Yazılıma hangi dilden ve nereden başlanmalı?

Hergün açılan fix konu.
Önce araştırmasını öğrenin. Buraya yazaraktan olmaz. Zaten konu açarken daha önce açılmış konular gözüküyor neden oraya bakmıyorsun? Hani özel bir alanda belirtmemişsin. mesela web, oyun, mobil, masaüstü gibi alt konularından hangisini ilgini çekiyor belirtmemişsin. Buradaki herkes farklı şeyler söyler. Bende A dilinden başla B, C, D ... Z ye kadar öğren diyim. Olmaz böyle. İşe önce araştırmakla başla. İlgi alanını keşfet. Hani bu sadece tek konu olmak zorunda değil. Ben mobil, oyun, web alanıyla ilgileniyorum. Sende öyle yapabilirsin mesela. Ne ilgini çekiyor. Onu bul. Daha sonra google ile bu konudaki makaleleri, blog yazılarını, videoları vs izle.

Sakın kolay diye Python dan başlama. Ben öyle yaptım ve C++'a geçince zorlandım. C veya C++ dan başla.
Python kodları.
1617172348649.png

C++ kodları.
1617172453515.png

1617172481327.png

Eski C++ kodları öğretenlerden de uzak dur. Bence C++ dan başla. Aksi taktirde sonra zorluk çekersin.

C ile yazılımı öğrendiğin zaman çoğu şeyi halletmiş olursun. C ile yazılım yazmak; bilgisayarin dilini anlamana yardımcı olacak. Sonra ister Python ister Java ister GO yaz fark etmez.

Python öğrendikten sonra cye geçebilirsin. Çünkü C ile hem C++ hem de C# altyapısını alırsın. Python ile de algoritma mantığını kavrayabilirsin.

C ile yazılımı öğrendiğin zaman çoğu şeyi halletmiş olursun. C ile yazılım yazmak; bilgisayarin dilini anlamana yardımcı olacak. Sonra ister Python ister Java ister GO yaz fark etmez.

Aynen hocam. Bizi de Üniversitede C ve Java ile başlattılar. Şu an başka bir dil öğrenirken zorluk yaşamıyorum. En büyük örneği Dart olabilir. Öğrenirken 1 haftamı almadı. Kalan vakti de frameworkler için harcadım.

Aynen hocam. Bizi de Üniversitede C ve Java ile başlattılar. Şu an başka bir dil öğrenirken zorluk yaşamıyorum. En büyük örneği Dart olabilir. Öğrenirken 1 haftamı almadı. Kalan vakti de frameworkler için harcadım.
LISP gibi diller harici bence bütün dilleri rahatlıkla öğrenmenin temeli C ve C++ diye düşünüyorum. Bizde bu kombinasyon ile öğretmişlerdi. Zorluk yaşadığım bir dil olmadı. ( Haskell ve LISP hariç :D )

Yeni konular

Geri
Yukarı