Yeni anakart işlemci ve RAM montajından sonra kullanılabilir bellek düşük görünüyor

EmrahGK

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci :)
Eskiden i3 3240 ve 4 GB bir sistemim vardı. Kuzenim yeni bir bilgisayar toplayınca RAM'lerini bana verdi. (4x2) fakat belleği taktığımda öğrendim ki bilgisayarımdaki 2.slot bozukmuş. O yüzden bir süre daha kullanmaya devam ettim. Geçen gün de kuzenimin diğer bilgisayar bileşenlerini aldım 8 GB kullanmak için. Montajdan sonra BIOS ekranından da, Windows içinden de iki slotu da okuyor. Sistem hakkında kısmında 8 GB yazıyor fakat kullanılabilir miktarı 3.96 GB. Bellek üst sınırını kaldırdım, RAM'i silgiyle temizledim. Galiba internetteki tüm yöntemleri yaptım. Ancak 3.5GB'tan 4'e çıkarabildim. O da BIOS'daki birkaç bellek ayarını kurcaladıktan sonra oldu.

IMG_20220809_115656.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Eskiden i3 3240 ve 4 GB bir sistemim vardı. Kuzenim yeni bir bilgisayar toplayınca RAM'lerini bana verdi. (4x2) fakat belleği taktığımda öğrendim ki bilgisayarımdaki 2.slot bozukmuş. O yüzden bir süre daha kullanmaya devam ettim. Geçen gün de kuzenimin diğer bilgisayar bileşenlerini aldım 8 GB kullanmak için. Montajdan sonra BIOS ekranından da, Windows içinden de iki slotu da okuyor. Sistem hakkında kısmında 8 GB yazıyor fakat kullanılabilir miktarı 3.96 GB. Bellek üst sınırını kaldırdım, RAM'i silgiyle temizledim. Galiba internetteki tüm yöntemleri yaptım. Ancak 3.5GB'tan 4'e çıkarabildim. O da BIOS'daki birkaç bellek ayarını kurcaladıktan sonra oldu.

Eki Görüntüle 1479311
Anakartın ramı işlemcine veriyor. Ondan dolayı az gösteriyor. Bios üzeriden igpu veya entegrated gpu yeri var orada 1 gb yap düzelir. Anakartın modelini yazarsan sevinirim.

Hocam işlemciniz ne kadar RAM destekliyor biliyor musunuz?

Hocam işlemciniz ne kadar RAM destekliyor biliyor musunuz?
Birkaç ay öncesine kadar aktif olarak kullanılan bir sistemdi zaten. O zaman öyle bir sorun yoktu.

Anakartın ramı işlemcine veriyor. Ondan dolayı az gösteriyor. Bios üzeriden igpu veya entegrated gpu yeri var orada 1 gb yap düzelir. Anakartın modelini yazarsan sevinirim.
Anakart A68HM-E33 v2. Bu arada BIOS sürümü: E7721AMS v8.5

1- win+r kombinasyonunu tuşlayın.
2-Açılan pencereye msconfig yazın.
3-Açılan pencereden önyükleme tuşuna basın.
4-Oradan da gelişmiş seçeneklere basın.
5-Bellek üst sınırı yazan yerdeki tiki kaldırın.
6-Tamama basın.
7-Uygulaya basın.
8-Yeniden başlata basın.

Bilgisayarınız açılınca kontrol edin. Eğer olmazsa başka bir sorun var demektir. Çözüm ise çözümü işaretlemeyi veya raporlamayı unutmayın.

1- win+r kombinasyonunu tuşlayın.
2-Açılan pencereye msconfig yazın.
3-Açılan pencereden önyükleme tuşuna basın.
4-Oradan da gelişmiş seçeneklere basın.
5-Bellek üst sınırı yazan yerdeki tiki kaldırın.
6-Tamama basın.
7-Uygulaya basın.
8-Yeniden başlata basın.

Bilgisayarınız açılınca kontrol edin. Eğer olmazsa başka bir sorun var demektir. Çözüm ise çözümü işaretlemeyi veya raporlamayı unutmayın.
Yukarda belirttiğim gibi, bellek üst sınırını kaldırdım zaten.

Harici bir ekran kartı kullanıyor musnuz? Eğer kullanmıyorsanız denildiği gibi IGPU'ya ayrılan belleği azaltabilirsiniz. Tahmini 1GB iGPU için yeterli olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı