Yazılımcı olmak mantıklı mı?

King Dad 2

Centipat
Daha fazla  
Çalıştığım yerde bir arkadaş bana yazılımcı olup ek iş yapıp fazla para elde edebilirsin, tek o işi yapıp evden de kazanabilirsin dedi. Ben de yanıldığını düşündüm, amcasının oğlunun yazılımcılık yaptığını söyledi ve iyi para kazandığını söyledi. Cidden mantıklı mı olmak?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çalıştığım yerde bir arkadaş bana yazılımcı olup ek iş yapıp fazla para elde edebilirsin, tek o işi yapıp evden de kazanabilirsin dedi. Ben de yanıldığını düşündüm, amcasının oğlunun yazılımcılık yaptığını söyledi ve iyi para kazandığını söyledi. Cidden mantıklı mı olmak?

Evet mantıklı.

Evet ek iş yapabilirsiniz evde ama bu işlerde uzman olmanız gerekiyor yani bayağı bir çalışmanız gerekiyor.

Merhaba, eğer gerçekten ben bu işi yapabilir hukukcular nasıl ana yasayı ezbere bilmeleri gerekiyorsa sizinde ilgili yazılım dilini ezbere bilmeniz gerekir. Mantık ve enzberim iyi diyorsanız yönelin.

Üretkenlikle ve pazarlamayla ilgili bir durum.
Bu yeteneklerin sonradan kazanılabildiğine inanmıyorum. Eğer üretken ve pazarlamacı bir ruhunuz varsa bir iş alabilir veya bir iş pazarlayabilirsiniz. Bu yetenekleriniz varsa geç olmadan öğrenmeye başlayabilirsiniz.
Herkes her işi yapabilir. Önemli olan sizin çabanız ve çalışkanlığınız.

Mantıklı. İster küçük projelerden ek gelir sağla istersen ilerle daha büyük projelerde çalış. İki şekilde de mantıklı. Yazılım öğrenmek zor değil, insanların zor demesinin sebebi 1 haftada NASA'da işe girecek kadar öğrenmiş olmayı çabalamasından, yapamayınca da "zor ağğbi" demesinden. Yani bunun bir yabancı dil öğrenmekten çok bir farkı yok. 1 haftada Dede'den Londra'lı gibi İngilizce konuşamayacağınız gibi bir yazılım dilinde de ustalaşmanız zor. Bu bir süreç, kimilerine 5 ay kimilerine 5 yıl. Off acayip zor ya diye abartmanın manası yok. Zaten ufak ufak gelir sağlamak için bir dilde ustalaşmaya da gerek yok. Küçük küçük bütüne doğru giden bir yol.

Yazılım dediğin geniş bir dünya, çok geniş. Ne yazacaksın? Oyun mu program mı? Neye yazacaksın, amacın ne, kimsin sen! Gibi sorular.

Şuradan bakınca herkes yazılımcı (olanlara sözüm yok) sanki aylık 10-20bin dolar para kazanıyor. Bu şekilde ağzını eğerek "Ya bu işte de iyi para var." diyenlere çok sinir oluyorum. Yok arkadaş yok, herkesin yapabileceği bir iş değil. Öyle iki satır kod yazınca kimse yazılımcı olmuyor.

Son zamanlardaki "yazılımcı" sayısının farkında mısınız? Herkes kod öğreniyor, rakibiniz çok fazla siz acaba o rakipleriniz içinde kolayca sıyrılabileceğinizi sanıyor musunuz? Hiçbir şey bu kadar kolay değil, gerçek bir emek ve beceri olmadan sadece kendinizi kandırırsınız.

Şu son zamanlardaki herkesin yazılımcı olma hevesi zamanındaki doktor hevesinden başka bir şey değil! Bundan 5-10 sene sonra farklı bir meslek çıkacak ve herkes ona yönelecek. O zaman da o meslek revaçta kalacak. Kimse A kişisi gelsin de tonlarca para vereyim diye beklemiyor. Evet, sektör büyük ama sektörün büyüklüğü kadar da bu işle ilgilenen insan var.

Artık kimse kendini kandıramasın, yazılımcı olmak o kadar kolay değil. Birçok "yazılımcı" diye geçinen kişi, bu derya deniz içinde bir su damlasından başka bir şey değil...

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı