Yeni alınan ASUS zenbook UX3402ZA aşırı ısınıyor

Buradaki amaç Windows'un sunduğu özelliği kendi lehimize kullanmak. Hem zaten Window'un kendisinde de yok mu Ultra tasarruf modu ya da performans modu? Biz sadece daha fazla kendi işimize yarayacak şekilde düzenliyoruz, fark yok ki. Bildiğim kadarıyla %10'a kadar düşürülmüyordu, sınırı vardı onun.

Anlamak istemediginiz şey su, bu laptoplari dizayn eden muhendisler bu isten hayatini kazanan profesyonel insanlar, laptopun o sicaklikta sorunsuz olarak calisacagina emin olmasalar zaten zarar gormesini engellemek icin bir seyler yaparlardi. Kullanicinin sicaklik konusunu dusunmesine gerek yok. Aldığın marka 2 yil garanti veriyor o laptopa, sence bozulacak laptopa garanti vermek akil kari mi? Biraz kafanizi calistirsaniz cevabi bulacaksiniz zaten.

Anlamak istemediginiz şey su, bu laptoplari dizayn eden muhendisler bu isten hayatini kazanan profesyonel insanlar, laptopun o sicaklikta sorunsuz olarak calisacagina emin olmasalar zaten zarar gormesini engellemek icin bir seyler yaparlardi. Kullanicinin sicaklik konusunu dusunmesine gerek yok. Aldığın marka 2 yil garanti veriyor o laptopa, sence bozulacak laptopa garanti vermek akil kari mi? Biraz kafanizi calistirsaniz cevabi bulacaksiniz zaten.
Ben başlığı açan arkadaşa yardım etmeye çalışıyorum. Arkadaşımız, şahsen rahatsız olduğu bir sıcaklığın var olduğunu söylüyor, laptop bozulmasa kaç yazar? Ben de diyorum ki şunu yaparsan o sıcaklık düşer. O laptopu tam çözünürlükte, full parlaklıkta, full işlemci gücünde kullanırsa çok hırpalar. Yani bilgisayar garantili diye akıl yürütüp verimlilik hamleleri yapmayalım mı ne yapalım? Boştayken 75-80 derecede çalışan laptop, bozulmaktan öte direkt olarak onu kullanana rahatsızlık verir. Bahsettiğin o mühendisler bile benim verdiğim cevabı verirdi, biz işimizi biliyoruz sen boştayken bile 80'de kullan demezlerdi.

Son düzenleme:
O laptopu tam çözünürlükte, full parlaklıkta, full işlemci gücünde kullanırsa çok hırpalar.
Kac laptop yaktin cok merak ettim.
Arkadaşımız, şahsen rahatsız olduğu bir sıcaklığın var olduğunu söylüyor, laptop bozulmasa kaç yazar?
Peki bozulmadigi surece isinsa ne yazar?
Yani bilgisayar garantili diye akıl yürütüp verimlilik hamleleri yapmayalım mı ne yapalım?
Performans kaybetmek verimli bir sey mi?
Bahsettiğin o mühendisler bile benim verdiğim cevabı verirdi, biz işimizi biliyoruz sen boştayken bile 80'de kullan demezlerdi.
Bosta olduguna nasil kanat getirdin? Var mi kanitin?

Kac laptop yaktin cok merak ettim.

Peki bozulmadigi surece isinsa ne yazar?

Performans kaybetmek verimli bir sey mi?

Bosta olduguna nasil kanat getirdin? Var mi kanitin?
Boşta olduğunu kendisi yazmış, bir önceki sayfada. Boşta olmama ihtimaline karşı ben de görev yöneticisinden bakman iyi olur dedim. Performans kaybetmek verimli bir şey evet çünkü kullanmadığı performansla sıcaklık değerini takas etmiş oluyor. i5-1240p zaten güçlü, onun yarısı bile fazlasıyla yeter. Ben zaten güç planı oluştur dedim, kalıcı olarak bir şey kabetmeyecek ki. Bozulmadığı sürece ısınırsa laptopun uzun vadede ömrü zarar görebilir. Önemli olan, daha az ısının daha iyi olduğunun bilgisine sahip olduğumuz gerçeğidir.

Konu sahibi arkadaşa şunu da öneriyorum, ''en düşük işlemci güç tüketimi''nin kaç olduğuna bakmalısın. %5 olmalı orası.

