

Babanın hiç bilmediği bir işte sana görev vermesi ne kadar mantıklı bunu bir konuş babanla.

Eğer hevesin/ilgin yoksa zaten öğrensen de verimli olmayacak.

Aslında hevesim var ancak şey olarak değil nasıl desem oyun anlamında bir ilgim var program anlamında falan da çok ilgim yok bu işleri bilmediğimden de olabilir

Aslında hevesim var ancak şey olarak değil nasıl desem oyun anlamında bir ilgim var program anlamında falan da çok ilgim yok bu işleri bilmediğimden de olabilir
Sen oyun programlamak istiyorsun baban sana masaüstü ve mobil diyor böyle bir saçmalık olmaz. Oturup konuşman gerekli yoksa işin sonunda ne baban mutlu olacak ne de sen.

Nasıl öğreneceğini de biz öğretmeyelim istersen. Önce öğrenmeyi öğrenmelisin.

Sizden öğretmenizi istemedim ki :) mesela ben gidip kursam bu programları sonra hiçbir şey anlamasam sıkılsam falan böyle durumlar için mesela nasıl öğrenebilirim diye sordum mesela internette bir blog ya da YouTube kanalı var mı gibi.
Sen oyun programlamak istiyorsun baban sana masaüstü ve mobil diyor böyle bir saçmalık olmaz. Oturup konuşman gerekli yoksa işin sonunda ne baban mutlu olacak ne de sen.

Uygulama derken büyük ihtimalle oyun da olur onu mobil konudan masaüstü konusuna çekebilirim sanırsam 2'sini aynı anda yapmak zor oluyormuş kafa karıştırıyormuş falan derim tabii ilk olarak basit bir uygulama ile başlamayı daha çok isterim neyin basit olduğunu bilmiyorum ama mesela bir tuşa basıyorsun lamba yanıyor falan o tarz giriş seviyesi işlerle babamı ikna edebilirim bence.

Şimdi öncelikle süper bir rehber linki bırakayım, okumanı tavsiye ederim. Neyin ne olduğunu bir anlaman lazım. Nasıl öğreneceğim sorusuna da cevap bulacaksın burada.

Okuduktan sonra devam edelim. Yazılım, kodlama falan bu taraklarda bezin yoksa babanla bir konuş, o iş öyle olmaz.
Fakat illa da öğreneceksen en temizinden C# öğren derim. Önce Windows Forms ile masaüstü uygulamanı yaparsın, çok da kolaydır. Sonra da Xamarin ile basit bir mobil uygulama yaparsın biter işin. Youtube'daki eğitim serilerini adım adım uygulayarak gideceksin, o zaman programları kurdum hiçbir şey anlamadım sorunun olmaz. Bu dediğim terimlerin hepsini internete yazıp tek tek araştırman öğrenmen lazım. Yolunu bulacaksın zaten yavaş yavaş. O kadar çok eğitim var ki öğrenememek çok zor.

Hiç aşina olmadığınız bir alana giriyorsunuz yani bilgi alırken seçici olmayın, düzenli olmaya kafa yormayın, sünger gibi olun. Bence Python ile başla en azından kullanım şekillerine aşina ol, bu seri ile başlamanı öneririm. Gerekirse 2-3 kere izle. Öğrendiğin kodları farklı amaçlarla da kullanmayı denemeyi ihmal etme. Daha sonra C#'a geçmeni öneririm.

Geri
Yukarı