Yazılım öğrenmeye nasıl başlanır?

YouTube'da her önüne gelen kendini yazılımcı sanıyor. Adamakıllı eğitim almak istiyorsanız Udemy üzerinden bilindik hocaların eğitimlerini alın.

Kodlamadan önce "bilgisayar nasıl çalışır, işlemci yazdığımız kodları nasıl işler, algoritma mantığı nedir" gibi temel kavramlar ile başlayın.

Python yazdım çünkü hiç bilgisi olmadığını yazmış ve Python'un başlangıç için kolay olduğunu düşündüğüm için yazdım. İyi sosyaller.
Yazılım öğrenmeye Python ile başlanılmaz; algoritma öğrenip, alanları araştırıp(mobil app, oyun, bulut sistemleri etc.), roadmap'lere göz atıp, yol boyunca yapılması gereken projeleri araştırdıktan sonra uygun dil seçimi yapılır ve sonunda başlanır. Ayrıca programlama sistemini, ram mantığını ve algoritmayı daha iyi anlaması için makine diline daha yakın olan C'den başlaması daha doğru olur. Benim düşüncem...

Bunu YouTube'a yaz. Ardından video izleyince alanları araştır. Kendine göre alan seç ve onun için YouTube'dan ücretsiz veya Udemy'den ücretli kurs al ve proje yapmayı unutma.

Hocam peki lisede sıfırdan mı öğretiyorlar yazılımı? Çok bir bilgim yok ama lisede yazılım okumak istiyorum kafam karışık biraz.

Yazılım öğrenmeye Python ile başlanılmaz; algoritma öğrenip, alanları araştırıp(mobil app, oyun, bulut sistemleri etc.), roadmap'lere göz atıp, yol boyunca yapılması gereken projeleri araştırdıktan sonra uygun dil seçimi yapılır ve sonunda başlanır. Ayrıca programlama sistemini, ram mantığını ve algoritmayı daha iyi anlaması için makine diline daha yakın olan C'den başlaması daha doğru olur. Benim düşüncem...
Python başlangıç için gayet iyi bir seçimdir. Ram, oyun, makine dili vesaire çok sonranın konusudur.

Python başlangıç için gayet iyi bir seçimdir. Ram, oyun, makine dili vesaire çok sonranın konusudur.
Ram çok sonranın konusu mudur??? Siz lütfen öneri verip insanları aşağı çekmeyin. Bütün mesajımdan 3-4 kelime cımbızlayıp şu şöyledir bu böyledir de yapmayın.

Yazılım için İngilizce şart. Özellikle başın sıkıştığında başvuracağın en doğru kaynaklar İngilizce.
Bu konuda önce geliştir kendini sonra ufaktan Online olarak birçok kaynak bulabilirsin. Yabancı üniversitelerin açık dersleri, kursları var. Udemy, YT gibi birçok platform var.

Temel öğrenmek için kendi çapında oyun yapmaya kadar şart değil hocam yani şart tabii de çok çok basit bir İngilizce lazım ki onu da video izlerken öğrenebilir.

En baştan alanında okul okumadan YT'den falan öğrenilir mı? PC'den az çok anlarım ama yazılım kodlama vs hiçbir bilgim yok. En baştan nasıl başlanır? i5 3570K, RX 550, 4 GB sistemim var. RAM, HDD, SSD falan yeterli önemlidir belki diye yazdım.

Öncelikle sisteminiz yazılım programlarını kaldıracak güçte sonrasında eğer aklınızda bir konu belirlemediyseniz Mesela oyun yaomak icin Unity kullanacaksanız C# daha mantıklı olacaktır ama yapay zeka algoritma kodlamaları vs için Python daha mantıklı olacaktır önce hangi bölümü istediğinize karar verin güvenlik alanı istiyorsanız farklı bir dilde uzmanlaşmanız gerekir ama kafanızda bir şey yok ise en basit ve temelleri kavramına yardımcı olabilecek dil pythondur.

Ram çok sonranın konusu mudur??? Siz lütfen öneri verip insanları aşağı çekmeyin. Bütün mesajımdan 3-4 kelime cımbızlayıp şu şöyledir bu böyledir de yapmayın.

demişsiniz. Ben de;

dedim. Nedense ramden bahseden sizsiniz, bunun üstüne benim dediğimi cımbızlayan da sizsiniz, gören duyan, konuya da tam hakim olmayan arkadaşlar "hohhaha adama bak, yazılım diyoruz ram diyor haoaha" moduna girecek. 😀

Neyse, nesneye dayalı herhangi bir dil ile başlanabilir, algoritma öğrenilmesi için basit ve high level diller kullanılması da kolaylık sağlar. Algoritmanın temeli öğrenildikten sonra herhangi bir dile geçiş kolayca yapılabilir. Neticede konuyu açan arkadaş yazılım hakkında hiç bilgim yok demiş, sırf c dilinde pointer, memory yönetimi vesaire var diye c den başlaması ona bir artı sağlamayacağı gibi yazılımdan da soğutabilecek potansiyeli var.

En baştan alanında okul okumadan YT'den falan öğrenilir mı? PC'den az çok anlarım ama yazılım kodlama vs hiçbir bilgim yok. En baştan nasıl başlanır? i5 3570K, RX 550, 4 GB sistemim var. RAM, HDD, SSD falan yeterli önemlidir belki diye yazdım.

Ben kendimden örnek vermek istiyorum liseye kadar kafama göre YT üzerinden sağdan soldan gördüğüm programlama dilerini deniyordum ciddi bir şey sayılmaz ama lisede C#, HTML, CSS, PHP gibi diller zorunluydu, C# için bir şey diyemem ama HTML CSS ve PHP bana aşırı kolay gelmişti o dönem. Sonra pyhtona geçtim ve o da kolay geldi, C dili hala zor geliyor bana. Bence sana kolay gelen yerden başlamanı öneririm, bir de ne programlamak istedğini bilmekte önemli çünkü ona göre bir yol çizebilirsin ve saçma sapan kaynaklara sapmazsın, İngilizce konusuna gelince evet şart ama ben lisede öğrediğimi söyleyemem ben ingilizceye liseden sonra merak saldım okuduğumu anlayabiliyorum ama konuşamıyorum şu an ama bana yetiyor şu anlık.

Geri
Yukarı