Yazılım müh. İçin üniversite tavsiyesi

Benim hedefim Celal Bayar yazılım mühendisliği. Meslek lisesiyim ve orada MTOK olduğu için orayı hedefim yaptım eğitimi hakkında da kötü pek bir yorum göremedim. Kötü yorumların %99'u gezilecek yer yok :D gezmek çok da umurumda olmadığı için bu yorumları eliyorum.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği 3.sınıf olarak gelmeden önce burayı tanıtmak istedim. Öncelikle Manisa merkezdeki kampüste değil Turgutlu ilçesinde. Küçük ve nüfus olarak az. Ben İzmir'den git gel yaptığım için bana o kadar koymuyor ama üniversite hayatı isterim, gezeyim tozayım diyorsan seçimini bir daha düşün. Yurtlar ranza sistemine geçti ve kişi sayısı 6-8 arası. Eğitim olarak zorlayıcı bir kaç hoca var. Son gün çalışarak GANO 2,9. Ve her üniversitede olduğu gibi burada da kendiniz gelişmek durumundasınız. Ama hocaların iyi olduğunu düşünüyorum. İletişime geçmek kolay ve soruna çözüm odaklı yaklaşıyorlar. Sorularınız var ise cevaplayabilirim.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi yazılım mühendisliği 3.sınıf olarak gelmeden önce burayı tanıtmak istedim. Öncelikle Manisa merkezdeki kampüste değil turgutlu ilçesinde. Küçük ve nüfus olarak az. Ben İzmir'den git gel yaptığım için bana o kadar koymuyor ama üniversite hayatı isterim, gezeyim tozayım diyorsan seçimini bir daha düşün. Yurtlar ranza sistemine geçti ve kişi sayısı 6-8 arası. Eğitim olarak zorlayıcı birkaç hoca var. Son gün çalışarak Gano 2,9. ve her üniversitede olduğu gibi burada da kendiniz gelişmek durumundasınız. Ama hocaların iyi olduğunu düşünüyorum. İletişime geçmek kolay ve soruna çözüm odaklı yaklaşıyorlar. Sorularınız var ise cevaplayabilirim.

Teşekkür ederim. Arkadaşımda bu üniversiteye gitmek istediği için yurt değil de ev kiralamayı düşünüyoruz umarım ikimizde kazanabiliriz ve yurtta kalmak zorunda olmayız :D gezmeyi seven biri değilim evimde oturup bilgisayarda takılırım arkadaşlarla dışarıda oturur sohbet ederiz Max yapacağım etkinlikler bunlar. Soru olarak eğitimi hakkında bir sorunun yok değil mi? Beğeniyorsun yani benim için önemli olan bu. İkinci öğretimi de sormak istiyorum fiyatları ve ders saatleri nasıl oluyor? Bir de sinema var mı orada en sevdiğim etkinliklerden biridir.

Teşekkür ederim. Arkadaşımda bu üniversiteye gitmek istediği için yurt değil de ev kiralamayı düşünüyoruz umarım ikimizde kazanabiliriz ve yurtta kalmak zorunda olmayız :D gezmeyi seven biri değilim evimde oturup bilgisayarda takılırım arkadaşlarla dışarıda oturur sohbet ederiz Max yapacağım etkinlikler bunlar. Soru olarak eğitimi hakkında bir sorunun yok değil mi? Beğeniyorsun yani benim için önemli olan bu. İkinci öğretimi de sormak istiyorum fiyatları ve ders saatleri nasıl oluyor? Bir de sinema var mı orada en sevdiğim etkinliklerden biridir.
Ben 2.öğretimim. Dönemlik para yatırıyoruz. Girdiğim zamandan beri ödediğim fiyatların fotoğrafını atarım sende az çok ne kadar ödeyeceğini tahmin edersin. Dersler 17.00'da başlıyor. Çoğu hoca 1.öğretim derslerine girmene bir şey demiyor. Eğitim ortalama. Daha bu sene düzgün yazılım derslerini işlemeye başladık. 1.sınıfta zaten fizik, matematik vb. dersler göreceksin. Genelde dersler 1-1.5 saat sürüyor. Eğer aynı güne 2.ders koyarlarsa 19.00 da başlıyor genelde. Ama çok nadir genelde her gün 1 ders oluyor ve yoklama almıyor çoğunluğu. Her üniversitede olduğu gibi kendini geliştirirsen bir şeyler oluyor ve burada hocalar ile iletişime geçmek çok kolay. Sorularını cevaplıyorlar o yüzden bence önemli bir artı.
Sinema var ama Paribu sinema değil. Cinetime var. Vizyondaki Filmler

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-05-19 132845.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-19 132845.png
    196,9 KB · Görüntüleme: 8
Ben 2.öğretimim. Dönemlik para yatırıyoruz. Girdiğim zamandan beri ödediğim fiyatların fotoğrafını atarım sende az çok ne kadar ödeyeceğini tahmin edersin. Dersler 17.00'da başlıyor. Çoğu hoca 1.öğretim derslerine girmene bir şey demiyor. Eğitim ortalama. Daha bu sene düzgün yazılım derslerini işlemeye başladık. 1.sınıfta zaten fizik, matematik vb. dersler göreceksin. Genelde dersler 1-1.5 saat sürüyor. Eğer aynı güne 2.ders koyarlarsa 19.00 da başlıyor genelde. Ama çok nadir genelde her gün 1 ders oluyor ve yoklama almıyor çoğunluğu. Her üniversitede olduğu gibi kendini geliştirirsen bir şeyler oluyor ve burada hocalar ile iletişime geçmek çok kolay. Sorularını cevaplıyorlar o yüzden bence önemli bir artı.
Sinema var ama Paribu sinema değil. Cinetime var. Vizyondaki Filmler

Çok yüksek değilmiş ücreti. Ders saatleride iyi geldi bana yardımın için teşekkürler.

Üniversite ismi çok önemli değil, ancak alınan diploma iş bulma konusunda oldukça önemli.

Bu söylediğiniz özellikle yeni mezun iş ilanları gerçekleri ile kesinlikle örtüşmüyor, mesela benim mevcut çalıştığım şirkette yeni mezun tecrübesiz yazılımcı ilanlarında en önemli kriter 4 yıllık yazılım ile alakalı örgün bir diplomaya sahip olunması, en önemli eleme yöntemi olarak kullanılıyor, ve bu şu anda birçok yeni mezun tecrübesiz yazılımcı ilanı açan şirket için bu şekilde. İşletme gibi alakasız bölümlerden mezun olanların, 2 yıllık mezunlarının, açık öğretim mezunlarının sektöre girme ihtimali çok düşük, benim çalıştığım şirkette neredeyse herkes bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, bilgisayar bilimleri vb. bölümlerden mezun, az bir kısmı da elektrik-elektronik mühendisliği, matematik mezunu, diplomasız veya alakasız bölümlerden mezun kimse yok. Diploma emin olun oldukça önemli, özellikle de günümüzde çok daha önem kazandı.

Ben bir bilgisayar mühendisi olarak bu iddiaya yalnızca gülebilirim. Yazılımcılığı siz ne zannediyorsunuz, kodlara bastıkça para geliyor falan mı? Kodu yazmak değil ki mesele, ChatGPT'den istediğin kadar kod yazdırabilirsin, ancak kodu nerede kullanacağını bilmiyorsan yazdırdığın kod hiçbir işine yaramaz. Bu iş sürekli rutine binen, her gün aynı iş yapılan mesleklerden değil, yeni bir ürün ürettiğin bir iş. Ve yapay zeka her ne kadar yeni bilgiler öğrenip edindiği bilgileri derleyebilse de yeni bir ürün üretemiyor. Yapay zeka geliştikçe bir yazılımcının çok başarılı ve işlevli bir aracı olmaktan öteye gidemeyecek. Çünkü çalışma sistemi bu şekilde ilerliyor, otomata ve algoritma gibi mühendislik derslerini alırsan anlarsın.
Hocam merhaba. Siz bilgilisiniz, size sorum var. Universite olarak ben de onemli diye biliyorum, ozellikle diploma. Simdi, benim hedefim BAU idi, oralarda mezun olur olmaz ise aliniyorsunuz muhabbeti dogru mu? Bir de yazilim muh. okumadan once bu yaslarda yapilan acik-kaynak projeler ve projelere katkida bulunmanin ise alinmada bir faydasi var mi? Tesekkurler.

Hocam merhaba. Siz bilgilisiniz, size sorum var. Universite olarak ben de onemli diye biliyorum, ozellikle diploma. Simdi, benim hedefim BAU idi, oralarda mezun olur olmaz ise aliniyorsunuz muhabbeti dogru mu? Bir de yazilim muh. okumadan once bu yaslarda yapilan acik-kaynak projeler ve projelere katkida bulunmanin ise alinmada bir faydasi var mi? Tesekkurler.

Hocam BAU özelinde bir bilgiye sahip değilim, bazı üniversitelerde var dediğiniz durum, mesela TOBB ETÜ dediğiniz gibi okurken staj için girebilecekleri şirketlerin listesini verip aralarından seçim yapma özgürlüğü tanıyormuş, belki benzer bir durum BAU için de geçerli olabilir. Özellikle son sınıflarda yapılan staj bir nevi işe girmek gibi etkilidir, çoğu öğrenci bu şekilde staj yaptığı şirketten devam ediyor.

Açık kaynak projelere destek vermek çok güzel bir fikir, hem kendinizi geliştirirsiniz hem de şirketler işe alımlarda projelerinize bakarlar. Yaş önemli değil, hatta ne kadar erken başlarsanız o kadar etkili olur, işveren için de öncelik olursunuz her zaman.

Benim hedefim Celal Bayar yazılım mühendisliği. Meslek lisesiyim ve orada MTOK olduğu için orayı hedefim yaptım eğitimi hakkında da kötü pek bir yorum göremedim. Kötü yorumların %99'u gezilecek yer yok :D gezmek çok da umurumda olmadığı için bu yorumları eliyorum.

Bende liseden mezun olursan böyle düşünüyordum ama bir sorun var sen meslek lisesi okuyorsun ATP mısın yoksa AMP mi?

Matematiğin nasıl fizik kimya biyoloji nasıl ve kaçıncı sınıfsın?

12. sınıfım TYT matematik ve fiziğim çok güzel ama 11 ve 12. sınıfta neredeyse hiç sayısal ders görmediğimiz için AYT berbat durumda son 20 günüm kaldı ve pek iyi gitmiyor mezuna kalacak gibiyim. Biyoloji ve kimyadan nefret ederim 2-3 net anca çıkıyor. Sene başından beri çok saçma bir şekilde çalıştığım için oldu aslında bunlar adamakıllı tek tek konu anlatım videolarını izleseydim daha iyi netlere sahip olurdum şu an ama yapacak bir şey yok olmazsa tekrar katılma hakkım var sonuçta çok kafaya takmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı