Yazılım mühendisliği için hangi bölüm ve hangi diller gerek?

HD4450

Kilopat
Soru başlıktaki gibi oyun programlamada başarısızım masaüstü uygulamaları falan yapmak istiyorum. O ne bölümüne giriyor ve hangi bölümü seçmem gerek ve hangi dilleri bilmem gerek?

Yazılım mühendisliği olarak geçiyor bölümün adı dilleride bilmene gerek yok orada öğretiyorlar diye biliyorum.

Soru başlıktaki gibi oyun programlamada başarısızım masaüstü uygulamaları falan yapmak istiyorum. O ne bölümüne giriyor ve hangi bölümü seçmem gerek ve hangi dilleri bilmem gerek?

Bölüm konusunda değil ama. Sizin C#, Java, javascripth, Python, kesinlikle bilmeniz lazım. Oyun konusunda C# ve javascripth kullanacaksınız. Kolaylığı ve yapay zeka sistemlerinde Python işinize yarar. CSS ve HTML site yapımlarında kullanabilirsiniz. Türkiye de çoğu işletme javascripth istiyor.

Son düzenleme:
Bölümden kastınız akademik anlamdaysa Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği.

Microsoft ekosistemine geliştirmek için C#, Android için Java, Apple cihazlar için Objective-C'ye göz atabilirsin. Bunlar çok temel girişler, aynı sistemi hedefleyen birçok alternatif dil bulunuyor. Web programming'e girmek istersen de yine alanına göre (front-end, back-end, full-stack) öğrenmen gereken JS, HTML, CSS gibi diller var.

Hocam, arkadaş daha yeni. Sizin attığınız bilgiler nasıl anlasın? Tepki göstermek için kızgın attım. Lütfen, en basit konulardan başlayın anlatmaya. Söylediğiniz kişi bunları bilmiyor, büyük ihtimalle. O yüzden kızgın attım. Ayrıca üniversite düşünüyor. Belirttiğiniz şeyleri daha açıcı olun.

Hocam, arkadaş daha yeni. Sizin attığınız bilgiler nasıl anlasın? Tepki göstermek için kızgın attım. Lütfen, en basit konulardan başlayın anlatmaya. Söylediğiniz kişi bunları bilmiyor, büyük ihtimalle. O yüzden kızgın attım.

Efendim ne kadar temel inebilirim ki burada. Ben sadece kullanım alanlarını söyledim. Hoca değilim ki.

@HD4450 akademik olarak soruyorsan gittiğin üniversitede sana ne öğretirlerse onla başlıyorsun. Genelde C ailesinden bir dil seçilir ama bu durum üniversiteye göre değişebiliyor.

Hocam, arkadaş daha yeni. Sizin attığınız bilgiler nasıl anlasın? Tepki göstermek için kızgın attım. Lütfen, en basit konulardan başlayın anlatmaya. Söylediğiniz kişi bunları bilmiyor, büyük ihtimalle. O yüzden kızgın attım. Ayrıca üniversite düşünüyor. Belirttiğiniz şeyleri daha açıcı olun.
Sorun o değil. Bilgi sahibi olmadan bir şeyler aktarmaya çalışıyor. Yazdığı programlama dillerinin adını bile tam olarak bilmiyor arkadaş. Bu durumda yardımcı olmaya çalışmak, yanlış yönlendirmeden öteye gitmez. Zor bir şey yazmamış zaten. Birkaç programlama dili yazmış. Bu kadar az bir bilgiyle sektör hakkında bilgi vermesi de işin ayrı bir gülünç tarafı. @alkali

@HD4450 akademik olarak soruyorsan gittiğin üniversitede sana ne öğretirlerse onla başlıyorsun. Genelde C ailesinden bir dil seçilir ama bu durum üniversiteye göre değişebiliyor.

Sorun o değil. Bilgi sahibi olmadan bir şeyler aktarmaya çalışıyor. Yazdığı programlama dillerinin adını bile tam olarak bilmiyor arkadaş. Bu durumda yardımcı olmaya çalışmak, yanlış yönlendirmeden öteye gitmez. Zor bir şey yazmamış zaten. Birkaç programlama dili yazmış. Bu kadar az bir bilgiyle sektör hakkında bilgi vermesi de işin ayrı bir gülünç tarafı. @alkali

Efendim sanırım kendiniz sektörün kurucususunuz. Açıkçası havanızdan geçilmiyor. Ben bildiğim kadarıyla bilgi verdim. Kendim lise öğrencisiyim öğrenmeye açığım.

Efendim sanırım kendiniz sektörün kurucususunuz. Açıkçası havanızdan geçilmiyor. Ben bildiğim kadarıyla bilgi verdim. Kendim lise öğrencisiyim ve öğrenmeye açığım.
Böyle bir iddiam yok. Bu sektörde halihazırda çalışan ve belli bir seviyede bilgi sahibi birisiyim. Bazı konularda tam bilgim yoksa yazmam mesela. Öyle yapabilirsin, bilmemen seni geriye düşürmez ama bilmediğin halde bir şeyler yazman düşürür.

Önün açık olsun ama konumuz o değil. Bilgi sahibi olduğun konulara yazarsan karşındakini yanlış yönlendirmemiş olursun. :)

Son düzenleme:
Hepinize teşekkürler ama bölümden kastım eşit ağırlık falandı. Benim okuduğum okulda bölüm seçilmiyor, meslek lisesi olduğundan dolayı her meslek sayısal, o yüzden de sayısal seçilmiş olarak gözüküyor. Sayısal ile girebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı