Yeni fidye virüsü Roger

Emredies

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Kısaca hayatım mahvoldu diyebilirim her yere normalde bu başlığı atıyorum.

Kısa süre önce bilgisayarımı açtığımda D diskinde ki dosyalarımın bir kısmının uzantılarının değiştiğini gördüm.

Sonra açılmayınca eksik program sanıp sadece C diskini formatladım fakat sorunum çözülmemişti hala dosyalarım açılmıyordu daha sonra Facebook üzerinden birkaç grupla durumumu paylaştım onlar bana fidye virüsü'nden bahsettiler. Hayatım da adını bile duymadığım bu virüs kabusum oldu diyebilirim. Nereden bulaşmış kim tarafından bulaşmış bir bilgim yok. Tek bildiğim dosyalarımın kilitlendiği ve açılmadığı kısa bir araştırma yapınca virüsün yeni bir tür oldugunu öğrendim. Şimdi ne yapacağımı kara kara düşünüyorum ve yardımlarınızı bekliyorum. Detaylı açıklamalar aşağıda.

Dosyalarımın içeriği genellikle kişisel.

Öğrenci olduğumdan:

Ödevlerimi D diskinde tutuyordum ve bir de rahmetli babam ile olan anılarımız vardı (resim, video, ses dosyaları)
Bir şeyler yazıyorum şiir, roman, deneme türünde onlar da kilitli gerekli resimleri aşağıya bıraktım lütfen bir göz atın.

78764714_2565007760250893_243348672283148288_n.jpg
79425122_2565010443583958_7234067408686678016_n.jpg

Öncelikle geçmiş olsun. Fidye virüslerinde masaüstüne veya açacağınız dosyanın öncesinde bulunan dosyada bir not yerleştirirler. Genellikle para talep ederler. Bu aralar çok kişinin bilgisayarına bulaşan bu virüs tam olarak nerelerden bulaşıyor bunuda bilmek zor. Forumda bu dertten muzdarip çok arkadaş var umarım onlar bir yöntemini bulup yardımcı olurlar..

Öncelikle geçmiş olsun. Fidye virüslerinde masaüstüne veya açacağınız dosyanın öncesinde bulunan dosyada bir not yerleştirirler. Genellikle para talep ederler. Bu aralar çok kişinin bilgisayarına bulaşan bu virüs tam olarak nerelerden bulaşıyor bunuda bilmek zor. Forumda bu dertten muzdarip çok arkadaş var umarım onlar bir yöntemini bulup yardımcı olurlar..
En güvenilir siteden bile bulaşıyor artık. LoL oynarken Mobafire diye bir site kullanıyordum ben buildler için, ordan virüs yedim hiç unutmuyorum.

Kaspersky Internet Security ve free sürümünü de indirin bir zahmet. Önlem alacaksınız önce. Her linke sazan gibi tıklıyor insanlar. Güvenilir bile olsa virüs çıkabiliyor sitelerden.
2-3 yıl sonra insanlar internette dolaşmaya korkar olacak

2-3 yıla gerek yok bunun için, şu an bile korkmalısınız aslında ama işte artık insanlar hangi cesareti buluyorlarsa kendilerinde, antivirüs kullanmıyorlar. Gerçekten ilginç bir durum.

2-3 yıla gerek yok bunun için, şu an bile korkmalısınız aslında ama işte artık insanlar hangi cesareti buluyorlarsa kendilerinde, antivirüs kullanmıyorlar. Gerçekten ilginç bir durum.
Haklısın. Arkadaş Encrypted dosyasını atmadığı için Roger virüsüne şöyle bir göz attım. Encrypted dosyasında deepweb için yazılan onion uzantılı bir ödeme sayfasına gönderiyor 500 - 1500$ lık Bitcoin kurtarma bedeli istiyor. Çözümü bulunamıyor diyor. Yani Antivirüsünde sağlamı gerekli.

Roger çözülemez. Yeni bir zararlı değil. Dharma diğer adıyla (CrySiS)'in yeni bir varyantı sadece. Verdiğim konudaki gibi varyant değişirse konuda çevrimdışı şifrelenmiş ise bir ihtimal kurtarma şansı var değişmediyse ve kuralları notları bilmeden sisteminizi kullandıysanız değişmemiştir ve kurtarma mümkün değildir. Yedekleyip aylar veya seneler sonra çözülebilir bir ihtimal.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı