Yazılımdan önce matematik öğrenilmeli mi?

Tartışmaya kapalı bir cevap vermem gerekirse, kişinin tamamen ilgilendiği alan doğrultusunda nasıl dili etkili kullandığı gibi bir gerçek soz konusuysa, bu konuda da aynısı geçerli. İlgilendiğin merakının olduğu bir konu üzerinde matematik tek engel ise onuda bu yolda öğrenirsin. Ama nasıl öğrenirsin öğrendiğini kullanabilir misin? Bu iki soru süreç içerisinde cevap bulacak şeyler.

Yani böyle bir başlık olarak açılmış ya da sorulmuş herhangi bir soruya cevap olarak tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıkar sorusuyla aynı olduğunu cevap olarak iletmek gerekiyor.
.
.
.
Kısaca sürece bak ilgilendiğin bölüm/alan her neyse gerekliliklerini de öğren.

Tartışmaya kapalı bir cevap vermem gerekirse, kişinin tamamen ilgilendiği alan doğrultusunda nasıl dili etkili kullandığı gibi bir gerçek soz konusuysa, bu konuda da aynısı geçerli. İlgilendiğin merakının olduğu bir konu üzerinde matematik tek engel ise onu da bu yolda öğrenirsin. Ama nasıl öğrenirsin öğrendiğini kullanabilir misin? Bu iki soru süreç içerisinde olacak şeyler.

Yani böyle bir başlık olarak açılmış ya da sorulmuş herhangi bir soruya cevap olarak tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıkar sorusuyla aynı olduğunu cevap olarak iletmek gerekiyor.

Kısaca sürece bak ilgilendiğin bölüm/alan her neyse gerekliliklerini de öğren.

Matematik bilmesi gerektiği tartışmaya kapalı. Gerek yok diyenler bir şey bilmiyor.

Matematiğe kafası çalışmayan birisinin normal hayatta da başarısız olacağı bir gerçek. Kasadan alacağın para üstünü hesaplayamıyorsan, bazen eksik verirler ve sen anlayamazsın, mesela.

Yanlış bilgiler. Bilgisayar mühendisliği hakkında popüler seviyede bilgisi olan, akademik kaynakları hiç okumayan kişilerden sıkça bunları duyuyorum.

YouTube'daki videolarda gördüğünüz seviyede yazılımlar için dört işlem yeterli olabilir ama örneğin, bir random sayı üreteci yazıp bunu kütüphaneye dönüştürmek istediğinizde mersenne twister algoritması gibi ileri düzey algoritmalara hakim olmanız gerekir. Bunları anlamakta ileri düzeyde bilgisayar organizasyonu ve "yüksek matematik" bilgisi ister.

Farklı şeyler söylediğimizi düşünmüyorum yazdığım yazımı tekrar okumanı tavsiye ederim, popüler söylemler beni ilgilendirmiyor bizzat kendim bilgisayar mühendisliğinden mezunum ve sektörde karşılaştığım bazı şeylerden yola çıkarak bunları söyledim.

Geri
Yukarı