Yazılım vs tasarım

Tasarım iyi ama burası Türkiye. O yüzden yazılımda gelişip yurtdışına kaçacaksın yoksa burada zor tutunursun.
Doğru, bende öyle düşünüyorum. Ama hep istediğim birşeydi birşeyler çizmek. Onun için tasarımdan başlayıp hevesimi aldıktan sonra seversem devam ederim sevmezsem yazılıma döneceğim. Hoca ile de konuştum zaten geçmek istediğinde söyle yazılım bölümüne atarız seni dedi.
"Never give up".

Gerekli ilgi ve zamanı ayırdığın zaman yaparsın merak etme. Başarılar... :)
Konuyu yeniden açıyor gibi olucak ama. Benim aklım hala karışık. Okulda 2 tasarımcı 1 yazılımcı olarak ekip yapıyorlarmış ve yazılımcı azmış. Unity öğrenin dedi yazılımcılara tasarımcılar da galiba maya kullanacakmış bunlar oyun vs yaparken birbirine nasıl yardımcı oluyorlar. Yazılım çok mantıklı getiri açısından tasarımı sonradan yapabiliriz gibime geliyor ama eminde değilim

Konuyu yeniden açıyor gibi olacak ama. Benim aklım hala karışık. Okulda 2 tasarımcı 1 yazılımcı olarak ekip yapıyorlarmış ve yazılımcı azmış. Unity öğrenin dedi yazılımcılara tasarımcılar da galiba maya kullanacakmış bunlar oyun vs yaparken birbirine nasıl yardımcı oluyorlar. Yazılım çok mantıklı getiri açısından tasarımı sonradan yapabiliriz gibime geliyor ama eminde değilim
Geçen de konuda bahsettik. Tasarımcı bölüm tasarımları, karakter tasarımları, menü tasarımları gibi oyun içindeki görsel yerlerin tasarımlarını yapar. Yazılımcı da oyunu kodlar ve tasarımcının verdiği şeyleri oyuna uyarlar.

Geçen de konuda bahsettik. Tasarımcı bölüm tasarımları, karakter tasarımları, menü tasarımları gibi oyun içindeki görsel yerlerin tasarımlarını yapar. Yazılımcı da oyunu kodlar ve tasarımcının verdiği şeyleri oyuna uyarlar.
İşin sonunda yine yazılım büyük rol oynuyor yani.
Unity videosu izledim bi kaç tane adam sadece kodunu yazıyor ve assetleri hazır alıp işi bitiriyor o yüzden iş ve free çalışma konusunda yazılım daha iyi gibi. Siz web yazılımcısımısınız yoksa tasarımcı Hangisi daha karlı bir meslek

Siz web yazılımcısı mısınız yoksa tasarımcı mı? Hangisi daha karlı bir meslek?
Ben Front-End Developer olarak çalışıyorum. Kısaca özetlemek gerekirse bir web sitesinin ön yüzünde yani kullanıcının gördüğü tüm her şeyi ben kodluyorum. Bu kodlama hem tasarıma hem de programlamaya giriyor. HTML ve CSS ile tasarımları yaparken JS ile dinamik hale getirip programlama yapıyorum.

Web tasarımcısı dediğimiz kişiler ise bir web sitesinin planlamasını ve temel tasarımını hazırlayıp Front-End'er kişilere gönderirler. Bu kişiler genel olarak TR'de tasarımcı arkadaşlar oluyorlar, yani ayrıca bir alan olmuyor. Tasarımcılara bu işi de yapmalarını istiyor çoğu şirket.

Para kazanma açısından şunu diyebilirim: sen işini iyi yapıyor ve kendini tanıtabiliyorsan; her türlü işten para kazanırsın. Başarılı olduğun ve kendini tanıtabildiğin alana yönelip kendini geliştirirsen her türlü para kazanırsın. Bana soracak olursan ben gelirimden memnum, bir grafiker de isterse benim kadar kazanç sağlayabilir tabii ki.

Ben Front-End Developer olarak çalışıyorum. Kısaca özetlemek gerekirse bir web sitesinin ön yüzünde yani kullanıcının gördüğü tüm her şeyi ben kodluyorum. Bu kodlama hem tasarıma hem de programlamaya giriyor. HTML ve CSS ile tasarımları yaparken JS ile dinamik hale getirip programlama yapıyorum.

Web tasarımcısı dediğimiz kişiler ise bir web sitesinin planlamasını ve temel tasarımını hazırlayıp Front-End'er kişilere gönderirler. Bu kişiler genel olarak TR'de tasarımcı arkadaşlar oluyorlar, yani ayrıca bir alan olmuyor. Tasarımcılara bu işi de yapmalarını istiyor çoğu şirket.

Para kazanma açısından şunu diyebilirim: sen işini iyi yapıyor ve kendini tanıtabiliyorsan; her türlü işten para kazanırsın. Başarılı olduğun ve kendini tanıtabildiğin alana yönelip kendini geliştirirsen her türlü para kazanırsın. Bana soracak olursan ben gelirimden memnum, bir grafiker de isterse benim kadar kazanç sağlayabilir tabii ki.
Yazılım zormu peki yanikullandığın dilleri öğrenmek ne kadar zor olur. Hata ayıklama vs yazmak zormu

Yazılım zor mu peki yani kullandığın dilleri öğrenmek ne kadar zor olur. Hata ayıklama vs yazmak zor mu?
Bu kişiden kişiye değişir ama bu işi iyi bir şekilde yapmak istiyorsanız sürekli kendinizi güncel tutmanız ve geliştirmeniz lazım. Yazılım sadece syntax öğrenmekten ibaret değil, algoritmayı kurmak ve temiz kod yazmak gibi birçok püf noktalar var. Bu püf noktalar sizi başarılı bir programcı yapma yolunda ilerletir.

Bu kişiden kişiye değişir ama bu işi iyi bir şekilde yapmak istiyorsanız sürekli kendinizi güncel tutmanız ve geliştirmeniz lazım. Yazılım sadece syntax öğrenmekten ibaret değil, algoritmayı kurmak ve temiz kod yazmak gibi birçok püf noktalar var. Bu püf noktalar sizi başarılı bir programcı yapma yolunda ilerletir.
Verdiğin bütün bilgiler için teşekkür ederim. Ptesi birini seçicem ama hangisi olucak bilmiyorum düşünmem lazım. Tekrardan teşekkürler.

Hangisine yetenegin varsa onda daha cok kazanirsin.
Parasina gore meslek secilmez. Burasi Turkiye edebiyati yapmaya gerek yok, bizimki gibi ezik bir ulkede dahi ikisi de ekmek yer.
Yapabildigin neyse onu sec, hangisini yapabildigine de kendin simdiye dek karar vermis olmalisin, vermediysen henuz meslek secmeye hazir degilsin demektir.

Geri
Yukarı