Yeni bilgisayar kurarken nelere dikkat edilmeli?

Sanırım tek çekindiğim kısım termal macun :). İnce bir tabaka halinde yayılması gerektiği söyleniyor hep ama miktarı ve yayılacak çevre konusunda biraz kuşkuluyum açıkçası. Geriye kalan kısım dediğin gibi lego gibi kitapcıklardan okuyarak yerine yerleştirmek. Herkese teşekkür ederim takıldığım yerler olursa montaj sırasında sizleri tekrar rahatsız edebilirim. :)

Hocam bir nohut tanesinin yarısı kadar işlemcinin ortasına sürmeniz yeterli olacaktır. Çok fazla yayma ile uğraşmadan soğutucuyu monteleyebilirsiniz. Naçizane tavsiyem Recep bey ve Ali bey'in montaj videoları var, bende ilk sistemimi topladığımda onların videoları ile adım adım topladım :) Sistemi topladığınız ve güç aldığı zaman kasaya baktığınızda bir kablo dağınıklığı görünebilir :) Canınızı sıkmasın zamanla temizlemek için açacağınız zamanlarda toparlarsınız :)

Arkadaşlar sıvı soğutma cooler master ml240 l modeli takıyordum fakat işlemci üstüne gelen pompa kısmından 2 kablo var 1 tanesi fan kablosu onu taktik fakat 2. Kablo 3 pinli sanırım bu eyv kablosu fakat 3 pin girişli yuva yok anakartimda bilgisi olan var mı?

Hocam merhaba, o kablolardan birisi fan diğeri rgb için. 3 pinli olanı anakartında ram slotlarının sağında olabilir. Üzerinde pump yazar ona takman gerekiyor. o 4 pinli olanda anakartında rgb çıkışına takmalısın. oda anakartında sol alt tarafta. Anakartının kullanma klavuzunu bir kontrol et derim genede. :)

Son düzenleme:
Hocam merhaba, o kablolardan birisi fan diğeri rgb için. 3 pinli olanı anakartında ram slotlarının sağında olabilir. Üzerinde pump yazar ona takman gerekiyor. o 4 pinli olanda anakartında rgb çıkışına takmalısın. oda anakartında sol alt tarafta. Anakartının kullanma klavuzunu bir kontrol et derim genede. :)
Hocam her şeyi yaptım ekran kartını takmadan deneyeyim dedim ama maalesef bilgisyar çalışmıyor kablolar doğru görünüyor tekrar taktım baştan, güç kaynağı bozuk olabilir mi diye şüpheleniyorum sizce ne olabilir

Valla hocam şimdi görmeden birşey diyemem ki. PSU sigortasını ON konumuna getirdiniz mi ? Anakart 24 pin bağlantısını sağladınız mı ? CPU 8 pin bağlantısını sağladınız mı ? Yani hocam bunları sormaya kalksak sıra sıra gider. Şöyle yapın ; anakartınızın marka model olarak youtube girip montajı diye yazın. Örn. olarak ; msi z390 meg ace montaj yazın herşeyi adım adım tekrar kontrol edin bakalım bi.

Bir de işlemcinin iyi oturmasına dikkat et. Benim AMD işlemcimi yerine oturmadi diye bastırmıştım. Sonra bilgisayarcıya götürmüştük. Ordaki adam da bu işlemcinin pini yamulmuş işlemcinin çöp olabilir dedi. Ben de eve gelince canım sıkıldı yapılan pini bıçakla düzeltip çalıştırmıştım. Bir parça olmadıysa sinirlenip bastırma. Sakinleş. Yavaş yavaş yap.

Her şeyi dikkatle inceledim hata yok gibi duruyor ben güç kaynağı konusunda israrciyim. Mesela fişe taktigimda güç kaynağı çalışıyorsa eğer hangi bileşenler çalışabilir?

Evet bak buda önemli işlemcini doğru oturttuğuna emin misin ? İşlemcinde bir ok işaret ve anakartın işlemci yuvasında bir ok işareti olacak ikisi aynı yöne bakmalı.

Evet bak buda önemli işlemcini doğru oturttuğuna emin misin ? İşlemcinde bir ok işaret ve anakartın işlemci yuvasında bir ok işareti olacak ikisi aynı yöne bakmalı.
Evet o konuda eminim ve taktım işlemciyi hafif sarstım oturmamazlik falan var mı diye, herhangi bi oynama yoktu sağlam duruyordu aynı şekilde clipsi kapattım üzerine

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı