Yazılımcılık artık bitti mi?

ama gelişecektir

Peki ortalama bir işe hangi sürede girebilirim en az? 1 2 5yıl?
O tamamen size bağlı. Kendinizi nasıl geliştireceksiniz? Hangi alanda uzmanlaşacaksiniz? Projeleriniz neler? Mühendislik alanı bir okyanus gibi. Tamamen iş sizin yaptıklarınız ve kurduğunuz referanslarda bitiyor. Yani çalışkan ve sosyal beceresi yüksek biri, güzel network ağına sahipse işsiz kalma gibi bir sorun yaşamaz.

O tamamen size bağlı. Kendinizi nasıl geliştireceksiniz? Hangi alanda uzmanlaşacaksiniz? Projeleriniz neler? Mühendislik alanı bir okyanus gibi. Tamamen iş sizin yaptıklarınız ve kurduğunuz referanslar da bitiyor. Yani çalışkan ve sosyal beceresi yüksek biri, güzel bir network ağına sahipse işsiz kalma gibi bir sorun yaşamaz.
tamamdır çok teşekkürler

Hakikaten nereden geliyor bu feryatlar anlamadım. Herkes yazılımcılık bitsin diye hevesle bekliyor sanki... Bitmedi kardeşim ne bitmesi yapay zeka en fazla belli alanlardaki işleri alır. Ama onun da yenisi çıkacak. Örneğin yapay zeka uzmanına talep artar. Ama kesinlikle bitmez bu mantıkla yapay zeka 3 5 yıla pilotların da işini alır. Türkiye'de ne kadar geniş bir sektör var bilemicem ama yurt dışında yazılımcılık iyi bir meslek. Onun sebebi de biz daha 8.dünya ülkesi olduğumuzdan.
Merak etmeyin yapay zeka Skynet düzeyine gelmeden yazılım bitmez.Zaten skynet düzeyine geldiğindede ortada işsiz kalmaktan çok daha büyük sorunlar çıkar...

Merhaba, an itibari ile 21 yaşındayım ve seneye YBS bölümüne gidip 2 yıl yazılım öğrenmeye geriye kalan 2 yıl asgari ücretten iş deneyimine kendimi harcayıp 25 yaşından sonra yurt dışı kovalarım yurt dışında birikim yapar 27 28 gibi pilotaj okurum gibi bir hayalim vardı ama Reddit ve birçok platformlarda yazılımcıların işsiziz diye yakındığını gördüm (gerçi her meslek grubu pilotlar dahi bundan yakınıyor ama yazılım için ayrı bir durum var). Bir taraf yazılım bitmez öğren derken diğer taraf yapay zekanın ve yazılımcı enflasyonunun artmasından dolayı işsiz kalma ihtimalin yüksek bu meslek artık bitti diyorlar. Sizce kurduğum hayal bir hayal mi yoksa potansiyel var mı? Ya da 2 yıl hem yazılım hem YKS tekrar hazırlanır 28 yaşında Türkiye'de pilot olurum gibi 2. bir yolum da var ama 28 yaşına kadar üniversite hayatı korkutuyor. Şunu belirtmek isterim kendimle ilgili övünebileceğim tek şey var o da çalışmak. Çok fazla çalışıyorum tatil dahi vermeden hem ders hem iş olsun çok fazla çalışıyorum yıllardır. Yazılımda da iyi olacağımı düşünüyorum ama tabii ki sektörde önemli. Şunu da yazmama lazım yazımcılık neye göre bitti ben mesela 50k maaş alabilmenin bu mesleğin bitmediğini gösterdiğini düşünüyorum başka biri 100k alıyordur ve bu rakamlar için yazılım bitti diyebilir benim için 50k maaşlı bir iş bayağı iyi bir sonuç.

Dediğin Reddit grubunu biliyorum, çoğunun diploması bile yok sonra iş bulamıyoruz diye ağlanıyorlar, diplomanın önemli olduğunu kaç defa söyledik. Bu alanda henüz sektörde tecrüben yoksa ve 4 yıllık yazılım ile alakalı örgün bir diploman yoksa artık zor iş bulursun. Diploma önemli, açıköğretim okuyup, alakasız bölüm okuyup, 2 yıllık okuyup sektöre girmek çok zor artık.

Dediğin Reddit grubunu biliyorum, çoğunun diploması bile yok sonra iş bulamıyoruz diye ağlanıyorlar, diplomanın önemli olduğunu kaç defa söyledik. Bu alanda henüz sektörde tecrüben yoksa ve 4 yıllık yazılım ile alakalı örgün bir diploman yoksa artık zor iş bulursun. Diploma önemli, açık öğretim okuyup, alakasız bölüm okuyup, 2 yıllık okuyup sektöre girmek çok zor artık.

Dediğim bir grup değildi genel olarak böyle bir durum var zaten forumlarda, gruplarda. Ayrıca diploma önemli diyorsun hocamda zaten derece yapmış kişilerin böyle bir derdi olamaz her türlü iş bulurlar ben genel olarak yazılım sektöründe bulunan kişilerden bahsediyorum ayrıca bence ort bir üniversiteden mezun yazılım mühendisleri = YBS = programcılık mezunları çünkü iş tamamen bireysel beceriye kalıyor ve asgari üstüne iş bulmak imkansıza yakındır diye düşünüyorum. O yüzden yazılım bitmese bile sektör 2 3 yıla iyice tıkanır 10 yıla kasiyer enflasyonu yaratır yazılımcılık.

Dediğim bir grup değildi genel olarak böyle bir durum var zaten forumlarda, gruplarda. Ayrıca diploma önemli diyorsun hocamda zaten derece yapmış kişilerin böyle bir derdi olamaz her türlü iş bulurlar ben genel olarak yazılım sektöründe bulunan kişilerden bahsediyorum ayrıca bence ort bir üniversiteden mezun yazılım mühendisleri = YBS = programcılık mezunları çünkü iş tamamen bireysel beceriye kalıyor ve asgari üstüne iş bulmak imkansıza yakındır diye düşünüyorum. O yüzden yazılım bitmese bile sektör 2 3 yıla iyice tıkanır 10 yıla kasiyer enflasyonu yaratır yazılımcılık.
Maalesef diploma olmazsa kariyer de yapılmıyor. Aynı mevkide ufak çaplı maaş iyileştirmeleri ile(Çalıştığınız yere bağlı) çok daha fazla iş yükü altında kalırsınız ve sizin yaptığınız işin yarısını yapanlar sizden daha çok kazanır.

Mevki olarak yükselmek için en temel şart diploma. Ayrıca oradan buradan gördüğünüz/duyduğunuz "çok becerili olduğu için şu şirketin şu bölümünde" söylemlerine kesinlikle aldanmayın. Yaptığınız işin uzmanı olduğunuzu gösteren bir belgedir diploma. Bu uzmanlık yolunda kaç seneyi eğitimine harcadığınız, yaptığınız projeler, makaleler, sunumlar, her zaman büyük şirketlerin önem verdiği bir şeydir. Mesele bir çok işten anlamak değil, bir işte uzman olmak.

İş bulamadığı için yakınan tabiri caizse kıytırık bir üniversiteden doğru düzgün bir aktivitesi veya katkısı olmadan mezun olmuş bir sürü insan var. Bunların bir kısmı da yazılım bölümleri mezunları. Hepsi de "ben o kadar okudum asgari ücret istemiyorum" kafa yapısında, yükselmek için değil sadece maaş için çalışmak isteyen insanlar. Özellikle büyük şirketler geçici eleman aramaz. Bu yüzden öz geçmişi sağlam olmayan insanları eğitmekle vakit kaybetmezler. Üstüne torpille eşi dostu çalıştıran şirketleride düşünürsek normal yani istedikleri maaşla bir iş bulamamış olmaları.

Konudan biraz saptım gibi oldu o yüzden özetle sektörün biteceğini düşünmüyorum. Hatta aksine vasıflı eleman ihtiyacı daha da artacak.

