YBS bölümü için üniversite tavsiyesi

Seikatsu

Hectopat
Daha fazla  
Bu sene sınava girdim, sıralamam eşit ağırlık 8000. Fenden nefret ettiğim için son sene eşit ağırlığa geçtim ve sene başından bu yana Yönetim Bilişim yazmak istiyordum sadece. Bölüm gitgide popülerleştiği ve sıralamalar öne gittiği için gelir mi bilmiyorum ancak geldiği takdirde 2 üniversite var şuan aklımda. Biri Medipol Üniversitesi YBS, diğeri ise geçen yıl açılan İstanbul Üniversitesi YBS. İki bölüm de İngilizce ve ikisinin de ders programı daha yazılım ağırlıklı görünüyor. Medipol bölümün akredite olduğu tek üniversite olduğu için cazip geliyor. İÜ'nün ders programında ise Mobil Uygulama, Deep Learning, Blockchain, Mining gibi diğer çoğu üniversitenin ders programında olmayan derslerin verilmesi dikkatimi çekti. Üniversiteden sonra yazılım geliştirmeye yönelmek istiyorum. Özellikle bahsettiğim üniversitede okuyanlar ve bölüm mezunları varsa fikirlerini dinlemek isterim.

Yazılımdan ilerleyecekseniz bölümün işletmedense programlamaya yakın olmasına dikkat edin. Şahsen özeldense devlete gitmek her anlamda daha iyi oluyor. Ayrıca İÜ'deki derslerin seçmeli olup olmadığına dikkat edin. Seçmeli ise açılıp açılmadığını öğrenin. Bazen gözükmesine rağmen açılmayabiliyor.

Anadolu lisesisiniz galiba bu arada nasıl hocam YBS bende dershaneye gidiyorum eşit seçtim sayısalda bayağı zorlandım meslek lisesi elektrik bölü müyüm normalde sayısal çalışmam gerek zor.

Yazılımdan ilerleyecekseniz bölümün işletmedense programlamaya yakın olmasına dikkat edin. Şahsen özeldense devlete gitmek her anlamda daha iyi oluyor. Ayrıca İÜ'deki derslerin seçmeli olup olmadığına dikkat edin. Seçmeli ise açılıp açılmadığını öğrenin. Bazen gözükmesine rağmen açılmayabiliyor.
Hocam bu bilgiye nasıl ulaşabiliriz. Programlama mı işletme mi daha ağırlıklı diye. 4 yıllık programı mı referans almak lazım.

Müfredatına bakıp yorumlayabilirsiniz isteyen özelden de yazabilir. 8 bin bu sene için çok arada bir sıralama, ben olsam hepsini MIS yazardım, zaten yıllar içinde ybs hep ilerleme eğiliminde hocam, neresi gelirse gelsin her türlü f/p ki mezun olunca maaşlar veya yurt dışı imkanları da ortada zaten

Haklısınız çoğu seçmeli derslermiş ilk bakışta fark edemedim. Peki açılıp açılmadığını nasıl öğrenebilirim öğrencilerle iletişime geçmem mi gerekiyor?

Müfredatına bakıp yorumlayabilirsiniz isteyen özelden de yazabilir. 8 bin bu sene için çok arada bir sıralama, ben olsam hepsini MIS yazardım, zaten yıllar içinde ybs hep ilerleme eğiliminde hocam, neresi gelirse gelsin her türlü f/p ki mezun olunca maaşlar veya yurt dışı imkanları da ortada zaten
Hocam hangisi ilk sıra olacak henüz karar vermedim ama 1 ve 2. sıralara yazacağım üniversiteler konusunda eminim yukarıda belirttiğim gibi. Ama bölümün anormal şekilde öne gittiğinin farkındayım ve 8000'den daha yukarıda kapatma ihtimali olduğunu biliyorum. Eğer ikisi de olmazsa 3. sıraya Medipol'ün Türkçe YBS bölümünü yazmayı düşünüyorum ne diyorsun? Aslında Türkçe okumak istemiyorum yazılımla ilgili bir bölümü ancak İstanbul'da başka aklıma yatan üniversite bulamadım.

Son düzenleme:
Türkçe yazmak da çok mantıklı olur, 4 sene içerisinde zaten İngilizceye maruz bırakabilirsiniz kendinizi ve tamamen mıs müfredatına rahat rahat odaklanabilirsiniz. Dezavantajdan çok avantajları oluyor Türkçe okumanın, sırf İngilizce okuyor diye bölümü bırakanları biliyorum yatay geçiş kovalayanları biliyorum, İngilizce ilk önceliğinizse tabii ki yazın ancak Türkçe gelirse de tadından yenmez, zaten yandan İngilizceyi geliştirebilirsiniz çok fazla kaynak var.

Geri
Yukarı