Yazılım mühendisliği mi? Bilgisayar mühendisliği mi?

Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Hepinize merhaba arkadaşlar, malum üniversite sınavına az kaldı ben de iki bölüm arasında kalmış birisi olarak size sormak istedim. İki bölümden birisini üniversite bazında değerlendirmeden kazandığımı varsayarsak hangisine gitmem daha iyi olur? Donanımsal olarak kendimi çok geliştirdim. Eksiğim elbette vardır ama gereken her bilgiye sahibim. Yazılımda ise yeni yeni başladım temel şeylere hakimim ama bir program veya başka bir şey kodlayamam. Bunları baz alırsak ne seçmeliyim? Ha bir de Türkiye şartları da önemli bu seçim de.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamen Aynı şey benim içinde geçerli. Bende donanım ve yazılımda dediğiniz gibiyim. Konuyu takip ediyorum inşallah cevap gelir.

Donanımda kendimi geliştirdim derken?
Bilgisayar mühendisliğinde gidip bilgisayar toplamıyorsunuz aynı şey değil.
Çip, analog sensör, devre kartı, klavye, modem, yazıcı, anakart ve daha birçok şeyi öğreniyor ve tasarlanıp geliştirilmesinde de rol oynuyorsun bunları yapabiliyor musun?
Eğer öyleyse tebrik ederim ama değilse bahsettiğim gibi bilgisayar mühendisliği sandığın gibi bir şey değil ayrıca bir de temel yazılım ve algoritmada öğrenirsin oradan sonra çok istiyorsan yazılımda kendini iyice geliştirebilir kendine bir robot bile yapabilirsin parça yapmayı bildiğin için.

Yazılım müh okursanda sadece ama sadece yazılım öğrenmiş olacaksın.
Karar sana kalmış ama bilgisayar müh çok zordur ben yazılım okuyorum böyle rahat ancak yine de bilgisayar müh olmakta isterdim.
Asarlanıp geliştirilmesinde de rol oynuyorsun.

Demek istediğim şey bunları cidden 0'dan yapmayı öğreniyorsun orada.
Eğer bana 0'dan bunları yapabilecek kapasitedeysen hiç durmadan yazılım müh oku.

Hepinize merhaba arkadaşlar, malum üniversite sınavına az kaldı ben de iki bölüm arasında kalmış birisi olarak size sormak istedim. İki bölümden birisini üniversite bazında değerlendirmeden kazandığımı varsayarsak hangisine gitmem daha iyi olur? Donanımsal olarak kendimi çok geliştirdim. Eksiğim elbette vardır ama gereken her bilgiye sahibim. Yazılımda ise yeni yeni başladım temel şeylere hakimim ama bir program veya başka bir şey kodlayamam. Bunları baz alırsak ne seçmeliyim? Ha bir de Türkiye şartları da önemli bu seçim de.

Yurt dışı istiyorsan yazılım.

Donanımda kendimi geliştirdim derken?
Bilgisayar mühendisliğinde gidip bilgisayar toplamıyorsunuz aynı şey değil.
Çip, analog sensör, devre kartı, klavye, modem, yazıcı, anakart ve daha birçok şeyi öğreniyor ve tasarlanıp geliştirilmesinde de rol oynuyorsun bunları yapabiliyor musun?
Eğer öyleyse tebrik ederim ama değilse bahsettiğim gibi bilgisayar mühendisliği sandığın gibi bir şey değil ayrıca bir de temel yazılım ve algoritmada öğrenirsin oradan sonra çok istiyorsan yazılımda kendini iyice geliştirebilir kendine bir robot bile yapabilirsin parça yapmayı bildiğin için.

Yazılım müh okursanda sadece ama sadece yazılım öğrenmiş olacaksın.
Karar sana kalmış ama bilgisayar müh çok zordur ben yazılım okuyorum böyle rahat ancak yine de bilgisayar müh olmakta isterdim.

Demek istediğim şey bunları cidden 0'dan yapmayı öğreniyorsun orada.
Eğer bana 0'dan bunları yapabilecek kapasitedeysen hiç durmadan yazılım müh oku.

Bilgisayar mühendisliğini sadece bilgisayar toplamaktan oluştuğunu düşünseydim bu konuyu açmazdım kendim de bilgisayar mühendisliğini yapabilecek kapasiteyi görüyorum ama Türkiye de iş bulabilir miyim?

Donanımda da yazılımda da sıfırsın.

Donanım demek bilgisayar toplayabilmek demek değil. Ekran kartını sadece GB'a göre sınıflandırmamak da değil. Ekran kartı görüntüyü nasıl işliyor, o demek.
İşlemcinin hızına değil de önbelleği şu kadar, şu daha iyidir de değil. O önbelleğin L1, L2 ve L3 adlı seviyelerinin olduğunu ve o seviyelerin ne yaptığını, ne işe yaradığını bilmek.

Yazılım kısmı ise yok. Evet, doğru okudun, bayağı yok. Programlama var. Onda da sıfır olduğunu kendin söylemişsin.

