Yazılım vs tasarım

Altuğ karatekin

Hectopat
Okul kulübüne girdim ve yazılım mı yoksa tasarım mı seçmeliyim emin değilim ikisine de ilgim var fikir almak istedim aklımda bazı sorular var cevaplarsanız çok müteşekkir olurum.
1) Güçlü bir PC'm var bunu yazılımda kullanayım mı? Yoksa tasarımda mı kullanayım?
2) Freelancer olarak hangisinin işi ve getirisi iyi?
(Sanırım yazılımda daha fazla iş geliyor ama getirisi az, tasarımda az iş geliyor ama parası çok)
3) Tasarımın sonunda yazılıma ihtiyacım var mı yoksa açık kaynak koduyla halledilebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
1 - Sen bilirsin. Bana kalırsa yazılım.
2 - Sen bilirsin. Bunlar iyi para kazandırır. Ancak senin yeteneğin, bilgin ve ilgin iyi olmalı.
3 - Yazılımın içinde Front-End kısmına geçince tasarım gerekiyor. Tasarımcının yazılım ile pek işi olmaz.

İkisi de zor meslekler hangisini seçersen seç çok uzun süre ayırman gerekiyor belki gününün 7 8 saati bir şeyleri öğrenmekle geçecek bu biraz zorlayabilir seni ikisi de günün sonunda kazandırıyor fakat yazılımda daha çok kazanırsın gibime geliyor ben tasarımcıyım daha iş dünyasına giremedim hala kendimi geliştiriyorum.

1- Güçlü bir PC hem yazılımda hem de tasarımda işinizi görür. Bunun seçimini sen yapmalısın.
2- Freelancer olarak kendini duyurabilme miktarına bağlı bu. Yaptığın projeye göre değişir. Fiyat konusunda kesin konuşamıyoruz ama yazılım alanında sağlam para kazanabileceğiniz projeler olur genelde, tabii yeteneğinizi konuşturmanız gerek.
3- Tasarımcılar yazılımla uğraşmazlar. Tasarımı yapıp yazılımcıya ulaştırırlar, gerisini yazılımcılar halleder.

Bu arada okul kulübünde ne kadar ileri seviyeye gidebilirsiniz bilmiyorum ama eğer bildiğimiz okul kulüplerindense beklentinizi yüksek tutmanızı önermem. Lakin bu sizi yanıltmasın eğlenip yeni şeyler öğrenirsiniz ve kendinizi geliştirebilirsiniz sonrasında.

1- Güçlü bir PC hem yazılımda hem de tasarımda işinizi görür. Bunun seçimini sen yapmalısın.
2- Freelancer olarak kendini duyurabilme miktarına bağlı bu. Yaptığın projeye göre değişir. Fiyat konusunda kesin konuşamıyoruz ama yazılım alanında sağlam para kazanabileceğiniz projeler olur genelde, tabii yeteneğinizi konuşturmanız gerek.
3- Tasarımcılar yazılımla uğraşmazlar. Tasarımı yapıp yazılımcıya ulaştırırlar, gerisini yazılımcılar halleder.

Bu arada okul kulübünde ne kadar ileri seviyeye gidebilirsiniz bilmiyorum ama eğer bildiğimiz okul kulüplerindense beklentinizi yüksek tutmanızı önermem. Lakin bu sizi yanıltmasın eğlenip yeni şeyler öğrenirsiniz ve kendinizi geliştirebilirsiniz sonrasında.
Okulumuz oyun şirketleri ile çalışıyor ve iş imkanı sunuyorlar. Birsürü oyun yapmışlar googleplayde de oyunları varmış.
İkisi de zor meslekler hangisini seçersen seç çok uzun süre ayırman gerekiyor belki gününün 7 8 saati bir şeyleri öğrenmekle geçecek bu biraz zorlayabilir seni ikisi de günün sonunda kazandırıyor fakat yazılımda daha çok kazanırsın gibime geliyor ben tasarımcıyım daha iş dünyasına giremedim hala kendimi geliştiriyorum.
Bende başlayacağım 0 dan Tasarımdan başlayıp sarmazsa yazılıma geçmeyi düşünüyorum. Hep hayal kurardım bir tlou gibi bölüm yapıyım harita yapıyım diye

Okulumuz oyun şirketleri ile çalışıyor ve iş imkanı sunuyorlar. Bir sürü oyun yapmışlar Google Play'de de oyunları varmış.
Eğer profesyonel anlamda bu işi yapıyorlarsa; ekibin şefiyle görüşüp sana en uygun pozisyonu bulmasını isteyebilirsin. Ondan sonra o alana yönelik çalışırsın.

Tasarım bir şekilde halledilir bence yazılım.
Bende öyle düşünüyorum ama tasarımı da denemek istiyorum olmazsa yazılıma geçerim sanırım ikisini de öğrenmem aynı anda imkansız. Ve çok kararsız bir insanım 😞
Eğer profesyonel anlamda bu işi yapıyorlarsa; ekibin şefiyle görüşüp sana en uygun pozisyonu bulmasını isteyebilirsin. Ondan sonra o alana yönelik çalışırsın.
Bana tasarımdan başla sevmezsen yazılıma dönersin dediler.

Bana tasarımdan başla sevmezsen yazılıma dönersin dediler.
Sevmemekten çok beceri ve o alana ilginle alakalı bir durum bu. İki alanın da kendine göre püf noktaları var. Hangisine ilgi duyuyorsan ve becerebilirim diyorsan oradan başlamanı tavsiye ederim ama ekipte tasarımcı eksiği varsa ve sen de ilgi duyuyorsan; deneyebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı