Yazılımcı olarak nasıl gelişilebilir?

Şu devin yapay zeka software engineer i gördükten sonra insanların hala yazılım konuşmaları garibime gidiyor
Dostum amiyane tabir ile söyleyeceğim İnsanoğlu arabayı icat etti diye Atı kullanmayı bırakmadı at arabasını kullanmayı bıraktı. Buradaki sözün özünü anlarsın umarım, anlamazsan onuda açıklarım. iyi günler dilerim.

Dostum merhaba, öncelikle bu alanda merakının olması ve kendini geliştirme isteğinden dolayı tebrik ederim. Ben Elektrik ve Elektronik Müh. mezunuyum ve yazılım ile aktif iş hayatımda uğraşıyorum o yüzden yaptıklarım ile ilgili bilgi vermek ve birkaç tavsiyede bulunmak isterim.

Aktif olarak otomasyon yazılımı, mikrodenetleyici programlama ve donanım tasarımı ile uğraşıyorum. SCL ya da ST olarak adlandırılan dili kullanıyorum temelinde C# var bu dilin. Arduino gibi kartları kullanırken C++, C dillerini kullanıyordum. Bu dilleri öğrenirken udemy, youtube, btk gibi kaynaklardan öğrenmeye çalıştım.

Şimdi sana tavsiye ettiklerim kısmına geçeyim. Biz yazılımcıların pek çok alanda faaliyeti bulunmakta bunlara örnek verecek olursam;
-Web tasarımı
-Oyun geliştirme
-Gömülü sistemler
-Mobil uygulama geliştirme
-Siber güvenlik
-Yapay zeka
- Veri yönetimi ve depolama
gibi alanlarda çalışıyoruz öncelikle sen hangi faaliyet alanında uzmanlaşmak ve kendini geliştirmek istediğine karar vermen gerekiyor. Buna karar verdikten sonra bir yazılımcının en sağlamlaştırması gereken yönü Algoritma kurabilme ve geliştirebilme olması lazım. Yazılım diiline gelecek olursam temel yazılım fonksiyonları olan karar ve döngü yapılarının çalışma mantığını anladıktan sonra örnek olarak IF, ELSE, FOR vb yapılarının mantığını anladıktan sonra dil öğrenme konusunda çok büyük bir problem yaşamazsın. Dillerin temel çalışma yapısı birbirine benzerdir. Sadece isim noktalama gibi durumları değişir bunlarıda birkaç video serisi izleyerek hızlı bir şekilde anlayabilirsin. Ama yine özellikle Algoritma kısmının altını çizeceğim kesinlikle kendini algoritma kurma ve geliştirme kısmında ilerletmen gerekiyor. Eğitim konusuna gelecek olursam sertifika benim için önemli CV doldururken görünsün diyorsan udemyde çeşitli güzel eğitimler var. Fakat bu konuda en zengin içerik ciddi anlamda youtube da oldukça fazla bulunuyor ve ücretsiz olarak yararlanabilirsin. BTK'da her eğitim ciddi anlamda katkı sağlamıyor ama hem ücretsiz hem sertifika alabiliyorsun sınav sonucunda btk'ya da bak derim. Yukarıda bahsettiğim faaliyet alanlarını kesinlikle araştırmanı tavsiye ederim. Karar verdikten sonra yine üzerine konuşabiliriz.
Öncelikle bu kadar uzun yazıp sorunumu çözmek için yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim. Ben de aynı senin anlattığın gibi bu işlerde kalmak istiyorum sürekli, beni mutlu eden iş bu. Yazdığın bölümleri az çok biliyorum ama hayatta çok kararsız biri olarak bu kararı vermek benim için çok zor. Şu an için aklımda oyun geliştirme, siber güvenlik ve veri bilimcilik var. Üzerinde çok durduğun "Algoritma" hakkında ise ekstra önem vereceğim. Şu an 1. senem olmama rağmen Algoritma dersimiz var. Hatta bölümdeki en fazla krediye sahip ders. Biraz karmaşık geliyor ama ekstra düşeceğim bu konu üzerine. Sertifika benim için fazla bir önem taşımıyor. Daha önce de konuştuğum kişilerin birkaç global sertifika dışında diğerlerinin (udemy vb.) önem taşımadığını söylemişti. Youtube'da bahsettiğin bu videoların playlist halinde veya örnek amaçlı video paylaşabilir misin? İngilizcem A2 seviyesinde olduğu için ileri düzey eğitim videolarını izleyemeiyorum. BTK hakkında dediklerini dikkate alıp, izleyeceğim. Tekrardan teşekkür ederim yardımcı olduğun için.

Öncelikle bu kadar uzun yazıp sorunumu çözmek için yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim. Ben de aynı senin anlattığın gibi bu işlerde kalmak istiyorum sürekli, beni mutlu eden iş bu. Yazdığın bölümleri az çok biliyorum ama hayatta çok kararsız biri olarak bu kararı vermek benim için çok zor. Şu an için aklımda oyun geliştirme, siber güvenlik ve veri bilimcilik var. Üzerinde çok durduğun "Algoritma" hakkında ise ekstra önem vereceğim. Şu an 1. senem olmama rağmen Algoritma dersimiz var. Hatta bölümdeki en fazla krediye sahip ders. Biraz karmaşık geliyor ama ekstra düşeceğim bu konu üzerine. Sertifika benim için fazla bir önem taşımıyor. Daha önce de konuştuğum kişilerin birkaç global sertifika dışında diğerlerinin (udemy vb.) önem taşımadığını söylemişti. Youtube'da bahsettiğin bu videoların playlist halinde veya örnek amaçlı video paylaşabilir misin? İngilizcem A2 seviyesinde olduğu için ileri düzey eğitim videolarını izleyemeiyorum. BTK hakkında dediklerini dikkate alıp, izleyeceğim. Tekrardan teşekkür ederim yardımcı olduğun için.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bıraktığım bu linkte temel seviyede anlatılıyor. Ama senin bunu BTK üzerinde Zafer Cömert Hocanın dersleride var c# kullanarak hem kodlayıp hem algoritma tasarımı üzerinden anlatıyor. Bu şekilde ki eğitimeleri görmeye ihtiyacın olacak. Mümkün oldukça yazılım alanında fazla kişi izlemelisin yotubeden biraz araştırma yaptıktan sonra güzel derslerde bulacaksın. Türkçe kaynak olarak yine çok olmasada yeterli kaynak var temel ve orta seviye için. Yine bir yardıma ihtiyacın olduğunda belirtebilirsin. İyi günler dilerim, sevgilerle kalın..

Bu anlamda bir iş alanı geniş mi? Veri bilimcisi, yapay zeka olarak kendimi geliştirmek istiyorum ancak staj yaptığım yerdeki mentörüm bu alanlar çok kısıtlı diyerek piyasada iş yapmak için java öğrenmeye teşvik ediyor. Bu konuda düşünceleriniz nedir?

Veri bilimi zor bir alan olduğundan herkese hitap etmiyor. İşi az yapan olduğundan talep çok. Veri biliminin önü oldukça açık. Mentör hocanız Türkiye için konuşmuş olabilir.

Türkiye'de önü şu an açık olmasa da yapay zekânın hayatımıza girmesiyle 10 seneye öne çıkacak ülkemizde. Hatta daha kısa sürede de olabilir.

En kötü SPSS ve R öğrenip istatistiksel danışmanlık veya anket smilasyonu yaparak bile çok ekmek yersiniz.

Bana sorarsanız ben temel düzeyde Java biliyorum ama ben kendimi R üzerinden geliştirdim, orası daha rahat geliyor. En azından Java kullanmaya ihtiyacım kalmıyor. Siz yine mentör hocanıza kulağınızı verin. Ben de sizin gibi öğrenciyim. Eksiklerim olabilir o yüzden yanlış da yönlendirmeyeyim.

@Berkayy7 bölümün en başından başlayıp derslerinize odaklanın. Zaman geçtikçe ne yapmak istediğinize karar veriyorsunuz ister istemez. Şu an şu alan daha iyi desek de iş sizde bitecek.

Ha bana sorarsanız IT ve veri biliminin önü gayet açık. Düşünürseniz prompt engineering alanına kayıp yapay zekanın çıktı kalitesini arttıracak kodları ve metinleri iyileştirmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Bilişim öğretmeniyim ben. Çocuklara kodlamayı öğretirken Google’dan mı bakacağım?

Bir bilgiyi başka birisine öğretmek için öğrenmekle kendi başına kullanmak için öğrenmek arasında çok fark var. Yazılım öğrenmek isteyen birisine bu işi nasıl öğretirsin tavsiyesi vermiş oluyorsunuz o zaman.

Hocam öncelikle teşekkür ederim yardımcı olmaya çalıştığın için. Belki saçma olacak ama tam olarak karar veremedim. Ama it uzmanı, veri bilimci veya oyun geliştiriciliği düşünüyorum.
En başta mesela site geliştiriciliğinden başlayabilirsin. Eğer bilgim var dersen de direk oyun işine girebilirsin. Oyun içinde belli bir senaryo, karakter vb gibi şeyler lazım. Onları yapabilirim dersen bence bekleme derim. Eğer senaryo kurma konusunda kötüyüm, başkası yapsın dersen de tanıdığın biriyle konuşup bir plan çıkartabilirsin. Mesela kendimden örnek vereyim, ben kendim hikaye yazıyorum. Ben bunun birde oyununu çıkartacağım. Benim senaryom hazır. Tek eksiğim ise biraz yazılım bilgisi, birde bilgisayar. Karakter tasarımı konusunda da az buçuk bilgim var desem yeridir. Önceden bir kaç model tasarlamışlığım var. Şu anda herkesin neye odaklandığına karar ver ilk olarak. Misal, şu anda hangi oyunlar daha çok randımanda? Veya hem kolay, hemde para kazandıracak bir oyun ne var gibisinden. Ben ilk olarak site oluşturmayı düşünüyorum. HTML5 bilgim var. Birde CSS öğrenirsem oyunum için güzel bir site yaparım. Daha sonra karakter tasarımını aradan çıkarırım. En sonda ise oyuna başlarım. Bu birde ne kadar istekli olduğunuza da bakar. Eğer çok istekli iseniz yapabileceğiniz bir sürü şey var. Dediğim gibi, ilk nasıl bir oyun yapacağına karar ver.

Geri
Yukarı