Son düzenleme:
Boşta olduğunu kendisi yazmış, bir önceki sayfada. Boşta olmama ihtimaline karşı ben de görev yöneticisinden bakman iyi olur dedim. Performans kaybetmek verimli bir şey evet çünkü kullanmadığı performansla sıcaklık değerini takas etmiş oluyor. i5-1240p zaten güçlü, onun yarısı bile fazlasıyla yeter. Ben zaten güç planı oluştur dedim, kalıcı olarak bir şey kabetmeyecek ki. Bozulmadığı sürece ısınırsa laptopun uzun vadede ömrü zarar görebilir. Önemli olan, daha az ısının daha iyi olduğunun bilgisine sahip olduğumuz gerçeğidir.

Konu sahibi arkadaşa şunu da öneriyorum, ''en düşük işlemci güç tüketimi''nin kaç olduğuna bakmalısın. %5 olmalı orası.
Kusura bakma ama bos isler bunlar kardesim.

Kusura bakma ama bos isler bunlar kardesim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Burada bile sordum, hiçkimse buna normal demedi. Şahsi yanıtlar vermeyelim, günün birinde Google'dan gelenlere gereksiz kirlilik sunmanın anlamı yok. Ya da bana yanıt vermek yerine konu başlığına cevap verin.

Son düzenleme:
Vereyim, butun laptoplar isiniyor zaten, bu yeni bir şey degil ki. Dizayn eden muhendisler de ne kadar isindiginin farkinda, eger isinma yuzunden olusan bir yavaslama varsa bir seyler yapilabilir. Ancak isinma yuzunden bir sıkıntı cikar mi derseniz laptoplarin %95'inde bir sorun cikmiyor kalan %5'te hatali uretim olanlar. O yuzden bosu bosuna ugrasmaya gerek yok.

Merhaba, nisan 2023'te aynı bilgisayarı aldım ve aynı ısınma probleminden dolayı sonunda ciddi problem yaşadım. Ekran kapandı ve birkaç gün boyunca bir türlü düzgün şekilde açılmadı. Sonunda yetkili servise götürdüm ve incelemenin sonunda değişim/iade yapabileceğimi söylediler. Şimdi ben de hem size fikir vermek istedim -ısınma problemi geçici olmayabiliyor- hem de fikir almak istiyorum; sizce değişim yapıp aynı modeli almak mı mantıklı yoksa yeni bir bilgisayar mı seçmeli?

Merhaba, nisan 2023'te aynı bilgisayarı aldım ve aynı ısınma probleminden dolayı sonunda ciddi problem yaşadım. Ekran kapandı ve birkaç gün boyunca bir türlü düzgün şekilde açılmadı. Sonunda yetkili servise götürdüm ve incelemenin sonunda değişim/iade yapabileceğimi söylediler. Şimdi ben de hem size fikir vermek istedim -ısınma problemi geçici olmayabiliyor- hem de fikir almak istiyorum; sizce değişim yapıp aynı modeli almak mı mantıklı yoksa yeni bir bilgisayar mı seçmeli?
Muhtemelen fabrikadan hatali cikmis bir urun, degisim yaptiginiz cihazla ayni sorumu yasamazsiniz eger yasadigini durum kronik degilse. Her modelde rastlanilan bir durum aniden calismayi durdurma durumu.

gen2 ile ben bu konuyu sevdik herhalde 😀 Ben de kendi fikrimi söyleyeyim, Google'dan bu konulara gelip okuyanlar hep olacak çünkü. Yoksa geveze olduğumdan değil.

Bu başlıktaki dizüstü bilgisayar konforlu bir cihazdır. İade etseniz bile bir benzerini şu anda satın alamazsınız ilk satın aldığınız paraya, para eklemeniz gerekir. minimum 35 bin TL olur şimdiki muadili. İade durumunda galiba sadece verdiğiniz parayı alıyorsunuz, kur farkı olmadan.

Bence iade etmeyin, değiştirin. Değişim sonrası ısı durduk yere yüksek olursa, bu başlıkta olası sebepler yazılı. Diğer arkadaş da önerileri uygulamadı mı uygulamadı mı bilemiyoruz, gelip geri dönüş vermedi, belki de çözmüştür ama buraya yazmamıştır.

Yeni konular

Geri
Yukarı