Yazılımcı olmak mantıklı mı?

Merhabalar lise 2'ye geçtim okumaya pek niyetim yok. Bilgisayarlara ilgimden dolayı babam beni meslek lisesi ve kursuna göndermek istiyor. İngilizcem iyidir ama yazılım bilgim 0. Sizce yazılımcı olmak ne kadar mantıklı? Bu arada Anadolu lisesinde okuyorum ve derslerim ortalamam 80'di.
Şunuda belirtiyim , okumadan yazılımcı olmak zor. Hani sonradan öğrenirim falan filan diye geçiştirme. Yazılımda seri okumayı öğrenmen okuduğunu anlaman öğrenmen çok önemli. Çünkü akıl edemeyeceğin kadar çok yabancı forum, türkçe forumdan mekale okuyacaksın. Bazenleri türkçe kaynaktan çözemeyeceksin saatlerce yabancı kaynaktan araştıracaksın bazenleri kendi bulduğun çözümü yükleyeceksin. Yazılım sadece kod yazmakta değil , fikir bulman lazım herkesin yaptığı şeyi yaparsan basit bir maaşla bağlanırsın hayata. Ben açıkcası şuanda kendimi geliştirip ilerde birkaç dönem tecrübe edinmek için çalıştıktan sonra firmamı açmak. Şuanda ailemin hesaplarından e-ticaret'e girişmek istiyorum.

Okumaya niyetim var ve aslında meslek lisesinde bilişim okumak isterdim. Fakat yabancı dil öğrenip de iş yapabilirim. Ama 6 yaşından b eri PC kullanıyorum. Seçim yapmak zor. Ama bence yazılımcı olmak daha cazip geliyor bence yazılım seç.

İşşizlik çok ve yazılım geleceğin mesleği birazda bu yüzden yazılım düşünüyorum.

Staj yaptığım yerde bir "senior" abi vardı on sene öncesine kadar tekstilde çalışıyormuş işçi olarak. Sonra bir gün geleceğin mesleği yazılım diye haberleri gördükten sonra kursa falan gitmiş. Ben staja başladığımda ona güle güle partisi yapıldı şirkette, İsveç'te bir yerden iş bulmuş oraya gidiyordu. Yani anlayacağınız isteyen azim eden yapabilir.

Şunu da belirtiyim, okumadan yazılımcı olmak zor. Hani sonradan öğrenirim falan falan diye geçiştirme. Yazılımda seri okumayı öğrenmen okuduğunu anlaman öğrenmen çok önemli. Çünkü akıl edemeyeceğin kadar çok yabancı forum, Türkçe forumdan mekale okuyacaksın. Bazen Türkçe kaynaktan çözemeyeceksin saatlerce yabancı kaynaktan araştıracaksın bazen kendi bulduğun çözümü yükleyeceksin. Yazılım sadece kod yazmakta değil, fikir bulman lazım herkesin yaptığı şeyi yaparsan basit bir maaşla bağlanırsın hayata. Ben açıkçası şu anda kendimi geliştirip ileride birkaç dönem tecrübe edinmek için çalıştıktan sonra firmamı açmak. Şu anda ailemin hesaplarından e-ticaret'e girişmek istiyorum.

Yani matematiğim ve ingilizcem iyi bir de kurs göreceğim o yüzden düşünüyorum.

Okumaya niyetim var ama kendimede güvenemiyorum tam kafama göre iş hayalim yazılımcılıktı ve ülkede işsizlik çok yazılım geleceğin mesleği.

Ben de şu an lise 2'yim. Eğer istiyorsanız erkenden başlamak en iyi olacaktır ben 6. sınıftan beri uğraşıyorum ve çok yararı oluyor ayrıca şimdi başlayacaksan hangi alanda uzmanlaşacağını seç ve başla.

Herkes tatilini yaparken sen projenin başında kafa patlatacak iradeye sahipsen yazılımcı olup başarılı da olabilirsin.

Aksi taktirde hiç girme o topa, başka meslek seç derim.

Geri
Yukarı