Yeni çıkan oyunların 500 - 600 liradan çıkması

Steam'de olsun diğer platformlarda olsun yeni çıkan oyunların 599 - 699 lira fiyat etiketiyle çıkması gerçekten can sıkıcı bir durum değil mi? Bu benim için böyle, sizin için de satın alım konusunda çok zorlayıcı olduğunu tahmin edebiliyorum. Önceden bir oyun 90 - 100 liradan ön siparişe açılırdı, şimdi FIFA 23 falan 600 lira. 90 liraya Dirt 5 Deluxe Edition ön sipariş aldığımı bilirim, çok değil 1 yıl önce. Ne oldu da bu hale geldik, vallahi sırf bu yüzden düzgün indirime girmeyen oyunları, güvenilir sitelerden crackli indirip oynuyorum. İnanın geliştiricilere destek olmayı çok istiyorum ama maddi gücüm buna imkan vermiyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Türkiye'de oyunculuk öldü mü? Sebebi bu fahiş fiyatlar mı? Bence fiyatlar konsol oyunu fiyatını yakaladı. Artık PC bir alternatif olmaktan çıktı. Düşüncelerinizi merak ediyorum kardeşlerim. Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda, aynı fikirde miyiz?
Bize ucuz veriyorlar 600-700 tl 40 dolar falan oluyor 1000 tl 56 dolar oluyor ve onlarda 60-70 dolardan oyun satılıyor veya Euro'dan ama alamam dersenizde sıkıntı yok korsan oyun ve program siteleri geniş hacimleri ile her zaman açık
Sadece online giremezsiniz mesela bende BF3 var ben online modu pek oynamadım hep Bölümlerini oynadım korsan indirsemde aynı şeye denk geliyordu. Ama sırf EA'e destek amaçlı aldım.

Ben 2019 sonunla PC toplayınca orijinal oyun almıştır ilk pahalı oyunum Cyberpunk 2077 sanırım ya oyun oynamayacağiz ya da korsan oynayacağiz.

Valla tek cevabı var: Dolar kuru. Bildiğim kadarıyla oyun satış politikalarında biz Avrupa'da gözüktüğümüzden "Euro" cinsinden fiyatlar biçiliyor bize. Örnek olarak FIFA 23 üzerinden gidelim. Avrupa fiyatı 70 Euro. Bu kuru direkt yuvarladığımızda 1.270 Türk Lirası civarına denk geliyor. Yapımcı şirketler normalde direkt bu şekilde satmalı oyunlarını ancak belli ki bu fiyat onlara da absürt geliyor. Normalde bu tip konularda her zaman her şeyin daha ucuz olması, her şeyin daha alınabilir olması tarafındayım ancak yabancı şirketler için bu düşüncelerim geçerli değil çünkü adamlar zaten bize yapabilecekleri en ucuz fiyattan çıkarıyorlar. FIFA'nın bildiğim kadarıyla normal sürümü 700 TL şu an, yani 38 Euro'dan çıkardılar oyunu. Alman biri olsanız nasıl düşünürdünüz? Biz de 70 Euro olan oyun Türkler de 38 Euro. Bütün oyun firmaları da bu şekilde çıkarıyor oyunları. Bilgisayar oyuncuları olarak XBOX Game Pass, Epic ve Steam gibi firmalar sayesinde konsol oyuncularına nazaran daha ucuza oyunlar alabiliyoruz.

İnancınızı bilmiyorum. Ama inançlı biriyseniz şimdilik evet diğerinin cezası yok. Ama şimdilik :)
"Ticaret kastı olmaksızın bir tane indirmek dinen haram değildir. Ancak kanunlarına göre yasaklanmışsa kanunlara uymak gerekir. Bu sebebten tavsiye etmiyoruz.

Korsan cd. veya ktapları almak haram değildir. Ancak dolaylı da olsa ilk sahibine zararı olacağından tavsiye etmiyoruz."

Kaynak: İnternetten oyun indirmek caiz midir? Korsan cd veya kitapları almak kul hakkına giriyor mu? | Sorularla İslamiyet

Yeni konular

Geri
Yukarı