Yazılıma başlarken nelere dikkat edilmeli?

Ben arkadaşa Pythonun artık kullanılmıyor olması kısmında pek katılmıyorum. Günden güne Python kullanımı en çok artan yazılım dili olduğunu bizzat görüyorum. Sonsuz kütüphanesi ile yazılımı oldukça kolaylaştırıyor ve özellikle bilimsel alanlarda Github gibi yerlerde açık kaynaklı olarak sürekli bir kütüphane paylaşımı yapılıyor. Kendi alanımdan örnek verecek olursam, kullandığım bütün programlar Python ile kodlanıyor (önceden Fortran olanlar yeni sürümlerinde Python a geçiş yapıyor). Bütün programlarda python consol mevcut ve yapay zeka, makine öğrenmesi ve veri analizi gibi çok önemli alanlarda bir çok makale yayınlanıyor. Python savunucusu gibi yazdım ama sadece arkadaşın Python çok sık kullanılmıyor demesine karşılık olarak, doğru olduğunu düşündüğüm bilgiyi paylaşmak istedim. Ek olarak, bir çok Python dışı dilleri kullanan arkadaşlarım, kodlarını Python ile hızlıca yazıp sonrasında diğer dillere, uygulamalar/kodlar kullanarak çeviriyorlar.
@özgün deniz

Artık kullanılmıyor gibi ifadem olmadı, dediğimde yanlış anlaşılmış böyle önemli bir konuda daha açık ve anlaşılır yazmam gerekiyor bunun için kusura bakmayın ancak Günümüz de universiteler de C den başlıyor. Buna değinmek istemiştim ve yine dediğim gibi böyle bir konuda daha dikkatli olmam gerekirdi.

Son düzenleme:
Düşünmeden python'dan girin derim ama oyun geliştiriciliği üzerine yoğunlaşmak istiyorsanız C++/C# öğrenmenizi öneririm. Temel seviyede Python bilmek işin matematiğini belki biraz kavramanızda yardımcı olacaktır.
Oyun geliştirme aşamasında C++/C# ikilisinin yanı sıra kullandığınız oyun geliştirme motorunun da kullanımı konusunda uzmanlaşmanızı öneririm.
Bunun yanı sıra eğer işin matematik kısmı ile ilgilenecekseniz Python üzerinde yoğunlaşın.
Veri bilimi, iş zekası yazılımları, karmaşık hesaplamalar, veritabanı yazılımları (SQL ile entegre kullanabilirsiniz.) makine öğrenmesi ve deein öğrenme konusunda Pythondan şaşmayın derim.

Anlamadım ağabey kısacası kursta gösterilenle yetinme kendin üzerine koy diyorsun.
22 yasındayım birkaç ay sonra 23'e gireceğim herhangi bir şeye geç kalma durumum yok değil mi? Değerlendirme yapar mısın?

Ya o kursta yapılan şeyin değişik varyasyonlarını da. Hiçbir şey için geç değil, çalıştığım yerde 27 yaşında yazılım öğrenmeye başlamış biri var gayet iyi durumda.
Mesela burada 3 sutundan oluşan bir tablo var adam kursta bunu yaptıysa sen 4 sutunlusunu dene.

1669836263539.png

Ya da atıyorum.

1669836338751.png

Böyle bir tablo yapmayı dene. Bu sayede farklı şeyler öğrenirsin hem de öğrendiklerin aklına daha çok kazınır.

Ya o kursta yapılan şeyin değişik varyasyonlarını da. Hiçbir şey için geç değil, çalıştığım yerde 27 yaşında yazılım öğrenmeye başlamış biri var gayet iyi durumda.
Mesela burada 3 sutundan oluşan bir tablo var adam kursta bunu yaptıysa sen 4 sutunlusunu dene.

Eki Görüntüle 1589449

Ya da atıyorum.

Eki Görüntüle 1589450

Böyle bir tablo yapmayı dene. Bu sayede farklı şeyler öğrenirsin hem de öğrendiklerin aklına daha çok kazınır.
Ağabey çok teşekkür ederim. Sorum olursa yine etiket atıp sorsarım. Sağ ol var ol🤝

10 gün sonra askere gideceğim 1 ay yokum elini hızlı tut :)
Acelem yok ağabey, geldikten sonra da sorarım sıkıntı yok :)
ha bak şimdilik şunu sorabilirim algoritmada matematiğin önemi çok mu?
dgsden lisansa geçiş yapacağım bir yandan da matematik çalışıyorum şu sıralar aklımda böyle bir soru var hatta algoritmaya çalışıyorum demıstım ya ara verdim matematikte belli bir seviyeye geleyim tekrar başlarım sen ne dersin?

Acelem yok ağabey, geldikten sonra da sorarım sıkıntı yok :)
Ha bak şimdilik şunu sorabilirim algoritmada matematiğin önemi çok mu?
DGS'den lisansa geçiş yapacağım bir yandan da matematik çalışıyorum şu sıralar aklımda böyle bir soru var hatta algoritmaya çalışıyorum demıstım ya ara verdim matematikte belli bir seviyeye geleyim tekrar başlarım sen ne dersin?

Ya matematiğin doğrudan bir etkisi yok yani algoritma kurarken integral, türev kullanmıyorsun ama analatik düşünme gibi konularda matematiği iyi insanların daha iyi işler çıkarttığı gözlemlenmiş. Hani sayılsal zeka, sözel zeka gibi şeyler var ya işte sayısal zekanın programlamaya olumlu etkisi olduğu söyleniyor.

Ya matematiğin doğrudan bir etkisi yok yani algoritma kurarken integral, türev kullanmıyorsun ama analatik düşünme gibi konularda matematiği iyi insanların daha iyi işler çıkarttığı gözlemlenmiş. Hani sayılsal zeka, sözel zeka gibi şeyler var ya işte sayısal zekanın programlamaya olumlu etkisi olduğu söyleniyor.
Tamamdır, teşekkür ederim ağabey yine sorum olursa etiket atarım🤝

PID gibi kontrol algoritmaları kurarken ne kullanılıyormuş git bir bak. En basitinden.

Yeni konular

Geri
Yukarı