Yazılıma yeni başlayan biri hangi dil ile başlamalı?

zigzby00

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, ben yazılım öğrenmek istiyorum ama hangi dil ile başlayacağımı bilmiyorum. İleride yapay zeka ve uygulama yapmak istiyorum sizce hangi dil ile başlamalıyım?

Herhangi bir dille. Programlama nedir? Bilgisayar nedir? Nasıl çalışır? Yazılan uygulamalar nasıl çalışır? Temel programlama konseptleri nedir? gibi soruların yanıtlarını aldıktan sonra istediğin dille baslayabilirsin. Hatta bu soruların yanıtlarını öğrenirken senkronize olarak istediğin dili de öğrenebilirsin.

Programlama da dil araçtır, olayı amacımız olan ürünü ortaya çıkartmak için kullanacağımız bir tool/araç olmaktan fazlası değildir. Dolayısıyla dillere fazla anlam yüklemek ve saplanıp kalmak yerine belirlediğin alana yönelik araştırma yapmalısın ve alana uygun dil seçmelisin. Prolog mesela yapay zeka alanında mantığı kavraman için iş görebilir. Yapay zeka istiyorsan matematik öğrenmelisin bu arada. Araştırma yapmadan gelişme olmaz.

Merhaba, ben yazılım öğrenmek istiyorum ama hangi dil ile başlayacağımı bilmiyorum. İleride yapay zeka ve uygulama yapmak istiyorum sizce hangi dil ile başlamalıyım?

Hocam amacınız ne onu belirlemeniz lazım yani amacınız tam olarak yazılımcı olmak ise fark etmez amacınız site yapmak ise HTML'den başlarsınız fakat uygulama yapmak isterseniz Java veya C++'dan başlarsınız(ben Java'dan başladım ) yani size bağlı kısaca.

Hocam amacınız ne onu belirlemeniz lazım yani amacınız tam olarak yazılımcı olmak ise fark etmez amacınız site yapmak ise HTML'den başlarsınız fakat uygulama yapmak isterseniz Java veya C++'dan başlarsınız(ben Java'dan başladım ) yani size bağlı kısaca.
Belirtmiş zaten Mehmet Akif. AI istiyorum diyor.

Geri
Yukarı