Yazılım Mühendisliği vs. Bilgisayar Mühendisliği

Katılım
10 Mart 2018
Mesajlar
76
Merhaba, yazılım mühendisi olmak istiyorum, Türkiye'de yazılım mühendislerinin okuduğu bölümlere baktığımda büyük çoğunluğu bilgisayar mühendisliği okumuş.
Özel üniveriteleri kenarda tutuyorum, bütün iyi üniversitelerde bilgisayar mühendisliği varken yazılım mühendisliği çok az devlet üniversitesinde var, bu da kafamı karıştırdı.
Manisa Celal Bayar Yazılım Müh. Düşünüyorum, sizce iyi bir tercih mi yoksa puanımı yükseltip bilgisayar müh.'liğine mi zorlasam?
Öte yandan bilgisayar Mühendislerinin de Yazılım mühendisi olarak çalışması saçma geliyor.
 
Katılım
6 Eylül 2020
Mesajlar
131
Yer
Balıkesir
bilgisayar mühendisliği; bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve sistemlerin kullanılması, ihtiyaç halinde gerekli yazılımların geliştirilmesi, donanım ve yazılım problemlerinin çözülmesinde aktif rol oynayan kişilere verilen unvandır.
-
yazılım mühendisliği; sistemli, düzenli, ölçülebilir bir yaklaşımın yazılım geliştirme de, yazılımın işlenilmesinde ve bakımında uygulanmasıdır. Yani mühendisliğin yazılıma uygulanmasıdır.

Bence bilgisayar mühendisi olursan iş imkanın genişler.
 
KS
B
Katılım
10 Mart 2018
Mesajlar
76
Açıkçası merakım ve ilgim yazılım üzerine, hal böyle olunca yazılım mühendisliği okumak daha mantıklı geliyor, sadece şurada şüphem var: neden devlet üniversitesi sayısı daha az?
 
Yukarı