İkisinde de sıfır olmanda bir sorun yok. Senden bir şey bilmen beklenmiyor zaten. Sana anlatıldığında öğrenebilecek kapasitede olman yeterli.

Hangi bölüm dersen Türkiye şartlarında bilgisayar mühendisliği. Net bir cevabı var. Tabii düzgün bir okul olması gerekiyor. Yazılım mühendisliğindeki okullara baksan bile bu soruyu sormanın nek adar absürt olduğunu görebilirsin.

"Türkiye de" iş bulabilir miyim?
"Türkiye de" değil de iyi bir mühendissen Türkiye'de iş bulabilirsin.

Bilgisayar mühendisliğini sadece bilgisayar toplamaktan oluştuğunu düşünseydim bu konuyu açmazdım kendim de bilgisayar mühendisliğini yapabilecek kapasiteyi görüyorum ama Türkiye de iş bulabilir miyim?

Konuşma tarzımın biraz ters olduğunun farkındayım ben kötü amaçla yazmadım hepsini.
Siz ortaya.

Donanımsal olarak kendimi çok geliştirdim.

Böyle bir iddia atınca bende merak ettim gerçektende oturup bir çipset bile olsa yapabilir misiniz diye çünkü bunu kendiniz söylediniz.
Ve ayrıca yazılım mühendisi olursanız yazılımcı olduğunuz için her alanda iş bulmanız daha kolay olacaktır.
Ama iyi bir bilgisayar mühendisiyseniz daha iyi bir gelecek sizi bekliyor demektir ve daha iyi bir maaşınız olur.

Ama bana kalırsa programlama öğrenmek makine öğrenmekten daha kolay benim gibi zor anlayan biriysen ve her şey çok çabuk bir şekilde kafanı karıştırıyorsa bilgisayar mühendisliğinden uzak durmalısın bence.

Ama hepsinden öte kendine şunu sormalısın oturup yazılım mı yazmak istiyorum yoksa bir şeyler mi icat etmek istiyorum. Sonuçta o icat ettiğin şeylerden birileri AI robot dahi olabilir ve bunda da yazılım kullanıyorsun AI robotu hem yapabilir hem de yazabilirsin.
Her alanda iş bulmanız daha kolay olacaktır.

Her alan derken tabii ki hem Game developer hem web developer hem de secuirty alanında aynı anda ustalaşıp birinde illaki iş bulursunuz demek istemedim yanlış anlaşılma olmasın her alanın alıcısı var hangisinde ustalaşırsanız ustalaşın kesin iş bulursunuz.

Böyle bir iddia atınca bende merak ettim gerçektende oturup bir çipset bile olsa yapabilir misiniz diye çünkü bunu kendiniz söylediniz.

Ya şöyle geliştirdim dediğim çipset yapamam ama bunları çok araştırıyorum nasıl yapılıyor ne için kullanılıyor yani araştırmayı seviyorum bu konular da.

Ama hepsinden öte kendine şunu sormalısın oturup yazılım mı yazmak istiyorum yoksa bir şeyler mi icat etmek istiyorum.

Oturup yazılım yazmakta hoşuma gider düşünüp bir şey icat etmekte hoşuma gider dediğim gibi iki mesleği de yapabilecek kapasiteyi kendim de buluyorum maaş konusu benim için sıkıntı değil kendimi mutlu hissetsem yeter diye düşünüyorum.

Oturup yazılım yazmakta hoşuma gider düşünüp bir şey icat etmekte hoşuma gider dediğim gibi iki mesleği de yapabilecek kapasiteyi kendim de buluyorum maaş konusu benim için sıkıntı değil kendimi mutlu hissetsem yeter diye düşünüyorum.

O zaman 2 meslekte sana uygun bizim diyebileceğimiz bir şey yok.
Mesleklerin özelliklerini anlattık.
Maaş olarak Türkiye'de bilgisayar müh daha çok kazanır ama daha az iş imkanı var yazılıma göre dedik.
Ve sen her şeye rağmen 2sinede okeysin burada bizim sana yardım edebileceğimiz bir konu bulunmuyor.
Ama olurda yurt dışına açılmak istersen kesinlikle ilk kararın yazılım olmalı.

O zaman 2 meslekte sana uygun bizim diyebileceğimiz bir şey yok.
Mesleklerin özelliklerini anlattık.
Maaş olarak Türkiye'de bilgisayar müh daha çok kazanır ama daha az iş imkanı var yazılıma göre dedik.
Ve sen her şeye rağmen 2sinede okeysin burada bizim sana yardım edebileceğimiz bir konu bulunmuyor.
Ama olurda yurt dışına açılmak istersen kesinlikle ilk kararın yazılım olmalı.
Bilgisayar mühendisliği yazılım mühendisliğini de kapsamıyor mu? Nasıl yazılım mühendislerinin daha fazla iş imkanı var?

Yeni konular

Geri
Yukarı