Yazılıma Nasıl Başlanır?

onurkral14

Kilopat
Daha fazla  
Dün düşündüm ve PC başında boş boş oyun oynamak yerine kendimi geliştirmeliyim dedim. Biraz araştırdım, baktım ama beni tatmin etmedi ve bende konu açayım dedim. Biraz Udemy' de dolandım kurslara baktım ama hangisinden başlamam gerektiğini bilmiyorum, herkesin kafasından başka bir şey çıkıyor.

Benim bir arkadaşım bilgisayar mühendisliği okuyor, birgün böyle bir konu açıldı ve kendisi ders almanın şart olduğunu düşünüp kitaplar ile desteklenmeli demişti. Sanırım ders almak önemli bir faktör gibi duruyor.

Dün düşündüm ve PC başında boş boş oyun oynamak yerine kendimi geliştirmeliyim dedim. Biraz araştırdım, baktım ama beni tatmin etmedi ve bende konu açayım dedim. Biraz Udemy' de dolandım kurslara baktım ama hangisinden başlamam gerektiğini bilmiyorum, herkesin kafasından başka bir şey çıkıyor.
Yazılım bir nevi bilgisayar ile yazılı sohbet etmek olduğu için, bilgisayarın dilinden anlamak için öncelikle işlemci, ram, ekran kartı vs. nasıl çalışır? Ne işe yarar? Anlamalısın. Bununla ilgilili bir sürü makale ve içerikler mevcut internette...
Daha sonra Algoritma nedir, input ve output nedir? Diye temel şeyleri okuyarak ve dinleyerek öğrendikten sonra, gönlüne göre bir dil seçip başla. Güçlükle karşılaşınca da gözün korkmasın!

Araştır bunları mesela.
1. Bit nedir? Ne işe yarar?
2. CPU nedir? Ne işe yarar?
3. RAM ve CPU'nun ilişkisi?
4. Mantık nedir? (Matematiksel olarak)

Üniversite okumuyorsan önce bir üniversiteye git (gitmeden de yazılımda iyi olan var ama işte diploma soruyorlar).
Bilgisayar mühendisliği, yazılım oku tabii bunlar yaşın ve imkanın varsa yok ben daha kısa zamanda olsun diyorsan 2 yıllık oku programcı ol.

Ben programcıyım sana yazayım bize sırayla ne öğrettiler sen istersen bu şekilde kendine bir yol haritası çiz.

HTML ve CSS, C, C++, C#, internet programcılığı, ağ temelleri, veritabanı, mobil programlama(xamarin ile).
Bunların yayında İngilizceni geliştir kaynakların çoğu ingilizce çünkü.

Birde her seneydi galiba en çok kullanılan diller diye liste yayınlanır o listeyi bul oradan da fikir edin C, C++, C# bir ara 4 ve 5. sırada falandı.

Dilerin hangi alanda ne işe yaradığını öğren oyun geliştirmek istiyor isen bambaşka bir dil gerekebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Üniversite okumuyorsan önce bir üniversiteye git (gitmeden de yazılımda iyi olan var ama işte diploma soruyorlar).
Bilgisayar mühendisliği, yazılım oku tabii bunlar yaşın ve imkanın varsa yok ben daha kısa zamanda olsun diyorsan 2 yıllık oku programcı ol.

Ben programcıyım sana yazayım bize sırayla ne öğrettiler sen istersen bu şekilde kendine bir yol haritası çiz.

HTML ve CSS, C, C++, C#, internet programcılığı, ağ temelleri, veritabanı, mobil programlama(xamarin ile).
Bunların yayında İngilizceni geliştir kaynakların çoğu ingilizce çünkü.

Birde her seneydi galiba en çok kullanılan diller diye liste yayınlanır o listeyi bul oradan da fikir edin C, C++, C# bir ara 4 ve 5. sırada falandı.

Dilerin hangi alanda ne işe yaradığını öğren oyun geliştirmek istiyor isen bambaşka bir dil gerekebilir.
Denize bi girsinde, ister kurbağalama ister sırt üstü yüzsün. Ama önce bi ıslansın bakalım. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarıda metodolojiden bahsedilmiş iyi hoş da keşke bir kişi hangi alan üzerinde ilerlemek istediğinizi sorsaydı. Gerçi hemen her platformda temeller benzer. C/C++ öğrenip mantığı iyice kavradıktan sonra istediğiniz alanda ilerlersiniz. WEB/Masaüstü Programcılığı/Front End Development

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı