Yazım yanlışı olan raporlarım reddediliyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Başlıkta görüldüğü gibi raporlarım reddediliyor. Bağlacı birleşik olan "bende" kelimesinin kullanımının yanlış olduğunu rapordan belirtmeme rağmen ek olan de ayrı yazılır mesajını alıyorum. Ben, "bende"'yi birleşik yazmaktan dolayı hep ceza almışımdır. Bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

r.png

Bu mesajı iki defa rapor mesajında da aldığımı belirteyim.

Selam @Blacksidemre ;

Sanırım TDK'nin belirtmiş olduğu "-de" eki ile ilgili kurallara hakim değilsin. Sahiplik, bulunma anlamındaki "-de" eki ayrı değil bitişik yazılır.

Bu da raporladığın mesaj;
Bende bu var hepsinde çalışıyor fakat ayar yapman lazım.
Senin rapor metnin: -de ayrı.

@Blacksidemre

Raporda sorduğun soruya buradan cevap vereyim.

Ben yine anlayamadım. O zaman benim aldığım cezalar nedir? Bende yazımından, sahiplik dahi olsa da ceza alıyordum. Cezalarıma göz atabilirsiniz. Hem böyle bir iyelik eki hakkında bir kaynak göremedim. Kaynak gösterir misiniz? Konuyu kilitlediğiniz için buradan soruyorum.

Mesela aşağıdaki raporda "fikir de" değil "fikirde" yazman gerekiyordu.

Eski:
Hocam yine de cevabın aşağıda olmasına alışık olduğumuzdan (diğer üyeler aynı fikir de mi bilmiyorum) üstte görünmesi tuhaf kaçabiliyor. Ama dediğiniz gibi kullanılması daha yararlı olur tabi ki.

Yeni:
Hocam yine de cevabın aşağıda olmasına alışık olduğumuzdan (diğer üyeler aynı fikirde mi bilmiyorum) üstte görünmesi tuhaf kaçabiliyor, ama dediğiniz gibi kullanılması daha yararlı olur tabii ki.

"Bende" biliyorum derken sahiplik anlamı yoktur. Burada "de" bağlaç işlevindedir.

Eski:
Evet, şimdi onlar insan değil mi diyebilirsiniz. Onların da Sosyal dışında hayatları var bunu bende biliyorum. Fakat mesajımdan oluşan bir konuda bu işlerin vardiya ile çalıştığını @Emir Dayı adlı süper moderatör bana anlatmıştı. Moderatörler nasıl çalışıyor?

Yeni:
Evet, şimdi onlar insan değil mi diyebilirsiniz. Onların da Sosyal dışında hayatları var bunu ben de biliyorum. Fakat mesajımdan oluşan bir konuda bu işlerin vardiya ile çalıştığını @Emir Dayı adlı süper moderatör bana anlatmıştı: Moderatörler nasıl çalışıyor?

Kaynak: Bulunma Durumu Eki -da / -de / -ta / -te’nin Yazılışı – Türk Dil Kurumu

Kaynak 2: Bağlaç Olan da, de’nin Yazılışı – Türk Dil Kurumu

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı