Yeni alınan ASUS zenbook UX3402ZA aşırı ısınıyor

Daha fazla  
Yeni aldığım ASUS zenbook UX3402ZA çok ısınıyor. Oldukça memnun olarak kullanıyorum ancak ısınma problemi çok can sıkıcı. Visual Studio'yu ve Android Studio'yu çoğunlukla kullanıyorum. Bu ikisinde Debug yaparken oldukça ısınıyor. Bunlarda ısınmasını daha makul karşılamıştım nihayetinde oldukça ince bir bilgisayar. Ancak gündelik işlerde de ara ara ısındığını fark ediyorum. Acaba bir problem olabilir mi? Yoksa bu derece ısınması normal mi?

Dizüstü bilgisayarlarda ısınma problemi normaldir. Kaç derecelere çıkıyor acaba ekran kartı ve işlemci?

Kaç dereceye çıktığına bakın 90'a kadar normal sayılabilir 90'dan sonrası çok tehlikeli zaten PC kendini korumaya alır.

Ekranının maksimum parlaklığı 600, işlemcin güçlü ve yükteyken 68'e kadar çıkar watt olarak (işlemcin https://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/products/sku/132221/intel-core-i51240p-processor-12m-cache-up-to-4-40-ghz/specifications.html). Ekranın QHD+.

Isınır yani normal. Hatta elini ekrana at, ekran sımsıcaktır eğer 350'nin üstünde kullanıyorsan. İşlemci güç yönetiminden, işlemcinin maksimum gücünü 70 yapabilir ve bu güç planının adına ''ısınma önleyici'' gibi bir isim takabilirsin. Ardından render alınca, güç modunu eski haline çekersin. Windows 11'de de var galiba bu özellik, denetim masasından ulaşabilirsin.

Senin bilgisayarındaki konfor ve performansın birleşimini çok düşük sıcaklıkta çalışacak şekilde sunabilen bilgisayar sadece Apple diye biliyorum, onu da yeni işlemcileri ile yaptılar.

Son düzenleme:
Selamlar aynı laptopu birkaç gün önce satın almıştım. Ben de yazılımcıyım. Isı 100 ü görüyordu. Isı hissiyatı da dizimi koyduğum durumda sıcaktan çalışamayacağım seviyedeydi. Sıcaklık Ortalama 87 derecedeydi. Eski i5 8.gen Lenovo cihazımın ortalama sıcaklığı aktif kullanım sırasında bile 75 dereceyi geçmiyordu. Bu sebeple yeni aldığım Asus Zenbook 14 ü iade ettim. Bu cihazda ısı değerleri sanırım ortalamanın biraz üstünde genel olarak. Forumlarda laptoplarda genel olarak ısınma problemi olduğundan bahsediyorlar ancak sorunsuz cihazlar da mevcut sonuçta.

Selamlar aynı laptopu birkaç gün önce satın almıştım. Ben de yazılımcıyım. Isı 100 ü görüyordu. Isı hissiyatı da dizimi koyduğum durumda sıcaktan çalışamayacağım seviyedeydi. Sıcaklık Ortalama 87 derecedeydi. Eski i5 8.gen Lenovo cihazımın ortalama sıcaklığı aktif kullanım sırasında bile 75 dereceyi geçmiyordu. Bu sebeple yeni aldığım Asus Zenbook 14 ü iade ettim. Bu cihazda ısı değerleri sanırım ortalamanın biraz üstünde genel olarak. Forumlarda laptoplarda genel olarak ısınma problemi olduğundan bahsediyorlar ancak sorunsuz cihazlar da mevcut sonuçta.
Tam da problem yok diye rahatlamıştım. Bu ısı problemi dışında her şeyinden çok memnunum. Ne yapmalıyım bir türlü emin olamadım. Bu ısı acaba zararlı mıdır laptop için? Sıfır cihaz sonuçta.

Tam da problem yok diye rahatlamıştım. Bu ısı problemi dışında her şeyinden çok memnunum. Ne yapmalıyım bir türlü emin olamadım. Bu ısı acaba zararlı mıdır laptop için? Sıfır cihaz sonuçta.
Eğer kullandığında ısı 85 derecenin üzerine çıkmıyorsa sorun olacağını sanmıyorum. Ama 90 ve üzerinde uzun kullanacaksan bence sorun olabilir. Uzun vadede hem batarya performansını hem işlemci performansını olumsuz etkiler, anakarta da zarar verebilir. Yük altında olduğunda 85 derece kabul edilebilir ama 85 derecenin üzerinde sabit kalmamalı. Benim zenbook da 85 dereceyi çok hızlı şekilde üzerine çıkıyordu coretemp ile kullanımda ısıları kontrol et en yüksek değer ve mevcut değeri gösteriyor. Buna göre karar vermelisin bence.

Eğer kullandığında ısı 85 derecenin üzerine çıkmıyorsa sorun olacağını sanmıyorum. Ama 90 ve üzerinde uzun kullanacaksan bence sorun olabilir. Uzun vadede hem batarya performansını hem işlemci performansını olumsuz etkiler, anakarta da zarar verebilir. Yük altında olduğunda 85 derece kabul edilebilir ama 85 derecenin üzerinde sabit kalmamalı. Benim zenbook da 85 dereceyi çok hızlı şekilde üzerine çıkıyordu coretemp ile kullanımda ısıları kontrol et en yüksek değer ve mevcut değeri gösteriyor. Buna göre karar vermelisin bence.
Teşekkür ederim cevabın için buna göre hareket edeceğim.

Geri
Yukarı