Yazılımcı için Ubuntu öğrenmek

macOS gibi. Macod ogrenmek, islerinde avantaj saglar.

Peki birkaç sorum daha var elemantaryos hakkında. Mesela Windows'ta yapabileceğim fakat elemantaryde yapamayacağım neler var? Mesela ben reactjs developer olarak çalışıyorum. Nodejs gibi teknolojileri kullanabiliyor muyum? Kusura bakmayın hiç bilgim yok bu konud.

Merhabalar arkadaşlar,
Bilgisayar mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Windows'tan sıkıldım ve bu sıralar kendimi geliştirmek yerine hep oyun oynamaya başladım. Ubuntu'ya geçerek bu anlamsız oyun sevdamdan zor yoldan olsa da vazgeçmek istiyorum. Böylelikle hem Ubuntu öğrenmeye başlayacağım hem de oyun sevdamı bırakmayi planlıyorum. Fakat sizce bir yazılımcı için Ubuntu ne kadar değerli, öğrenmem iş hayatımda işime ne kadar yarar? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...

Bence yazılımcı olarak bir OpenSUSE tumbleweed GNOME 40 kurmanız sizin için daha rahat olacaktır.

ElemetaryOS öğrenmem gelecekteki iş ilanları için bir avantaj sağlar mı peki?
Elementary zaten Ubuntu tabanlıdır. Saf Ubuntu'da, özellikle LTS olmayan sürümlerde bug olabiliyor. Ubuntu tabanlı ve (bence) başlangıç için en iyi dağıtım Mint'tir. Elementary de kullanabilirsiniz tabi. Güzel dağıtımdır.

Peki birkaç sorum daha var elemantaryos hakkında. Mesela Windows'ta yapabileceğim fakat elemantaryde yapamayacağım neler var? Mesela ben reactjs developer olarak çalışıyorum. Nodejs gibi teknolojileri kullanabiliyor muyum? Kusura bakmayın hiç bilgim yok bu konud.

NodeJS var galiba; How To Install Node.js on Ubuntu 18.04 | DigitalOcean.
Öyle programları kullanmakta uzman değilim ama;
-> Photoshop için GIMP var,
-> Anime kızları gerçektir dememizi sağlayan Krita adında proffesyonel çizim programı var,
-> VFX, CGI için Blender 3D var,
-> Office alternatifi olarak LibreOffice ve OpenOffice var,
-> Video düzenleyici olarak Kdenlive çok başarılı ve ben de sürekli kullanıyorum,
-> C, C++, Python, Java gibi popüler dillerden kodlama yapabilirsin,
-> Unity 3D, Unreal Engine, Godot gibi oyun motorları var.

C# dili için seçenekler var, Rider gibi ama paralı.
Eclipse'de de C# var dediler lakin ben C ve C++ IDE'sini gördüm.

Yazılımcı olmak istiyorsan, İngilizce'ni geliştirmen önemlidir.

Son düzenleme:

"Exe" dosyalarını çalıştıramazsın. "Wine" ile çalıştırsan bile verimli olmaz. Çoğu program Linux'u desteklemez.

"Exe" dosyalarını çalıştıramazsın. "Wine" ile çalıştırsan bile verimli olmaz. Çoğu program Linux'u desteklemez.

Yani aslında bu bahsettiğiniz programlar içinde VS Code, Android Studio gibi programlar yoksa sorun değil. Sadece şunu merak ediyorum. Bir web ve Mobile developer olarak Windows'ta yapıp Linux'ta yapamayacağım ne var acaba.

@BeratOzturk Kurumsal alanda daha çok Redhat, Suse Linux Enterprise, Centos, Oracle ve Debian vb gibi dağıtımlar tercih edilir.

Amaç sadece yazılım geliştirmek ise herhangi bir Linux dağıtımı işinizi görecektir teorik olarak.

Geri
Yukarı