Yazılım mühendisliği için hangi liseye gidilmeli?

HakanEfe2516

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bu sene LGS'ye gireceğim. Yazılım mühendisi olmak istiyorum. Bursa içinde hangi liseyi okumalıyım? Yaklaşık 400 puan aralığında. Teşekkürler.

İstediğin bir lisede okuyabilirsin okuduğun lisesinin üniversite seçiminde etkisi yok. Üniversite sınavına girerek TYT ve AYT Sayısal bölümlerinden yeterli puanı alarak Yazılım Mühendisliğine girebilirsin. Tabi sınavda çözmen gereken konuları öğrenebilmen adına kazanabildiğin en iyi Anadolu Lisesini kazanmanı öneririm.

Yazılım mühendisliği okunmamalı. Yazılımı her mesleği yaparken öğrenmek mümkünken neden kendini kısıtlayıp yazılıp okuyasın?
Yazılım=/=Yazılım Mühendisliği. Her yazılım yapan mühendis olamaz. Mühendisliğin felsefesi, eğitimi ve potansiyeli farklıdır.

Yazılım=/=yazılım mühendisliği. Her yazılım yapan mühendis olamaz. Mühendisliğin felsefesi, eğitimi ve potansiyeli farklıdır.

Ben de bir mühendisim mühendisliğin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Misal vermek gerekirse elektrik elektronik mühendisliği okuyup elektroniğe yönelmek ve oradan yazılım alanına geçmek hayattaki en mantıklı şey olabilir.

Ben de bir mühendisim mühendisliğin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Misal vermek gerekirse elektrik elektronik mühendisliği okuyup elektroniğe yönelmek ve oradan yazılım alanına geçmek hayattaki en mantıklı şey olabilir.
Dediğiniz gibi iki alanda uzmanlık kazanmak tabi ki mantıklı olabilir ama en önemli faktör ilgi. Sallıyorum oyun yapmak için yazılım okumak isteyen adamın Elektronik okuması ne kadar mantıklı ? İlgisi olmayan bir bölümü okumak sonra tamamen kendi çabalarınla yapmak istediğin şeyi öğrenmek çok zor bir iş.

Hocam benim anlatmak istediğim şey şu hayatta kumar oynamaya hiç gerek yok olur da yazılım okursun ve belki o alanı beğenmezsin ya da fark edersin ki o iş senlik değildir. Çöpe giden koca 4 yıl telafisi yok. Ama başka bir meslek sahibi olup o alana yönelmek çok daha mantıklı olacak ama burada gidip de istemediğiniz yeri seçin değil seçtiğiniz işi de yapabilir olun. Elektroniği örnek amaçlı verdim.

İstediğin bir lisede okuyabilirsin okuduğun lisesinin üniversite seçiminde etkisi yok. Üniversite sınavına girerek TYT ve AYT sayısal bölümlerinden yeterli puanı alarak yazılım mühendisliğine girebilirsin. Tabii sınavda çözmen gereken konuları öğrenebilmen adına kazanabildiğin en iyi Anadolu lisesini kazanmanı öneririm.

Yazılım=/=yazılım mühendisliği. Her yazılım yapan mühendis olamaz. Mühendisliğin felsefesi, eğitimi ve potansiyeli farklıdır.

İyi bir Anadolu lisesi derken hangi liseler? İsimleri ne? 😀

İyi bir Anadolu lisesi derken hangi liseler? İsimleri ne? 😀
Bu soruyu cevaplamak istedim, ben Bursa Anadolu Lisesinde 9. sınıfım ve benim de yazılıma birazcık ilgim var. Okul açıkcası benim beklentilerimi ders ve diğer konular anlamında karşıladı. Ama sana tavsiyem puandan çok yüzdelik dilim ya da okul olarak (yine yüzdelik dilime göre elbette) hedef belirlemen. Mesale geçen sene 483 küsür ile 482 küsür arasında iyi yapan çok olduğu için 0,3 puan oynadı ama önceki senelerde durum çok daha farklıymış.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı