Yeni bilgisayar kurarken nelere dikkat edilmeli?

Buğra DOĞAN

Decapat
Yeni bir bilgisayar topladım. Henüz montajını yapmadım fakat kendim yapacağım. Aynı şekilde kurulumunuda kendim yapmak durumundayım. Kurarken dikkat etmem yada yapmam gerekenleri tecrübeli olan kişiler yardımcı olursa sevinirim. Ayrıca konuyu altında kurulum yaparken soru sormak için kullanmak amacıyla da açıyorum. Sistem özelliklerini de belirteyim ki dikkat edilmesi gereken belki bir yerler vardır. Şimdiden teşekkür ederim.
Sistem özellikleri:
Kasa
Ekran kartı
Monitör
Anakart
RAM
Soğutucu
İşlemci
Güç kaynağı

Son düzenleyen: Moderatör:
Statik elektrige dikkat et. Anakarti halinin uzerine koyma. Kasaya yerlestirmeden once islemciyi, islemci sogutucuyu ve RAM leri yerlestirirsen rahat edersin. Hatta imkanin varsa takmadan calistirabilirsin de.
Anakartin klavuzuna bakarak parcalari tak. Yavas yavas, acele etmeden yaptiginin dogru olduguna emin olarak. Ilk denemede acemilikler yapabilirsin. ( RAM i yanlis takmak gibi )
Kurar kurmaz hemen isletim sistemi yukleme. BIOS'a girip parcalari dogru goruyor mu, RAM'ler dogru frekansta calisiyor mu kontrol et. Eger hata varsa once BIOS'u update et. Eger hata yoksa, yine de BIOS update yap.
Eger olur da vida dusurursen kasanin icine monte ederken, "Neyse bir sey olmaz" diye dusunme. Kasa calisirken o vida anakartin ters bir yerine temas ederse yakarsin anakarti.
Onun disinda aslinda lego yapmak gibi. Parcalari takip cikariyorsun yalnizca.

Statik elektrige dikkat et. Anakarti halinin uzerine koyma. Kasaya yerlestirmeden once islemciyi, islemci sogutucuyu ve RAM leri yerlestirirsen rahat edersin. Hatta imkanin varsa takmadan calistirabilirsin de.
Anakartin klavuzuna bakarak parcalari tak. Yavas yavas, acele etmeden yaptiginin dogru olduguna emin olarak. Ilk denemede acemilikler yapabilirsin. ( RAM i yanlis takmak gibi )
Kurar kurmaz hemen isletim sistemi yukleme. BIOS'a girip parcalari dogru goruyor mu, RAM'ler dogru frekansta calisiyor mu kontrol et. Eger hata varsa once BIOS'u update et. Eger hata yoksa, yine de BIOS update yap.
Eger olur da vida dusurursen kasanin icine monte ederken, "Neyse bir sey olmaz" diye dusunme. Kasa calisirken o vida anakartin ters bir yerine temas ederse yakarsin anakarti.
Onun disinda aslinda lego yapmak gibi. Parcalari takip cikariyorsun yalnizca.

Ramları yanlış takmakta çok ekstreme değil mi? :D sonuçta iki kısımı aynı boyda değil nasıl takılacağı belli.

Yüksek denebilecek bütçe ile sistem toplamışsınız, her şeyden önce acele edip telaşa kapılıp parçalara geri dönüşü olmayan zarar vermeyin. Özellikle işlemciyi yerine koyarken dikkatli olun yerine oturtup kilidini kapatırken hata yapmadığınız sürece daha sonrası bir şekilde yavaş yavaş okuyarak, izleyerek, sorarak yapılabilir şeyler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Butür videolar mevcut. Takıldığın yerde göz atabilirsin.

Bende aşağıdaki videoyu izleyerek adım adım montajı yaptım. Tavsiye ederim tertemiz iş oldu. Recep ve Ali abiye sonsuz teşekkürler :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Montajın en can alıcı kısmı işlemciyi anakart soketine doğru yerleştirmek ve PSU bağlantılarını eksiksiz yapmak (sistemi ilk kez çalıştırmadan önce anakartın sol üsteki CPU güç bağlantısını yapmak unutuluyor çoğunlukla) diğer işlemler zaten kolay ve telafisi mümkün sayılır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı