Yazılım öğrenemiyorum

Şu ana kadar hangi kaynaklardan ders çalıştın yazar mısın?

Selman kahya, W3schools, sadık turan gibi.

Yazılım üzerine okuyorum. Senelerdirde program yazıyorum ve şu an bir yazılım şirketinde staj yapıyorum yazılımı eğer videolardan ezber yapa, yapa öğrenmeye çalışırsanız öğrenilmez girip veri tipi gibi konulara odaklanmana gerek yok önemli olan algoritmayı ve mantığını öğrenmen yani sana tavsiyem eğer bir dili öğrenmek istiyorsan video izleyerek değil aklından bir proje fikri üretip bunu nasıl gerçeğe geçirebilirim sorusuna cevap ara o sırada o dili öğreneceksin zaten.

İyide ben direkt PC mühendisi ya da yazılımcı olmak istiyorum yani dilleri direkt öğrenmem gerek çünkü herhangi bir projem yok :/

Altyapi yetersizligi muhtemelen. ( İngilizce + matematik )

Decimal, fraction, boolean, string, float vs gibi tiplemelerin arka planini bilmemekten anlamiyorsundur.
Neden bilgisayarda decimal point "float" eder, neden karakter listesi "string" olarak sembolize edilmistir,
Discrete matematikte tanimlanmis boolean operatorler ve optimizasyonlari nasildir?

Bu gibi temel kavramlar eksik oldugundan oturup ezbere "int", "string", "float", "bool", "uint" vs gibi seyler okuyunca hiçbir şey ifade etmiyor ve birakiyorsun muhtemelen.

HTML icin de bu dediklerim gerekli. Ben 10+ sene HTML yazmis fakat "<ul>" elementinin "unordered list" anlamina geldigini bilmeyen insan tanidim. Bu tarz insanlardan hiçbir cacik olmaz, tanimladigi listenin siralama kriterini bilmiyorsa developer dememeli o kisi kendine.

Evet bu mesajdan da çok bir şey anlamadım 😀 neyse o kadar kişi beğenmişse doğrudur sanırım bir bakarım teşekkürler.

Psikolojik olduğunu düşünüyorum ve bilmiyorum belki katılırsın ama istekli olduğunda bile kafa almıyor sende de öyle mi? Deli gibi okumak istiyor canım ama okuduğumu anlamayınca hevesim de kaçıyor.

Evet aynen öyle. Ve yine muhtemelen evet dikkat dağınıklığından dolayı oluyor (mindfulness yapıyorum pisikiyatristim önerdi sanada öneririm)

Selman kahya, W3schools, sadık turan gibi.

İyide ben direkt PC mühendisi ya da yazılımcı olmak istiyorum yani dilleri direkt öğrenmem gerek çünkü herhangi bir projem yok :/

Evet bu mesajdan da çok bir şey anlamadım 😀 neyse o kadar kişi beğenmişse doğrudur sanırım bir bakarım teşekkürler.

Dostum dilleri öğrenmek için benim dediğimi yapman gerekiyor zaten bir dili "hadi ben bunu öğreneyim" diye başlayıp "10 Derste C# Öğren" başlıklı videolardan öğrenemezsin bir hayalin olsun ve bunu yapmaya çalış ben 3 sene önce PHP üzerinde sadece değişken oluşturmayı biliyorken chat uygulaması yapmak istedim ve teker teker kaynaklara baktım nasıl yapacağımı araştırdım bu şekilde algoritma öğrendim.

Cok kisinin begenmesi hicbir anlama gelmiyor, icerik onemli :)
Dedigim gibi, teknik terimlere yabancisin. Daha basitten baslayip gerekli alt yapiyi saglaman gerekiyor.

Burada 3 tane udemy kursu izleyip de "developer oldum" ilan edenlerin %90'i double ile float arasindaki farki bilmiyordur, bilmedigini de bilmiyordur.

Sen en azindan neyi bilmediginin farkindasin.

Cok kisinin begenmesi hicbir anlama gelmiyor, icerik onemli :)
Dedigim gibi, teknik terimlere yabancisin. Daha basitten baslayip gerekli alt yapiyi saglaman gerekiyor.

Burada 3 tane udemy kursu izleyip de "developer oldum" ilan edenlerin %90'i double ile float arasindaki farki bilmiyordur, bilmedigini de bilmiyordur.

Kesinlikle.

Cok kisinin begenmesi hiçbir anlama gelmiyor, icerik onemli :)
Dedigim gibi, teknik terimlere yabancisin. Daha basitten baslayip gerekli altyapıyi saglaman gerekiyor.

Burada 3 tane Udemy kursu izleyip de "developer oldum" ilan edenlerin %90'i double ile float arasindaki farki bilmiyordur, bilmedigini de bilmiyordur.

Ama benim fikrimce ilk algoritma ve matematiksel kısmı öğrenilmeli float ile double arasındaki farkı anlamak işin kolay kısmı.

Ama benim fikrimce ilk algoritma ve matematiksel kısmı öğrenilmeli float ile double arasındaki farkı anlamak işin kolay kısmı.

Dogru bulsam da bir an once siyah terminalde yesil yazilar akitmak isteyen insanlar bu tavsiyeye kesinlikle uyamiyor. Hemen programlamaya gecmek istiyor, bir an once isletim sistemi yazmak istiyor :)

O yuzden bence calisan metod 3'unun bir arada verilmesi. Inceden programlasin ama matematik ve algoritma bilgisiyle harmanlayarak.

Yoksa bilgisi cok yuzeysel kaliyor, is mulakatinda patlayinca da "sektörü çok şişirdiler abicim" diye aglamaya basliyor. Sen bilmiyor olabilir misin? diyemiyorsun.

Turk insaninin psikiyatriye verdigi default tepki bu.
Ben de ellerim guclensin diye mermer tokatliyorum 2 senedir, sag elim hayvan gibi oldu.

Altyapi yetersizligi muhtemelen. ( İngilizce + matematik )

Decimal, fraction, boolean, string, float vs gibi tiplemelerin arka planini bilmemekten anlamiyorsundur.
Neden bilgisayarda decimal point "float" eder, neden karakter listesi "string" olarak sembolize edilmistir,
Discrete matematikte tanimlanmis boolean operatorler ve optimizasyonlari nasildir?

Bu gibi temel kavramlar eksik oldugundan oturup ezbere "int", "string", "float", "bool", "uint" vs gibi seyler okuyunca hiçbir şey ifade etmiyor ve birakiyorsun muhtemelen.

HTML icin de bu dediklerim gerekli. Ben 10+ sene HTML yazmis fakat "<ul>" elementinin "unordered list" anlamina geldigini bilmeyen insan tanidim. Bu tarz insanlardan hiçbir cacik olmaz, tanimladigi listenin siralama kriterini bilmiyorsa developer dememeli o kisi kendine.

Hocam bu arada linke göz attım da bir şey anlamadım sayfayı Türkçe'ye çevirince. Ne yapmalıyım?

Hocam bu arada linke göz attım da bir şey anlamadım sayfayı Türkçe'ye çevirince. Ne yapmalıyım?
Ingilizce ogrenmelisin. Aslinda konu zor degil fakat Turkce ile olmaz. "Idempotency" gibi kavramlar yazilimda bolca kullanilir ve direkt karsiligi yok bizim dilde.

Lise matematigi ile cogunlugunu halledersin. Lisans seviyesi bazi uzantilari da var ama programlama dili ogrenmene engel degil bunlari bilmemen.

Boolean algebra'daki konseptlere hakim olduktan sonra daha matematiksel pure fonksiyonlar yazma becerin artar, dolayisiyla bazi fonksiyonel paradigmayi takip eden programlama dillerinde daha yetkin kod yazar hale gelirsin ( Haskell, Erlang, Scala gibi )

İngilizce ogrenmelisin. Aslinda konu zor degil fakat Türkçe ile olmaz. "ıdempotency" gibi kavramlar yazilimda bolca kullanilir ve direkt karsiligi yok bizim dilde.

Lise matematigi ile cogunlugunu halledersin. Lisans seviyesi bazi uzantilari da var ama programlama dili ogrenmene engel degil bunlari bilmemen.

Boolean Algebra'daki konseptlere hakim olduktan sonra daha matematiksel Pure fonksiyonlar yazma becerin artar, dolayisiyla bazi programlama dillerinde daha yetkin kod yazar hale gelirsin ( haskell, erlang, scala gibi )

İngilizce öğreniyesiye kadar yazılım öğrenemeyecek miyim? :( İngilizce seviyesi kaç gerekiyor?

İngilizce öğreniyesiye kadar yazılım öğrenemeyecek miyim? :( İngilizce seviyesi kaç gerekiyor?
En az B1 seviyesinde İngilizce biliyor olmalısınız hocam. Tabi ki İngilizce öğrenirken de yazılım da gelişebilirsiniz. Size tavsiyem Udemy'den Angela Yu'nun eğitimlerine bakmanız. En basite indirgeyerek anlatıyor ve videolarına Türkçe altyazı mevcut.

Geri
Yukarı