Hangi dil ile yazılıma başlanmalı?

Daha fazla  
Yazılıma başlayacağım. Ege bilgisayar kazandım. Hazırlık okuyacağım sonra ilk sene Python dersleri var. Sizce hangi dille başlayayım? C# düşünüyorum ama bir tanıdığım da JavaScript demişti. Hangisine başlayayım ve bildiğiniz ücretsiz ders var mıdır?

Yazılıma başlayacağım. Ege bilgisayar kazandım. Hazırlık okuyacağım sonra ilk sene Python dersleri var. Sizce hangi dille başlayayım? C# düşünüyorum ama bir tanıdığım da JavaScript demişti. Hangisine başlayayım ve bildiğiniz ücretsiz ders var mıdır?
Dil öğrenimi amaca yönelik olmalıdır. Öncelikle ileride çalışmak istediğin alanı belirleyip ona göre bir yol haritası seçmen daha doğru olur.

Amacınıza bağlı. Yanıtlarsanız önerebilirim

Java veya c++ bence

En kolay dil Python şu devirde, fakat hız olarak diğerlerine göre yavaş bir dil.
Ne alanına yönelmek istediğine göre programlama dili önerileri değişir, öncelikle ne alanına yönelmek istediğini öğrenmen daha iyi olur.

Ben şöyle söyleyeyim üniversitede ben yazılım okuyorum ve hemen hemen aynı mesleği diyebilirim hayatımın her noktasında var çünkü en kolaydan veya en zordan başlaman gibi bir durum söz konusu değil tamamen geleceğin alanla ilgili bir başlangıç yapman lazım yani ben şu alanda geliştirmek istiyorum veya ben bu alanda bir şeyler üretmek istiyorum diyorsan o alan her ne ise o dili öğrenmen gerekiyor mesela ben başladığım zaman etrafındaki insanların hepsi Python çok iyi bir başlangıç dediler fakat ben buna katılmıyorum o zamanlar yazılım hiç bilmiyordum sonra şunu düşündüm C++ zor bir dil ve bunu öğrendiğim zaman iki tane daha dilin kilidini açmış olacaktım. C + C Basic. Ben de o yüzden böyle başladım çok çok zor olmuştu zamanında fakat hemen hemen en zor dillerden biriyle başlayınca diğer diller daha kolay geliyor belki de egonu tatmin ettiği için daha kolay geliyordur bilmiyorum. Şu an üçüncü sınıfa geçtim fakat aklımın yetmediği yani 4-5 yaşımdan beri bilgisayar ile içiçeyim. Sadece okumakla yetinmedim ben yıllar önce freelance sektörüne girdim o zamanlar bu işten aylık bin lira iki bin lira kazanıyordum şu an ise öğrenciyim 3. sınıfa geçmeme rağmen ayda 23500 ile 34500 lira arası paramı kazanıyor aileme hiç yük olmuyor tüm yatırımlarım biriklimlerim hayatımı kendim yönlendiriyorum. Bu yaşta bu kadar kazanıyorum çünkü hayatımı adamıştım yaşın seninde henüz genç ise freelance sektörüne adım atmanı da isterim. Tamamen öğrenmene hiç gerek yok yarsını öğren küçük işler yap tatmin et kendini freelance sektöründe bir adın bir ünvanın olsun ve paranı yavaş yavaş arttır ben ilk işlerimde 50 lira 100 lira kazanıyordum. Maksimum işim 500 liraydı. Şu an ise başlangıç fiyatım 3000 lira maksimum fiyatım 7200 lira. İş yaptıkça profilim büyüyor yorumlarım artıyor sektörde bir adım var bir ünvanım var bu yolda bana çok destek oluyor hem de geleceğim inşaa ediyorum. Bunları yapmanı gönülden isterim. İnan bir gün çok farklı noktalara gelebiliyorsun hocam. Umarım bu yolda karşına hiç engel çıkmaz ve güzelce tüm dilleri öğrenir projeler yapar hazır kodlarını hayata geçirirsin.

Geri
Yukarı