Yazılımdan önce matematik öğrenilmeli mi?

mert2559

Kilopat
Öncelikle hepinize merhaba. Ben yazılım öğrenmek istiyorum. Sanırım matematik gerekiyormuş. Sizce önce matematik mi öğreneyim yoksa ikisine de beraber mi çalışayım?

Dört işlem matematik bilgisi yeterli yazılım için, bir de mantık konusuna çok ama çok iyi hakim olman gerekiyor. Algoritmik düşünmelisin, yeniliğe açık olmalısın, en azından bence böyle durum.

9. ve 10. Sınıf Matematiği gayet yeterli. Onun haricinde mükemmel birisi olmana gerek yok çok fazla pratik yapmaya gayret göster.

"Programlama yaparken %99 ihtimalle matematik için bir ihtiyaç durumu yoktur. Kalan %1 ise iyi ve kötü programcıları ayıklamada kullanılır."
9. ve 10. Sınıf Matematiği gayet yeterli. Onun haricinde mükemmel birisi olmana gerek yok çok fazla pratik yapmaya gayret göster.
Yazılımcı olman için matematik şart değil ama matematiğin iyi değilse sıradan bir yazılımcı olursun.
Yanlış bilgiler. Bilgisayar mühendisliği hakkında popüler seviyede bilgisi olan, akademik kaynakları hiç okumayan kişilerden sıkça bunları duyuyorum.

Youtube'daki videolarda gördüğünüz seviyede yazılımlar için dört işlem yeterli olabilir ama örneğin, bir random sayı üreteci yazıp bunu kütüphaneye dönüştürmek istediğinizde Mersenne Twister algoritması gibi ileri düzey algoritmalara hakim olmanız gerekir. Bunları anlamakta ileri düzeyde bilgisayar organizasyonu ve "YÜKSEK MATEMATİK" bilgisi ister.

"Programlama yaparken %99 ihtimalle matematik için bir ihtiyaç durumu yoktur. Kalan %1 ise iyi ve kötü programcıları ayıklamada kullanılır."

Yazılımcı olabilmek için analitik düşünme ve mantık konusu algoritma oluşturmak için şart. Diğer yandan iyi düzeyde İngilizce bilmeniz gerekir.

Yazılımcı olman için matematik şart değil ama matematiğin iyi değilse sıradan bir yazılımcı olursun.

Geç olmuş ama düzeltmek istiyorum, ekrana adınızı soyadınızı yazan bir program yapmayacak düzgün bir program geliştirecek iseniz matematik bilmeniz gerekiyor, Ayrık matematik (Discrete mathematics), Lineer cebir (Linear algebra) gibi konularda yapacağınız işe göre farklı konularda dahil bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Geri
Yukarı