Yazılıma başlamak istiyorum

Yazılım öğrenmek istiyorum ve düzenli olarak çalışacağım size birkaç sorum olacak.
1. Düzenli çalışma ile ne kadar süre içinde bir yerlere gelmeye başlarım yani kendi başıma bir şeyler yapmaya başlamış olurum?
2. Udemy'deki python dersleri ile bu işe başlamak istiyorum bu dersler benim için yeterli olur mu?
3. Python ile oyun geliştirilebilir mi?
4. Bu işe Python öğrenerek mi başlamalıyım?
1. Evet
2. Evet ama Python ile başlamanı önermem.
3. Evet ama kısmen.
4. Hayır.

Kendi cevaplarım:

Belli ki oyun geliştirmek istiyorsun. Python ile olmaz o iş. C++, C#, Java gibi dillere bakman lazım. Udemy üzerinden yazılımcı olunmaz. Orada sana teknik bilgiyi verirler sen proje yaparak kendini geliştirirsin. Zaten bir süre sonra video izlemeye ihtiyacın kalmayacak sürekli proje yaparak gelişeceksin. Başka sorun olursa çekinme sor. Ama Python ile başla diyenleri de dinleme. Herkes öğrenmiş Python ile başlanır diye ama alakası yok.

Basitlik açısından önce pythonda başlayıp temeli atıp ondan sonra c++ geçmek daha doğru olmaz mı?
Hayır. Çünkü Python çok basit olduğu için o dil sana zahmetli gelicek. JavaScript gibi dillerden başlayıp ona geçmen daha mantıklı olabilir dediğine göre ama Python ile olmaz.

Aslına bakarsanız bir yerlerden başlayıp sürekli kendimi geliştirmek istiyorum küçüklükten beri oyun geliştirmek gibi bir hayalim vardı yani kendimi Python ile sınırlandırmayacağım yani benim için Python 1. basamak gibi diyebiliriz. Kendi başıma bir şeyler yapmaktan kastım da yani kendi başıma bir oyun geliştirmeye başlayabilmek ve bunu başarmak anlamında. Yorumunuz için teşekkürler.
Oyun programlamak çok zahmetli bir iş sana en başından söyleyeyim çünkü her şeyi ile sen uğraşmak zorundasın veya birisini tutucaksın ona yaptıracaksın. Mesela müzikleri, tasarım vs.

Ben şahsen Python'u sadece veribilimi açısından öneriyorum. Hem yavaş dil hem de web tarafında çok açığı var. Fakst başlangıç açısından syntax dostu bir dil. Oyun geliştireceğim diyorsan C++ öğrenebilirsin fakat C++ compilerlarının hata derleyicileri başlangıçda sana sıkıntı çıkarabilir.

1.sorunun cevabı izlediğin videolardan sonra kendin bir tekrar etceksin mesela izlediğin konu if/else yapısını anlatıyorsa basit bir akinatör yapacaksın.
2.sorunun cevabı belli bir seviyeden sonra yetmeyebilir çünkü tüm kütüphaneleri anlatmıyorlar.
3.sorunun cevabı Python ile oyun geliştirebilirsin.
4.sorunun cevabı sırf oyun yapmak için öğrenmek istiyorsan bence C++ öğren.

Bu arkadaş doğru söylemiş. Python'u her şeyi yapabilir diye yorumluyor insanlar ama çok yanlış bir düşünce. Evet pratikte yapar. O zaman niye diğer dillere ihtiyacımız var? Python'u çoğunlukla veribilimi, yapay zeka, istatistik için kullanırsın.

Sana tavsiyem, ya c# ya da python ile başlayarak değişkenleri, döngüleri, kontrol yapılarını veritabanı kontrollerini v.b öğren. daha sonra bir alan seç. (mobil, web programcılığı, oyun geliştirme, front-end back-end veya full stack) alanlarından birini seç ve kariyerini kur.

1. Evet
2. Evet ama Python ile başlamanı önermem.
3. Evet ama kısmen.
4. Hayır.

Kendi cevaplarım:

Belli ki oyun geliştirmek istiyorsun. Python ile olmaz o iş. C++, C#, Java gibi dillere bakman lazım. Udemy üzerinden yazılımcı olunmaz. Orada sana teknik bilgiyi verirler sen proje yaparak kendini geliştirirsin. Zaten bir süre sonra video izlemeye ihtiyacın kalmayacak sürekli proje yaparak gelişeceksin. Başka sorun olursa çekinme sor. Ama Python ile başla diyenleri de dinleme. Herkes öğrenmiş Python ile başlanır diye ama alakası yok.

Hayır. Çünkü Python çok basit olduğu için o dil sana zahmetli gelicek. JavaScript gibi dillerden başlayıp ona geçmen daha mantıklı olabilir dediğine göre ama Python ile olmaz.

Oyun programlamak çok zahmetli bir iş sana en başından söyleyeyim çünkü her şeyi ile sen uğraşmak zorundasın veya birisini tutucaksın ona yaptıracaksın. Mesela müzikleri, tasarım vs.

Bu arkadaş doğru söylemiş. Python'u her şeyi yapabilir diye yorumluyor insanlar ama çok yanlış bir düşünce. Evet pratikte yapar. O zaman niye diğer dillere ihtiyacımız var? Python'u çoğunlukla veribilimi, yapay zeka, istatistik için kullanırsın.
Python başlangıç dostu bir dil ama ne yapacağına bağlı. Syntax'i çok basit olduğu için diğer dillere hemen adapte olamazsın. C++ öğrenip Python'a geçmek farklı, Python'dan C++'a geçmek farklı.

Python başlangıç dostu bir dil ama ne yapacağına bağlı. Syntax'i çok basit olduğu için diğer dillere hemen adapte olamazsın. C++ öğrenip Python'a geçmek farklı, Python'dan C++'a geçmek farklı.

Şu an için Python ile başlayıp C++ e geçmeyi düşünüyorum. Çünkü geçen haftalarda gelen yorumlar doğrultusunda başlamıştım şimdi bu dili yarım bırakıp farklı bir dile geçmek doğru olur mu bilmiyorum. Şu anda henüz başlardayım ama üniversite için not hesaplama programı, vücut kitle indeksi hesaplama programı, kök bulma programı, bir de göstermelik kullanıcı girişi programı yaptım. Bilmiyorum 1 hafta için iyi midir? Değerli fikirleriniz için de teşekkür ediyorum bu arada bana vermek istediğiniz farklı bir öneri, tavsiyeniz varsa farklı görüşlere açığım.

Şu an için Python ile başlayıp C++ e geçmeyi düşünüyorum. Çünkü geçen haftalarda gelen yorumlar doğrultusunda başlamıştım şimdi bu dili yarım bırakıp farklı bir dile geçmek doğru olur mu bilmiyorum. Şu anda henüz başlardayım ama üniversite için not hesaplama programı, vücut kitle indeksi hesaplama programı, kök bulma programı, bir de göstermelik kullanıcı girişi programı yaptım. Bilmiyorum 1 hafta için iyi midir? Değerli fikirleriniz için de teşekkür ediyorum bu arada bana vermek istediğiniz farklı bir öneri, tavsiyeniz varsa farklı görüşlere açığım.
1 Hafta için gayet iyi ama daha başındasınız yani geçseniz bir sorun olmaz. Emin olun millet 3-5 ay sonra bile alan değiştirebiliyor. Size önerim pratik, pratik, pratik. Siz şuan Python öğreniyorsunuz ama bırakacaksınız yani sizin öğrenmeniz gereksiz. Direkt olarak C++ geçiş yapın. Ders izlerken tam anlamadıysanız anlayana kadar izleyin. Baktınız olmuyor YouTube'da her türlü anlatan vardır o konuyu oradan izleyin.

1 hafta için gayet iyi ama daha başındasınız yani geçseniz bir sorun olmaz. Emin olun millet 3-5 ay sonra bile alan değiştirebiliyor. Size önerim pratik, pratik, pratik. Siz şu an Python öğreniyorsunuz ama bırakacaksınız yani sizin öğrenmeniz gereksiz. Direkt olarak C++ geçiş yapın. Ders izlerken tam anlamadıysanız anlayana kadar izleyin. Baktınız olmuyor YouTube'da her türlü anlatan vardır o konuyu oradan izleyin.

Udemy de C++ için önerdiğiniz bir kurs var mı?

Udemy de C++ için önerdiğiniz bir kurs var mı?
İngilizcen ne durum da? Eğer ki videoların %60-65'ini anlarım dersen İngilizce atayım daha etkili olur. Beğenmesen bile 30 gün içinde iade edebilirsin (karta iade edersen bankaya göre gelir. dersen ki udemy bakiyeme gelsin anında geliyor) Türkçe kurs bakarsın olmadı. Bu sanırsam normal C++ kursu. Beginning C++ Programming - From Beginner to Beyond

Bu ise oyun için:

İngilizcen ne durum da? Eğer ki videoların %60-65'ini anlarım dersen İngilizce atayım daha etkili olur. Beğenmesen bile 30 gün içinde iade edebilirsin (karta iade edersen bankaya göre gelir. Dersen ki Udemy bakiyeme gelsin anında geliyor) Türkçe kurs bakarsın olmadı. Bu sanırsam normal C++ kursu. Beginning C++ Programming - From Beginner to Beyond

Bu ise oyun için:

Türkçe kurs anlamam açısından daha iyi olacaktır kelime bilgim var fakat cümle birleştirmelerde sıkıntı yaşayabiliyorum bu kursu inceleyeceğim.teşekkür ederim yardımınız icin. 0 dan başlayıp öğretiyor değil mi? Bilgisi olanlar için pekiştirme değildir umarım.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı