Rehber Yeni bilgisayarlara Windows 7 kurma

Bazı kişiler kurmak istediği için belirttim zaten :)

Ve ayrıca ekran kartı destekliyorsa fps konusunda sıkıntı yaşanmaz, sadece DirectX12 oyunları Steam v.b açamaz.

Bazı bioslarda CSM aktif olmadığı için bunu gösterdim, örneğin benim cihaz UEFI iken CSM açılmıyordu, Aptio BIOS.
Steam'i açar. Valve, henüz Windows 7 uyumluluğunu bozacak bir güncelleme yayınlamadığı için Steam'in Beta buildleri bile çalışıyor hala Windows 7 ile.
1708343223464.png

DirectX12 oyunlarına gelirsek bunu kullanarak çoğu DirectX12 oyunu Windows 7'de açabiliyorsunuz, kendim test edip doğruladım.

Artık 2024 yılında, özellikle de güncel bir sistemde Windows 7 kullanmanın anlamı kalmadı bence. Çünkü tarayıcıların büyük bölümü desteği kesti, Steam desteği kesti. Ayrıca sistem güvenlik güncellemesi de almıyor. İnternete bağlı kullanılmayacak, eski oyunlar oynanacak kıyıda köşedeki PC'ler hariç Windows 7'yi artık önermiyorum.
Windows 7, 2024'ün Ekim ayına kadar ESU programı ile güvenlik güncellemesi almaya devam edecek yani "güvenlik güncellemesi almıyor" gibi birşey söz konusu değil.
1708345023617.png

Bunun POSReady 7 için olması sizi kandırmasın çünkü POSReady 7'nin ESU güncellemelerini Windows 7'nin her sürümüne yükleyebiliyorsunuz. Microsoft, gidip güncellemeleri diğer Windows 7 sürümlerinde bloke etmeye zahmet bile etmedi.

Mesela ben Windows 7 Enterprise kullanıyorum fakat gördüğünüz gibi bu son yayınlanan ESU güncellemesi bende yüklü.
1708345301422.png

Bir Firefox vardı o da kesildi.

Eski oyunları için iyidir, yeni çıkan oyunları zaten desteklemez.
Hayır, aksine Firefox desteği 2024'ün Eylül ayına kadar devam edecek.
1708345631545.png

Yeni bilgisayarlara desteği kesilen antika bir işletim sistemini kurmanın amacı nedir?
Bazıları Windows 7 istiyor, herkes Windows 10 ya da 11 kullanmak zorunda değil.

Yeni bir sisteme Windows 7 kurmak saçma heleki yeni çıkan oyunlarda daha az FPS verir bununla alakalı videoda var
Bununla alakalı video'yu gösterir misiniz lütfen?

Son düzenleme:
Bu kadar agresif cevap yazmanıza sebep olacak ne yaptım bilmiyorum fakat herkes Windows 10/11 kurmak zorunda değil, zorundaysa bana kurdurtulmasını beklerim. "Yeni sistemin ekran kalitesini bile düşüren bir işletim sistemi" dedikodusunu nereden duydunuz bilmiyorum ama öyle birşey söz konusu değil, hiçbir zamanda olmadı. Ayriyetten, "Herkes Windows 10 yada 11 kurmak zorunda." Linux kullanıcılarınıda kapsıyor mu sizin için merak ettim.

Size göre delilik olması delilik olduğuda anlamına gelmiyor, o sizin kendi düşünceniz.

Bu kadar agresif cevap yazmanıza sebep olacak ne yaptım bilmiyorum fakat herkes Windows 10/11 kurmak zorunda değil, zorundaysa bana kurdurtulmasını beklerim. Birde bu "Herkes Windows 10 yada 11 kurmak zorunda." Linux kullanıcılarınıda kapsıyor mu sizin için merak ettim.

Size göre delilik olması delilik olduğuda anlamına gelmiyor, o sizin kendi düşünceniz.
Ben Microsoft'un işletim sistemlerini baz alıyorum. Linux gibi farklı türlerdeki işletim sistemlerinden bahsetmedim ki zaten kendim kullanıyorum linux'u. Benim bahsettiğim artık hiçbir şekilde avantajlı bir yani olmayan bir işletim sistemini neden kuruyoruz? Hadi bir-iki yıl önce eski sistemi olanlar için tavsiye edilirdi en azından programları ve oyunları yüksek performansa kullanmasi için de şuan 2024'teyiz Allah aşkına Windows 7'i kurmanın ne gibi bir artışı olacak bize? Yeni sisteme Windows 7 kurmak resmen Giresun'da fındık toplamak için Ferrari araba almaktan hiçbir farkı yok. Böyle saçma sapan artık bir avantajı olmayan birşeyi neden yapalım ki? Mesela linux yazılım ve perfomans için kullanılıyor ve tavsiye ediliyor ki bende tavsiye ediyorum zaten ama Win 7'i kurmak hiçbir avantaj sağlamıyor artık. Saçmalık.

Ben Microsoft'un işletim sistemlerini baz alıyorum. Linux gibi farklı türlerdeki işletim sistemlerinden bahsetmedim ki zaten kendim kullanıyorum linux'u. Benim bahsettiğim artık hiçbir şekilde avantajlı bir yani olmayan bir işletim sistemini neden kuruyoruz? Hadi bir-iki yıl önce eski sistemi olanlar için tavsiye edilirdi en azından programları ve oyunları yüksek performansa kullanmasi için de şuan 2024'teyiz Allah aşkına Windows 7'i kurmanın ne gibi bir artışı olacak bize? Yeni sisteme Windows 7 kurmak resmen Giresun'da fındık toplamak için Ferrari araba almaktan hiçbir farkı yok. Böyle saçma sapan artık bir avantajı olmayan birşeyi neden yapalım ki? Mesela linux yazılım ve perfomans için kullanılıyor ve tavsiye ediliyor ki bende tavsiye ediyorum zaten ama Win 7'i kurmak hiçbir avantaj sağlamıyor artık. Saçmalık.
Rehber zaten "yeni sistemlerinize Windows 7 kurmalısınız!" gibi birşey söylemiyor ki, yeni sistemde Windows 7 kurmak isteyenlere nasıl kurulacağını anlatıyor ki aslında bakarsanız bunu yapmak ve Windows 7'yi kullanmak isteyen azımsanamayacak kadar insan var mesela bu bir tanesi. Yani kurmak istemiyorsanız kurmayın, rehberin öyle bir iddia'sı olmadı.

Windows 7'nin benim için çok artıları var, eğer sizin için hiçbir artısı yoksa demek ki artısı yok, herkesin bilgisayar kullanım amacına göre değişir Windows 7'nin artıları ya da eksileri.

Windows 7'nin benim için 5 artısını söyleyeyim (bundan daha fazla artısıda var benim için ama kısa tutmak için 5 tane söyleyeceğim sadece):
1) Stabilite, Windows 10 ve özellikle Windows 11 ile karşılaştırıldığında Windows 7'nin stabilitesi çok iyi.
2) Oynadığım bazı retro oyunlar ne Windows 10'da çalışıyor ne Windows 11'de çalışıyor.
3) Windows 7'nin latency'si Windows 10 ve Windows 11'den daha iyi kendim karşılaştırıp doğruladım fakat başkasının yaptığı bir teste bakmak isteseniz burada (İngilizce): Desktop compositing latency is real and it annoys me
4) Telemetri yok. (En azından Telemetri güncellemelerini yüklemediğiniz zaman yok ki ben yüklemedim)
5) Aero.

"Giresun'da fındık toplamak için Ferrari araba almaktan hiçbir farkı yok" Örneğiniz çok alakasız olmuş ama neyse.

Not: Linux kullanmanız iyi birşey, umarım ileride Linux kullanıcılarının sayısı artar da daha çok yazılım ve sürücü desteği kazanır Linux.

Windows 7, 2024'ün Ekim ayına kadar ESU programı ile güvenlik güncellemesi almaya devam edecek yani "güvenlik güncellemesi almıyor" gibi bir şey söz konusu değil.
Standart haliyle güncelleme almıyor diye biliyorum. Bahsettiğiniz yöntem ile güncelleme alsa da şimdiden güncel bir Windows versiyonuna alışmaya çalışmakta fayda var. Dedikleriniz çok doğru bu arada.

Evet, Steam de şu anlık Windows 7'de sıkıntısız çalışıyor. Ancak ileride böyle olup olmayacağı belli değil.

Standart haliyle güncelleme almıyor diye biliyorum. Bahsettiğiniz yöntem ile güncelleme alsa da şimdiden güncel bir Windows versiyonuna alışmaya çalışmakta fayda var. Dedikleriniz çok doğru bu arada.

Evet, Steam de şu anlık Windows 7'de sıkıntısız çalışıyor. Ancak ileride böyle olup olmayacağı belli değil.
Evet, ileride ne olacağı belirsiz. Fakat Steam Windows 7 uyumluluğunu bozduğu zaman birinin Steam'i Windows 7'de çalışması için modifiye edeceğine eminim çünkü Vista için bile bunu yapanlar var.

Evet, ileride ne olacağı belirsiz. Fakat Steam Windows 7 uyumluluğunu bozduğu zaman birinin Steam'i Windows 7'de çalışması için modifiye edeceğine eminim çünkü Vista için bile bunu yapanlar var.
Ne kadar hep güncel olanı tavsiye ediyor olsam da 2017 yılında aktif olarak Vista kullanıyordum. Aslında özellikle de yazılımlar destekten vurmasalar günümüzde Windows 7'nin hâlâ gayet güzel bir işletim sistemi olduğunu düşünüyorum. Chromium tabanlı Edge desteğini kesmeseydi, ikinci bilgisayarımda Windows 7 kullanırdım belki.

Fişek gibi çalışan, aynı zamanda da sanat eseri gibi gözüken, Microsoft'un harika işletim sistemi Windows 7...

Eski ve "ben sadece Windows'ta çalışırım kardeş..." diyen eski bir nvidia ya da duyulmamış marka ekran kartınız varsa düşünebilir. Aksi takdirde hafiflik isteniyorsa Linux daha mantıklı. Ben de 1 GB RAM'li kasamda antiX kullanıyorum. Win7'yi bıralı 1 yılı geçmiştir bu kasada ve garip şekilde memnunum. 600-700 MB RAM kullanımı görüp hafif diyoruz Win7'ye ama ben antiX'i 200 MB ve altında kullanımla kullanıyorum. Üstelik Steam'de ve Epic'te bazı hata verip açılmayan oyunlar açılıyor hatta bazıları Win7'ye göre daha akıcı garip bir şekilde. Örneğin Don't Starve Together Ram dolu deyip açılmıyordu 2 GB RAM'im varken. Şimdi 1 GB RAM ve oto oluşturulmuş swap alanı ile en azından 40 fps ve üstünde oynayabiliyorum.

Steam'i açar. Valve, henüz Windows 7 uyumluluğunu bozacak bir güncelleme yayınlamadığı için Steam'in beta Build'leri bile çalışıyor hala Windows 7 ile.Eki Görüntüle 2120488

DirectX12 oyunlarına gelirsek bunu kullanarak çoğu DirectX12 oyunu Windows 7'de açabiliyorsunuz, kendim test edip doğruladım.

Windows 7, 2024'ün ekim ayına kadar esu programı ile güvenlik güncellemesi almaya devam edecek yani "güvenlik güncellemesi almıyor" gibi bir şey söz konusu değil.Eki Görüntüle 2120497

Bunun posready 7 için olması sizi kandırmasın çünkü posready 7'nin esu güncellemelerini Windows 7'nin her sürümüne yükleyebiliyorsunuz. Microsoft, gidip güncellemeleri diğer Windows 7 sürümlerinde bloke etmeye zahmet bile etmedi.

Mesela ben Windows 7 Enterprise kullanıyorum fakat gördüğünüz gibi bu son yayınlanan ESU güncellemesi bende yüklü.Eki Görüntüle 2120500

Hayır, aksine Firefox desteği 2024'ün eylül ayına kadar devam edecek.Eki Görüntüle 2120505

Bazıları Windows 7 istiyor, herkes Windows 10'ya da 11 kullanmak zorunda değil.

Bununla alakalı Video'yu gösterir misiniz lütfen?

Usta, DC istek atmayı açar mısın :)

Geri
Yukarı