Yeni iPhone Zamları (Temmuz 2020)

Valla hocam hayatımda iPhone kullanamadım, kullanmakta mantıklı gelmiyor açıkçası.
Dahası geçen ay telefonumu satıp tuşlu telefonlardan almayı düşündüm çünkü çok ciddi zamanımı alıyor sosyal medya bağımlılığı.
Okuduğum bir kitaptanda çok etkilendim. Bu dünyadaki hiç bir eşya size ait değil, onu sadece kiralıyorsunuz diyordu. Bunu çok fazla düşündükten sonra pahalı markalı ürünlere ve ihtiyacımdan fazla şeylere para vermeyi kestim.

Size bir soru 11.000 TL lik bir telefonla hayatınız boyunca hatta kullandığınız süre boyunca 10 yıl diyelim (10 yıl kullanabilirmisiniz ki?) en fazla kaç kişiyle konuşabileceksiniz ki? Aslında aldığınız telefonu en fazla 10 yıllığına kiralamış olacaksınız. :)

Açıkcası benim bu telefonu en fazla 10 seneliğine kiralamam için 5 ay çalışmam gerekiyor. Bu telefon için ömrümden 5 ay değer mi? bunu düşünmem gerekiyor.
Bunu sadece telefon olarak değerlendirmeyin.
3 günlük otel tatili için 1 ay çalışmaya değer mi? gibi de düşünebilirsiniz.

Ben artık paramı, zamanımı çalışarak geçirmeme değecek şeyler için harcıyorum herkese de tavsiye ederim. :)
Bu yazdığın yazıyı Recep Tayyip'e okutmak lazım ki anlasın dünya malının dünya da kalacağını.

Amerika'da da ortalama kazandığın ücret (asgari) 2000 birime geliyor. Orada ki adam 10 birimlik Mouse'a pahalı diyor. Biz burada aynı Mouse'a 100 birim veriyoruz. Monitör aldım Amazon'daki fiyati 50 birim, ama ben buradan 600 birime alıyorum. Ondan sonra neden beyin göçü oluyor. Ben burada aynı şartlarda çalışıp daha kalitesiz bir yaşam süreceğime yurt dışında daha rahat ve kaliteli bir yaşam sürerim.

Bencede Türkiye'de yaşanmaz bence millet gecesini gündüzüne katıp çalışıyor ve elinde kos kocaman bir hiç kalıyor o vergi bu vergi diye diye. Zaten oraya gidenlerde rahat yaşamdan bol bir şey bulamıyorlar.

Amerika'yı kalkındırma partisi oldukça bu ülke düzelmez.

Onlar o zammı yapmasa bu ülkeye 1000 TL para sokmamış adam 10.000 TL ülke dışına çıkaracak. Amerika'yı ülkeye 5 kuruş sokmamış, baba parası yiyen yahut çalıştığı maaşını olduğu gibi ülke dışına çıkaran elemanlar kalkındırıyor. Sorsan hepsi bilir bu işi adam keyfi için zam yaptı zaten ayfona zam yapıldı şimdi kesin ülke batcak. zam işe yaramış caydırıcı olmuş bi tık.

Valla hocam hayatımda iPhone kullanamadım, kullanmakta mantıklı gelmiyor açıkçası.
Dahası geçen ay telefonumu satıp tuşlu telefonlardan almayı düşündüm çünkü çok ciddi zamanımı alıyor sosyal medya bağımlılığı.
Okuduğum bir kitaptanda çok etkilendim. Bu dünyadaki hiç bir eşya size ait değil, onu sadece kiralıyorsunuz diyordu. Bunu çok fazla düşündükten sonra pahalı markalı ürünlere ve ihtiyacımdan fazla şeylere para vermeyi kestim.

Size bir soru 11.000 TL lik bir telefonla hayatınız boyunca hatta kullandığınız süre boyunca 10 yıl diyelim (10 yıl kullanabilirmisiniz ki?) en fazla kaç kişiyle konuşabileceksiniz ki? Aslında aldığınız telefonu en fazla 10 yıllığına kiralamış olacaksınız. :)

Açıkcası benim bu telefonu en fazla 10 seneliğine kiralamam için 5 ay çalışmam gerekiyor. Bu telefon için ömrümden 5 ay değer mi? bunu düşünmem gerekiyor.
Bunu sadece telefon olarak değerlendirmeyin.
3 günlük otel tatili için 1 ay çalışmaya değer mi? gibi de düşünebilirsiniz.

Ben artık paramı, zamanımı çalışarak geçirmeme değecek şeyler için harcıyorum herkese de tavsiye ederim. :)

Buna hem katılıyorum hem de katılmıyorum. Ben iPhone 11 Pro sayesinde salgın sürecinde evimde videolarımı çekmeye devam ettim. Sadece bir telefonla inceleme videolarını çektim, detayları çektim ve bunları iPad üzerinden kurguladım. Yani ihtiyacın varsa çok önemli cihazlar. Diğer durumlarda dediğinden çok farklı düşünmüyorum.

Geri
Yukarı