Rehber Yeni başlayanlar için The Witcher 3: Wild Hunt

Selamlar. Sosyal'de birkaç tane yeni Witcher gördüm ve yeni başlayanlar için The Witcher 3: Wild Hunt rehberi hazırlamak istedim. Bilmeniz gereken her şeyi bu rehberde maddeler halinde bulabilirsiniz. Ben Gamepad ile oynadığım için gamepade göre anlatacağım. Klavye ve fare ile akıcı oynandığını düşünmüyorum. Ayrıca gecenin köründe yaptığım için assetler biraz uyduruk ve özensiz olabilir, affınıza sığınıyorum. Bunlar temel bilgiler olduğu için DLC'lerle gelen özelliklerden bahsetmedim. Aşağıya yazarsanız bilgilendirebilirim. İyi okumalar.

Çatışma

Oyunun temel mekaniği olan çatışma ile başlayalım. Oyunda 2 adet kılıcımız ve 5 adet işaretimiz, bombalarımız ve arbaletimiz var. İşaretlere ayrı bir maddede değineceğiz. Kılıçlarımız dediğim gibi ikiye ayrılıyor. Çelik kılıç ve gümüş kılıç. Çelik kılıç, insanlar, insan olmayanlar (elfler, cüceler ve buçukluklar) ve hayvanlar için kullanılır. Rakibin üstünde enemyhud red.png çubuklarını görürseniz çelik kılıç kullanmalısınız. Çoğu kılıcın kendine özel istatistikleri vardır. Bazı çelik kılıçlar insan ve insan olmayanlar için zırh delme sağlar. Gümüş kılıç ise canavarlar içindir. Rakibin üstünde 2.pngçubuklarını görüyorsanız gümüş kılıç kullanmalısınız. Bazı gümüş kılıçlar canavarlara karşı savaşmada ekstra istatistik ve bonuslar verir. Mesela bir gümüş kılıç %15 Aard şiddeti bonusu veriyorken, başka bir gümüş kılıç %15 Quen bonusu verebilir. Bunlar bir arada da olabilir. Kılıçları savurmak istediğiniz yöne sol D-Pad'i yönlendirerek kılıcınızı savuracağınız yönü seçebilirsiniz.
2458px-PlayStationSquare.svg.png
tuşu ile hızlı vururken,
1200px-PlayStationTriangle.svg.png
tuşu ile güçlü ama biraz daha yavaş vurursunuz. Elinizde kılıç varsa ve çatışmadayken zıplayamazsınız. Zıplamak için biraz uzaklaşmanız gerekir. Kılıç ile savaşırken
2458px-PlayStationCircle.svg.png
ile kısa kaçınırsınız.
2458px-PlayStationCross.svg.png
tuşu ile yuvarlanarak uzun kaçınırsınız. Yuvarlanırken veya kısa kaçınırken işaret kullanamazsınız ve doğru zamanda kaçınmaz veya yanlış kaçınırsanız ve düşman size vurursa hasar alırsınız. Saldırılarınızın animasyonu bittiğinde işaret kullanabilir veya bomba atabilirsiniz. Ayrıca toksisiteniz olmadığı sürece çatışmadayken istediğiniz zaman iksir içebilirsiniz, kılıç animasyonunuzda ve kaçınırken bile. Eğer arkanızdan hasar yerseniz daha fazla hasar alırsınız. Bu rakip için de geçerli. Her zaman rakibin arkasından vurmaya çalışın. Ancak bazı durumlarda bundan kaçının. Örneğin bir trole arkasından vurursanız hasar almaz ve kılıcınız yıpranır. Karşı atak yapmak için ise rakip size vururken L2'ye basılı tutmalısınız. Her insan ve insan olmayana karşı, karşı atak yapabilirsiniz ama her canavar veya hayvana karşı yapamazsınız.

elden-ring-border-leaf.png

İşaretler

Geleli işaretlere. 5 adet işarete sahibiz. Bunlar Aard, Quen, Igni, Yrden ve Axii. Her birinin farklı işlevi ve kullanım alanı var. Karakter ekranında verdiğiniz yeteneklere göre işaretler güçlenir. İşaretler R2'ye basılı tutularak
,
, L2,
,
tuşları ile kullanılır.
Aard, telekinetik bir şok patlamasıdır. Rakibi geri savurur ve kısa süreliğine sersemletir. latest.png sembolü ile gösterilir. Aard; zayıf kapıları açmak, ateş söndürmek, rakibi kendinizden uzaklaştırmak, kırılabilen duvar ve yapıları kırmaya yarar. R2+
ile kullanılır.
Quen, kalkan sağlar. Rakibin vuruşuna göre ve sizin Quen şiddetinize göre kalkanın kırılması zorlaşır. Örneğin bir Gargoyl'ün tek vuruşu Quen'i parçalar. Ama bir Nekker, tek vuruşta parçalayamaz. quen.png sembolü ile gösterilir. Quen; eğer zamanla hasar alıyorsanız (zehirlenmek, yanmak gibi) kullanıldığında bu etkileri siler. Quen'in bir etki süresi var. Yani kırılana kadar üstünüzde kalmıyor. R2+
ile kullanılır.
Igni, rakibe ateş hasarı vermenizi ve olasılığa bağlı olarak yakmanızı sağlar. igni.png sembolü ile gösterilir. Igni, insan ve insan olmayanlara karşı çok etkilidir. Ayrıca Igni, nekrofagilerinen büyük korkulu rüyası diyebilirim. Igni, nekrofagilere karşı büyük hasar uygular. R2+L2 ile kullanılır.
Yrden, rakibi etki alanının içinde yavaşlatmayı sağlar ve hayaletlere hasar verebilmeyi sağlar. yrden.png sembolü ile gösterilir. R2+
ile kullanılır.
Axii, rakibi hipnoz etmeyi sağlar. axii.png sembolü ile gösterilir. Axii fazlasıyla işlevseldir. Çatışmada rakibi sersemletir, Roach korktuğunda Roach'u sakinleştirmenizi sağlar, diyaloglarda eğer yetenek ağacından puan verdiyseniz ekstra seçenekler açar. R2+
ile kullanılır. Eğer Roach'u sürüyorsanız R2'ye basmanız yeterlidir.

Simya

İksirler, bombalar, yağlar ve özler. Çatışmada bize aşırı yardımcı olacak araçlardır bunlar. Her bir simya aracını üretmek için malzeme toplamamız gerekir. Malzemeleri doğadan bulabilir veya otacılardan satın alabilirsiniz. Her simya malzemesi yükseltilebilir. Yükseldikçe etkileri gelişir. Tüm simya ürünlerini tek seferlik üretirsiniz. Tekrar üretmenize gerek kalmaz ve meditasyon ile elinizde malzeme var ise kendisi üretir. Toksisite etkilerinden kurtulmak ve etkileri silmek için meditasyon yapabilir veya Beyaz Bal iksiri içebilirsiniz. İksirleri üretmek için temel malzeme olan Alkohest, Ak Martı veya Cüce ispirtosuna ihtiyacımız var. Ayrıca iksirlerin nasıl yapıldığını bilmek için diyagramlara ihtiyacımız var. Diyagramları otacılardan satın alabilir veya sandıkların vesaire içinde bulabilirsiniz. Her iksirin farklı etkisi vardır ve içilen her iksir toksisite uygular. Belirli bir toksisiteye ulaştığınızda canınız azalır. Bombalar ise hızlı kullanım eşyasıdır. Bombaları üretmek için yine diyagrama ve malzemelere ihtiyacınız olacak. Yine bu malzemeleri otacılardan alabilir veya bulabilirsiniz. Bombaları kullanmak için R1 tuşuna basmalısınız. R1 tuşuna basılı tutmak, nişan almanızı sağlar. Bombalar ile rakibe çeşitli etkiler uygulayabilir, işaretlerinizle kombine edebilir, diğer bombalarla kombine edebilir, içtiğiniz iksirlerle kombine edebilir veya Samum, Şarapnel veya Danseden Yıldız ile canavar yuvalarını yok edebilirsiniz. Yağlar, rakibe ekstra hasar vermemizi sağlar. Yine yağları için malzeme toplamalısınız. Ayrıca gerekli diyagrama ihtiyacınız olacak. Oyunda toplam 12 adet yağ var. Yağları doğru rakibe karşı kullanmak size büyük avantaj sağlar. Bir yağı yanlış rakibe karşı kullanmanın ise pozitif veya negatif etkisi olmaz. Yağlı bir kılıç ile her vurduğunuzda kılıcınızdaki yağ azalır. Yağlar sınırsızdır ve meditasyon ile üretilemez. Özler ise yüksek toksisite bedeline sahip güçlü ürünlerdir. Karakterinize özellik eklerler ve uzun süre etki ederler. Etki süresi boyunca özün verdiği toksisite düşmez. Yine özleri üretmek için diyagram ve eşsiz malzemelere ihtiyacınız vardır. Eşsiz malzemeden kastığım ise mutajenler. Kestiğiniz canavarlardan ara sıra çıkan mutajenler olmadan gerekli özü yapamazsınız.

Zanaat

Zanaat için bir demirciye veya zırhçıya ihtiyacınız var. Kendiniz oturduğunuz yerde kılıç veya zırh yapamazsınız. Demirci veya zırhçılara gittiğinizde alışveriş yapabilir, kılıç, zırh veya zanaat parçası üretebilir, ekipmanlarınızı onarabilir, ekipmanlarınız üstündeki glif ve efsunları kaldırabilir ve eşyalarınızı sökerek zanaat malzemesi elde edebilirsiniz. Tabii bunların hepsi parayla.

Karakter

Geralt'ı geliştirdiğimiz ve oynayış şeklimizi belirlediğimiz bölüm burası. Oynayışınıza katabileceğiniz 4 farklı yol var. Çatışma, İşaretler, Toksisite ve Genel. Yetenek ağacınıza puan vermek için seviye atlamanız veya kuvvet alanından güç çekmelisiniz. Kuvvet alanları haritada ppp.png ile gösterilir. Her seviye aldığınızda otomatik olarak bir puan kazanırsınız ve puanları oynayış şeklinize göre puanlandırırsınız ve yerleştirirsiniz. Eğer puan verdiğiniz yeteneği yerleştirmezseniz o yetenekten faydalanamazsınız. Çatışma ağacı bize kılıç kullanma yetenekleri verir ve her yetenek için adrenalin puanı kazanımı sağlar. İşaret ağacı işaretleri güçlendirmemizi sağlar ve çatışma içinde dayanıklılık artışı sağlar. Toksisite ağacı simya ağacından ekstra faydalanmamızı sağlar ve simyaya ek özellikler getirir ve iksir etki sürelerinin artmasını sağlar. Genel bölümde ise karakterinize bu üç ağaca bağlı özellikler katar. Toksisite arttırmak, canı arttırmak, saldırı hızınızı arttırmak, envanter ağırlığını arttırmak gibi.

Arayüz

Bu kısımda ekranda gördüğünüz şeyler nedir onu anlatacağım.

Bu gördüğünüz bizim HUD'umuz. Buradaki her şeyi açıklayacağım.
hud.png
Bu gördüğünüz bar bizim canımız. Hasar aldığımızda azalıyor, iyileştiğimizde artıyor ve bittiğinde ise ölüyoruz.
can.png
Bu gördüğünüz bizim toksisite barımız. Dolu olduğunda yavaş yavaş canımız azalıyor. Açık yeşil olan geçici toksisitemiz. Koyu yeşil olan ise mevcut toksisitemiz. Geçici adı üstünde geçiyor ama iksir etkileri devam ediyor. Kalıcı toksisite ise sadece özler ile alınabiliyor.
tox2.png
Bu gördüğünüz Dayanıklılık barımız. Dayanıklılık barımız boş ise işaret kullanamayız ve koşamayız. Çatışma içi dayanıklılık ile dolum süresi artar.
stam.png
Burada ise Adrenalin Puanlarımız var. Adrenalin Puanlarımız arttıkça verdiğimiz hasar artar. Kılıçla hasar verdikçe Adrenalin Puanı kazanırsınız. Hasar aldığınızda ise kaybedersiniz.

ad0.pngad1.pngad2.pngad3.png

Yaratık Külliyatı

Witcher'da fazlasıyla düşman var ve hepsinin de bir zayıflığı var. İşte yaratık külliyatı bu bilgilere ulaşmanızı sağlar. Külliyata yeni bir girdi eklemek için o canavar ile ilgili kitap okuyabilir veya bizzat gidip kapışabilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra külliyatta canavarın zayıf yönlerini görebileceksiniz.

Seviye atlamak

Seviye atlamak sizin istatistiklerinizi arttırdığı gibi bir adette yetenek puanı verir. Yukarıda dediğim gibi yetenek puanlarını karakter bölümünde kullanabilirsiniz. Seviye atlamak için ipucu olarak ?'lerini yapmanızı ve bol bol kontrat tamamlamanızı öneririm. Ayrıca kestiğiniz her canavardan XP kazanırsınız ve sahip olduğunuz ekipman veriyorsa bonus tecrübe de kazanabilirsiniz.

Ek Bilgiler

• Roach ile çatışmaya girdiğinizde eğer at gözlüğünüz iyi değilse Roach sizi sırtından atacaktır.
  • Roach ile çatışmada birine vurmak üzereyken
    tuşuna basılı tutarsanız zaman yavaşlayacaktır.
  • Envanter ağırlığınız Roach'a taktığınız heybeye göre artacaktır.
  • Suyun altında sadece arbalet kullanabilirsiniz.
  • Roach ile giderken
    tuşuna bir kez basıp sonra basılı tutarsanız dayanıklılığı tükenmeden otomatik gidecektir ama D-Pad'i bırakmalısınız.
  • Meditasyon yapmak oyunu Sadece Hikaye modunda oynuyorsanız sizi iyileştirir.
  • Muhafızlara karşı öldüğünüzde para kaybedersiniz ve kendinizi bayılmış halde bulursunuz.
  • Etrafta muhafızlar varken çalmayın.
Dostlarım umarım rehberin yardımı olur. Okuduğunuz için teşekkürler. İyi oyunlar!

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostlarım yorumlarınız için teşekkür ederim. Açıkçası son bölümü arkadaşıma inat yazmıştım. Biraz sinir olsun diye. Herkesin tabii ki kendi tercihidir. Yorumlarınızdan dolayı silmeyeceğim ama eve gittiğimde ek maddeler ekleyeceğim. Tekrardan teşekkür ederim yorumlarınız için.

Abi bilerek mi yapıyorsunuz, witcher ile alakalı birşey görünce tekrar oynayasım geliyor. Tam unutuyorum bir üye profiline witcher koymuş yine aklıma geliyor. Oyun benden sıkıldı artık.
Bu arada çok güzel bir rehber olmuş eline sağlık.

Abi bilerek mi yapıyorsunuz, witcher ile alakalı birşey görünce tekrar oynayasım geliyor. Tam unutuyorum bir üye profiline witcher koymuş yine aklıma geliyor. Oyun benden sıkıldı artık.
Bu arada çok güzel bir rehber olmuş eline sağlık.
Hocam ben bu oyundan sıkılamıyorum valla. Bi Witcher'da bir de RDR2'de aynısını yaşıyorum. Oyundan sıkılamıyorum. Teşekkür ederim.

Witcher 1 bilmeden, 2 oynamadan 3'e girmenizi tavsiye etmem.
Witcher 2 oynamadan Witcher 3 oynayınca zaten bazı görevler olmuyor ve tercihe göre bazı karakterler ekleniyor. Bence kesinlikle Witcher 2'den sonra Witcher 3 oynanmalı. Daha sonra save aktararak Witcher 3'e girilmeli. Ben güzel bir hikaye akışı ve hikâyeyi tamamen bilmek için W1 saveini W2'ye onu da W3'e aktardım.

Yeni başlayacaklar için güzel bir rehber olmuş. Eline sağlık.
Teşekkür ederim.

Yeni başlayacaklar için güzel bir rehber olmuş. Eline sağlık.
Teşekkür ederim.
Son maddeyi şiddetle kınıyorum. Asla ve asla böyle bir şey yapmayın. Mümkün olduğu kadar içten pazarlıklı, fırsatçı, uyanık, ten rengi gibi tilki olan, kurnaz karakterden uzak durun.
Hocam bir şey diyeyim mi? Burası Yennefer mı Triss mi tartışma postu değil ama ben Yennefer'ı eski bir arkadaş olarak görüyorum sadece. Ama şunu söyleyebilirim: Sahire ve sahirere güven olmaz.

Son düzenleme:
Hocam ben bu oyundan sıkılamıyorum valla. Bi Witcher'da bir de RDR2'de aynısını yaşıyorum. Oyundan sıkılamıyorum. Teşekkür ederim.

Witcher 2 oynamadan Witcher 3 oynayınca zaten bazı görevler olmuyor ve tercihe göre bazı karakterler ekleniyor. Bence kesinlikle Witcher 2'den sonra Witcher 3 oynanmalı. Daha sonra save aktararak Witcher 3'e girilmeli. Ben güzel bir hikaye akışı ve hikâyeyi tamamen bilmek için W1 saveini W2'ye onu da W3'e aktardım.

Teşekkür ederim.
İnsanların büyük kısmının bunu uygulaması için iyi bir Witcher 2 Remake güzel olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı