Yazılıma ve dillere nereden başlanmalı?

Aduketci Emre

Centipat
Sıfırdan yazılıma başlamak istiyorum da gelecekte ek iş veya hobi olarak yapmak istiyorum.İlgimde var.İngilizce seviyem iyi.Yazılım dili öğrenmek için hangi dilden başlanmalı yada sıfırdan başlayacak biri nereden başlamalı? Unreal Engine C++ kullanıyormuş diye duydum. C++ mı öğrenmeliyim? Yada nereden başlamalıyım yazılıma?

Bence Unreal Engine kullan bende bu işlerle biraz uğraşıyorum öneririm geçen 1200 TL'lik paket 0 TL olmuştu Epic Games'te yani güzel fırsatlarda var. Ama gerçekten biraz İngilizce istiyor.

Öncelikle algoritma ögrenmeniz gerek,eger biliyorsanız ben c# ile başladım açıkçası çok da zor bir dil degildi benim ögrendiklerim

Sıfırdan yazılıma başlamak istiyorum da gelecekte ek iş veya hobi olarak yapmak istiyorum. İlgimde var. İngilizce seviyem iyi. Yazılım dili öğrenmek için hangi dilden başlanmalı ya da sıfırdan başlayacak biri nereden başlamalı? Unreal Engine C++ kullanıyormuş diye duydum. C++ mı öğrenmeliyim? Ya da nereden başlamalıyım yazılıma?

Aslında ne iş yapacağına bağlı hedeflerin neler ama genelde aşağıdaki dilleri öğrenmende fayda var. Bu dilleri öğrendikten sonra bilgisayar görüşü görüntü işleme derin öğrenme makine öğrenmesi gibi yapay zeka işlerinde kendini geliştir.

1. C
  2. C++
  3. C#
  4. Java
  5. Python

Direkt olarak yazılıma başlaman senin için yanlış olur. Temelden alman gerekir. Algoritma nedir, akış şeması nedir gibi temel soruların ve sorunların cevabını öğrenmende fayda var. Sonrasında tam olarak ne yapmak istiyorsun bu sorunun cevabını ver kendine. Verdiğin cevaptan sonra veritabanı öğrenmeni de tavsiye ederim. Yöneleceğin alana göre iyi ya da başlangıç seviyesine kadar ilerletmen gerekir.
Bütün bunları hallettikten sonra hangi platform istiyorsan o dillerde geliştirmeye başla kendini ve paralelinde c# ta yazmaya başlayabilirsin. Cross platform desteği geldi. Sonrasında c++ ve python ile ilerleyebilirsin. En nihayetinde istediğin dile geç ve gerçek projeler üretmeye başla.

Son düzenleme:
Öncelikle algoritma, programlama mantığı, donanım ve yazılım etkileşimini öğrenmeniz gerekiyor.

Sonra amacınız doğrultusunda bir dil seçip başlayın.

Sıfırdan yazılıma başlamak istiyorum da gelecekte ek iş veya hobi olarak yapmak istiyorum.İlgimde var.İngilizce seviyem iyi.Yazılım dili öğrenmek için hangi dilden başlanmalı yada sıfırdan başlayacak biri nereden başlamalı? Unreal Engine C++ kullanıyormuş diye duydum. C++ mı öğrenmeliyim? Yada nereden başlamalıyım yazılıma?
Başta small basic, python ile temellini sağlam atın. Oyun kodlamaya hemen başlamayın içinden çıkamazsınız.
Bir Udemy kursu alarak başlayabilirsin. Gelen yorumlara ve verilen puana göre bir kurs satın al, beğenmezsen iade edebilirsin. En azından yapıp yapamayacağını anlarsın, istedikten sonra yapılmayacak bir şey değil.
Udemy kursunu şahsen önermem. Learn to Code - for Free | Codecademy 'den ister ücretsiz ister ücretli bir şekilde deneme öğrenme yolu ile öğrenmek daha faydalı en azından ezberde değil akılda kalır.

Yeni konular

Geri
Yukarı