Ben de diyorum ki programcılık zaten saydığın iki bölüm ile eşit değil. Çoğu programcılık mezunu iş bile bulamıyor bu dönemde. Yeni mezun pozisyonlarda ne tarz bir bireysel beceriye bakıp eleme yapabilirsin? En kolay ve mantıklı yolu diploma. Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği diploması özellikle geliştirici pozisyonlarda her zaman ilk önceliktir, diğer hiçbir bölüm mezunu bu iki bölüm mezununun önüne geçemez (junior ilanlarda), öte yandan YBS diploması da analist pozisyonlarda önceliktir. Ama programcılığın öncelik olabileceği hiçbir alan yok çünkü mühendisler ve YBS mezunları programcıların çalışabileceği alanlarda öncelikli olarak çalışabiliyor zaten. O yüzden yığılma olmaz, YÖK kontenjanı belli bir kere, daha yüksek puanla tercih ediliyor diye 3 sene içerisinde kontenjanı %300 artmıyor, sadece daha başarılı öğrenciler kazanıyor bu bölümleri o kadar.

Maalesef diploma olmazsa kariyer de yapılmıyor. Aynı mevkide ufak çaplı maaş iyileştirmeleri ile(Çalıştığınız yere bağlı) çok daha fazla iş yükü altında kalırsınız ve sizin yaptığınız işin yarısını yapanlar sizden daha çok kazanır.

Mevki olarak yükselmek için en temel şart diploma. Ayrıca oradan buradan gördüğünüz/duyduğunuz "çok becerili olduğu için şu şirketin şu bölümünde" söylemlerine kesinlikle aldanmayın. Yaptığınız işin uzmanı olduğunuzu gösteren bir belgedir diploma. Bu uzmanlık yolunda kaç seneyi eğitimine harcadığınız, yaptığınız projeler, makaleler, sunumlar, her zaman büyük şirketlerin önem verdiği bir şeydir. Mesele bir çok işten anlamak değil, bir işte uzman olmak.

İş bulamadığı için yakınan tabiri caizse kıytırık bir üniversiteden doğru düzgün bir aktivitesi veya katkısı olmadan mezun olmuş bir sürü insan var. Bunların bir kısmı da yazılım bölümleri mezunları. Hepsi de "ben o kadar okudum asgari ücret istemiyorum" kafa yapısında, yükselmek için değil sadece maaş için çalışmak isteyen insanlar. Özellikle büyük şirketler geçici eleman aramaz. Bu yüzden öz geçmişi sağlam olmayan insanları eğitmekle vakit kaybetmezler. Üstüne torpille eşi dostu çalıştıran şirketleride düşünürsek normal yani istedikleri maaşla bir iş bulamamış olmaları.

Konudan biraz saptım gibi oldu o yüzden özetle sektörün biteceğini düşünmüyorum. Hatta aksine vasıflı eleman ihtiyacı daha da artacak.
hocam bu dediklerin zaten doğru ama diploma dediğin ve kıytırık bir üniversite dışında kalanların işsiz kalma gibi bir durumu yok zaten bu bizlerin düşündüğü bir şey değil böyle bir problem yok zaten derece yapmış iyi bir üniversiteden mezun olmuş kişilerin yazılım sektöründeki geleceklerini tartışmıyorum, benim problemim değil zaten işleri hazır. Sadece ortalama bir üniversite mezunu yazılım mühendisi ile 2 yıl programcılık okuyan veya ybs okuyan arasında çok bir fark yoktur bu durumda tamamen deneyim ve yeteneğe kalıyor durum. Bu kişiler gelecekte potansiyel işsiz olacaklardır özellikle yeni gelecek mezunlar

Ben de diyorum ki programcılık zaten saydığın iki bölüm ile eşit değil. Çoğu programcılık mezunu iş bile bulamıyor bu dönemde. Yeni mezun pozisyonlarda ne tarz bir bireysel beceriye bakıp eleme yapabilirsin? En kolay ve mantıklı yolu diploma. Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği diploması özellikle geliştirici pozisyonlarda her zaman ilk önceliktir, diğer hiçbir bölüm mezunu bu iki bölüm mezununun önüne geçemez (junior ilanlarda), öte yandan YBS diploması da analist pozisyonlarda önceliktir. Ama programcılığın öncelik olabileceği hiçbir alan yok çünkü mühendisler ve YBS mezunları programcıların çalışabileceği alanlarda öncelikli olarak çalışabiliyor zaten. O yüzden yığılma olmaz, YÖK kontenjanı belli bir kere, daha yüksek puanla tercih ediliyor diye 3 sene içerisinde kontenjanı %300 artmıyor, sadece daha başarılı öğrenciler kazanıyor bu bölümleri o kadar.
Tek katılmadığım nokta programcılık veya ybs okuyanlar hatta ortalama veya vasat bir üniversitede yazılım okuyanlar okudukları bölümlerden dolayı iş bulamayacaklar zaten bu var olan bir gerçek. Okdukları bölümler sadece ilgili bölüm diploması almalarına yardımcı olabilir. Bu bahsettiğim kişiler sektörde ileride tamamen işsiz kalma ihtimalleri çok yüksek sadece ama sadece deneyim ve beceri önemli aralarında bir fark yok iyi bir ybs mezunu yazılımcı bir mühendisin giremeyeceği ofislere girebilir aralarında fark yok ybs bölümü ise iyi bir yazılımcı yapmaz tamamen bireysel gelişime bağlı

Son düzenleme:
Tek katılmadığım nokta programcılık veya ybs okuyanlar hatta ortalama veya vasat bir üniversitede yazılım okuyanlar okudukları bölümlerden dolayı iş bulamayacaklar zaten bu var olan bir gerçek. Okdukları bölümler sadece ilgili bölüm diploması almalarına yardımcı olabilir. Bu bahsettiğim kişiler sektörde ileride tamamen işsiz kalma ihtimalleri çok yüksek sadece ama sadece deneyim ve beceri önemli aralarında bir fark yok iyi bir ybs mezunu yazılımcı bir mühendisin giremeyeceği ofislere girebilir aralarında fark yok ybs bölümü ise iyi bir yazılımcı yapmaz tamamen bireysel gelişime bağlı

Hocam ben buna pek katılamıyorum. Öncelikle iyi üniversitelerden mezun mühendisler zaten kurumsal şirketlerde işe başlıyor, ancak bu orta halli veya düşük puanlı üniversitelerden mezun mühendislerin de iş bulabileceği ve bulduğu gerçeğini değiştirmiyor. Benim mevcut çalıştığım şirkette yeni mezun tecrübesiz yazılımcı ilanlarında en önemli kriter 4 yıllık yazılım ile alakalı örgün bir diplomaya sahip olunması, en önemli eleme yöntemi olarak kullanılıyor, ve bu durum şu anda birçok yeni mezun tecrübesiz yazılımcı ilanı açan şirket için bu şekilde. 2024 itibari ile sektör Covid döneminden bu yana daralmış bir durumda, bu özellikle de junior ilanlarda daha da belirgin şekilde hissediliyor. Düşük puanlı adı pek bilinmeyen bir üniversitede okunsa bile mühendislik diploması birçok kapıyı açar, elbette iyi üniversite mezunu gibi kurumsal bir şirkette işe başlamak daha zor olur, ancak sektördeki şirketler sadece kurumsallardan oluşmuyor. Diğer şirketler için her zaman mühendislik mezunları işe alımlarda öncelik olur.

YBS için ise şöyle diyebilirim, benim mevcut çalıştığım şirket programcılık mezunlarını direkt olarak mülakat aşamasına bile gelmeden diploma problemi yüzünden filtreden eliyor (2 yıllık olduğu için), ancak işin analistlik tarafındaki pozisyonlar için genellikle YBS mezunlarını tercih ediyorlar. Biz mühendisler genel olarak işin geliştiricilik tarafında çalışıyoruz, YBS mezunları da işin analistlik tarafında tercih ediliyor. Geliştirici olan YBS mezunu da var, analist olan mühendis de ama genel hatlarıyla bu şekilde. YBS için de şu şekilde ayrım yapılıyor, örgün ve açıköğretim. Birçok şirket açıköğretim diplomasına da aynı 2 yıllık diplomada olduğu gibi filtreden eliyor. O yüzden örgün okuduktan sonra YBS diploması da aynı şekilde sektörde tercih edilen ve etkili bir diploma.

Bu dediklerim tecrübesiz ve 2024 sonrası sektöre girecekleri kapsıyor. Covid döneminde ve öncesi dönemlerde diploma belli başlı firmalar harici çoğu iş ilanında şart olan bir durum değildi, ancak günümüzde oldukça belirleyici. Deneyimi ve becerisi olan bir aday muhtemelen halihazırda sektördedir zaten, ancak deneyimsiz bir junior adayın diploması olmadan veya 2 yıllık mezun olup sırf becerisi ile sektöre girmesi çok zor, hayal satmayı istemem.

Hocam ben buna pek katılamıyorum. Öncelikle iyi üniversitelerden mezun mühendisler zaten kurumsal şirketlerde işe başlıyor, ancak bu orta halli veya düşük puanlı üniversitelerden mezun mühendislerin de iş bulabileceği ve bulduğu gerçeğini değiştirmiyor. Benim mevcut çalıştığım şirkette yeni mezun tecrübesiz yazılımcı ilanlarında en önemli kriter 4 yıllık yazılım ile alakalı örgün bir diplomaya sahip olunması, en önemli eleme yöntemi olarak kullanılıyor, ve bu durum şu anda birçok yeni mezun tecrübesiz yazılımcı ilanı açan şirket için bu şekilde. 2024 itibari ile sektör COVID döneminden bu yana daralmış bir durumda, bu özellikle de junior ilanlarda daha da belirgin şekilde hissediliyor. Düşük puanlı adı pek bilinmeyen bir üniversitede okunsa bile mühendislik diploması birçok kapıyı açar, elbette iyi üniversite mezunu gibi kurumsal bir şirkette işe başlamak daha zor olur, ancak sektördeki şirketler sadece kurumsallardan oluşmuyor. Diğer şirketler için her zaman mühendislik mezunları işe alımlarda öncelik olur.

YBS için ise şöyle diyebilirim, benim mevcut çalıştığım şirket programcılık mezunlarını direkt olarak mülakat aşamasına bile gelmeden diploma problemi yüzünden filtreden eliyor (2 yıllık olduğu için), ancak işin analistlik tarafındaki pozisyonlar için genellikle YBS mezunlarını tercih ediyorlar. Biz mühendisler genel olarak işin geliştiricilik tarafında çalışıyoruz, YBS mezunları da işin analistlik tarafında tercih ediliyor. Geliştirici olan YBS mezunu da var, analist olan mühendis de ama genel hatlarıyla bu şekilde. YBS için de şu şekilde ayrım yapılıyor, örgün ve açık öğretim. Birçok şirket açık öğretim diplomasına da aynı 2 yıllık diplomada olduğu gibi filtreden eliyor. O yüzden örgün okuduktan sonra YBS diploması da aynı şekilde sektörde tercih edilen ve etkili bir diploma.

Bu dediklerim tecrübesiz ve 2024 sonrası sektöre girecekleri kapsıyor. COVID döneminde ve öncesi dönemlerde diploma belli başlı firmalar harici çoğu iş ilanında şart olan bir durum değildi, ancak günümüzde oldukça belirleyici. Deneyimi ve becerisi olan bir aday muhtemelen halihazırda sektördedir zaten, ancak deneyimsiz bir junior adayın diploması olmadan veya 2 yıllık mezun olup sırf becerisi ile sektöre girmesi çok zor, hayal satmayı istemem.

Ben zaten YBS okuyup yazılıma yönelim bir yandan bu mesleğe güvenmediğim için pilotaj parası biriktirmeyi düşünen birisiyim ama ben 4 yıl sonra iyi bir yazılımcı olsam bile YBS okuduğum için asgarinin üstüne bile iş bulamayacağımı düşünüyorum belki yanılıyorumdur, umarım yanılıyorumdur. İlerisinin daha iyi olmasını isterim yorumların için teşekkürler.

Geri
Yukarı